dzieci na stoku
EastNews/ Agencja SE
Jessika Piechocka - 9 Grudnia 2020

Obejście prawa dotyczące ferii zimowych. Rodzice będą mogli wysłać pociechy na odpoczynek

Premier ogłosił ferie zimowe dla wszystkich dzieci w jednym terminie. Decyzja ma na celu zminimalizowanie rozpowszechniania się koronawirusa. Dzieci i rodzice nie będą mogły wyjeżdżać m.in. na stoki, ale czy na pewno? Rodzice znaleźli obejście prawa.

Tegoroczne ferie zimowe odbędą się 20 stycznia - 2 lutego 2020 roku. Termin obowiązywać ma wszystkie dzieci. Decyzja ma na celu przebywanie rodziców z dziećmi w domach. Wielu rodzicom nie podoba się ten zamysł.

Niedzielski o powrocie dzieci do szkół. Wiemy, kto wróci do placówek w styczniuNiedzielski o powrocie dzieci do szkół. Wiemy, kto wróci do placówek w styczniuCzytaj dalej

Czy można wyjechać z dzieckiem na ferie?

Na Gov.pl zamieszczona została informacja o zakazie organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Mało kto wie, że zakaz nie został wprowadzony formalnie.

Zobacz także: TVP przekazało koszmarne wieści. Nie żyje Adrian Napierała, miał 42 lata

Po prostu kuratoria nie wydają zgody na organizacje zimowisk - skomentowała e rozmowie z Gazetą Prawną, Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jednak nie wszystko jest takie jasne. Warto pamiętać, że pomimo zamkniętych ogólnodostępne siłowni, jest wyjątek uczęszczania do nich sportowców przygotowujących się do zawodów. Podobnie jest też w tym przypadku.

Zobacz także: Czy dzieci wrócą do szkół po feriach? Minister wyjaśnił, co może się stać po 17 stycznia

Wielu rodziców zdało sobie sprawę, że dziecko może zostać sportowcem. Na wyjazdy w czasie ferii szykują się kluby sportowe i szkółki sportowe. Zapowiadane są lokalne treningi zawody dla dzieci.

Trzeba dziecko zapisać do naszego klubu. Stosowną zgodę od kuratorium na organizację wypoczynku już otrzymaliśmy. Zakwaterowanie będzie w pensjonacie - powiedział współorganizator uczniowskiego klubu sportowego z Sochaczewa.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Zainteresowanie wydarzeniami sportowymi w czasie ferii jest bardzo duże. Rodzice, którzy chcą, aby ich pociecha pojechała na wypoczynek, już teraz zapisują dzieci. W programach znajdują się nie tylko sporty zimowe. Można zapisać ucznia na doskonalenie pływania, gry zespołowe i wiele innych zajęć.

Czy powinno się wysłać dziecko na ferie zimowe?

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, radzi organizatorom, aby zastanowili się, zanim zaczną obchodzić prawo.

Kiedy dojdzie do wyjazdu na to „zgrupowanie sportowe”, może nastąpić „sprawdzam”. I okaże się, że z wyjazdu zostanie strata finansowa i mandat - podkreślił polityk.

Dodatkowym aspektem jest jeden termin ferii zimowych, który utrudni ilość miejsc noclegowych, przez co najprawdopodobniej będzie tłok. Jak wiemy tłok i za duża ilość ludzi w jednym miejscu to nie najlepsze rozwiązanie w czasach panującej pandemii.

Jeśli istnieje możliwość organizowania obozów w czasie ferii pod pretekstem przygotowywania się do zawodów sportowych, to mamy gotowy przepis na obejście zakazu. Może dojść do wielkiej katastrofy, bo będziemy mieli do czynienia z kumulacją wielu osób w jednym miejscu- powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do walki z COVID-1.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: Gov.pl; Gezetaprawna.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News