Księżyc
Wiadomości TVP
Jessika Piechocka - 16 Stycznia 2021

Na co MEiN przecznaczy 16 mln zł? Czarnek wyjawił szczegóły podpisania umowy z NASA

Polacy wezmą udział w misji badawczej IMAP. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na to 16 mln zł. W sprawie wypowiedział się również minister edukacji Przemysław Czarnek. "Współpraca z NASA jest dla Ministerstwa Edukacji i Nauki potwierdzeniem, że wydatki do tej pory przeznaczone na rozwój badań naukowych w obszarze przestrzeni kosmicznej to znakomita inwestycja".

Podpisana została umowa pomiędzy MEiN a NASA. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 16 mln zł rozłożonych w latach 2021-2026 na budowę instrumentu oraz przeprowadzenie eksperymentu GLOWS. Jest to częścią misji badawczej NASA o nazwie IMAP.

Przemysław Czarnek o umowie pomiędzy MEiN a NASA

Celem misji IMAP jest "lepsze rozpoznanie heliosfery i jej reakcji z najbliższym otoczeniem galaktycznym Słońca, a także badanie procesów dotyczących rozpędzania cząstek promieniowania kosmicznego" - czytamy na głównej stronie MEiN.

Współpraca z NASA jest dla Ministerstwa Edukacji i Nauki potwierdzeniem, że wydatki do tej pory przeznaczone na rozwój badań naukowych w obszarze przestrzeni kosmicznej to znakomita inwestycja. Liczymy, że Centrum Badań Kosmicznych PAN będzie naszą wizytówką w NASA i pomostem do dalszego rozszerzania współpracy dwustronne. Tego typu współpraca to jeden z elementów realizacji polskiej polityki kosmicznej. Naszym kluczowym partnerem jest Europejska Agencja Kosmiczna. W grudniu 2020 r. przeznaczyliśmy dodatkowe 3 mln EUR na program PRODEX, dzięki któremu polscy inżynierowie i naukowcy mogą brać udział w projektach dotyczących misji naukowych realizowanych przy silnym wsparciu ESA. To właśnie dzięki tym nakładom widzimy szybki rozwój polskiego sektora kosmicznego, który przekłada się na coraz większe projekty realizowane przez nasze jednostki naukowe i firmy - skomentował Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Centrum Badań Kosmicznych PAN zostało wybrane jako partner misji NASA IMAP, ponieważ ma wiele lat doświadczenia dotyczącego badań heliosfery.

Dr Paweł Grzesiowski o powrocie dzieci do szkół. Dr Paweł Grzesiowski o powrocie dzieci do szkół. "To jest fikcja"Czytaj dalej

Nasze naukowe zaangażowanie w misję NASA IBEX (Interstellar Boundary Explorer), szczególnie opracowanie uzyskanych danych, jak również wieloletnie inżynierskie doświadczenie w tworzeniu instrumentów badawczych na misje Europejskiej Agencji Kosmicznej i współpraca z partnerami z całego świata pozwoliły wygrać konkurs na udział w misji IMAP. Jesteśmy odpowiedzialni za projekt i wykonanie instrumentu badawczego GLOWS oraz przeprowadzenie całego eksperymentu. To długi, rozłożony na wiele lat proces, wymagający skrupulatności i stałego zaangażowanie - skomentowała profesor Iwona Stanisławska, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Kosmos pasją dzieci

W Wiadomościach TVP przedstawiono dziewczynkę, która ma na imię Adela, a jej pasją jest Kosmos i opowiadanie o nim. Dziecko ma zaledwie osiem lat, a już prowadzi warsztaty dla przedszkolaków ze Szczecina.

Chcę przekazać innym wiedzę - wyznała ośmiolatka.

Przemysław Czarnek podkreślił, że Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk jako jedyna jednostka spoza Stanów Zjednoczonych uczestniczy w tym bardzo ważnym przedsięwzięciu badawczym.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: MEiN

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News