Rodzice, apel ws. szczepień
unsplash.com / Luma Pimentel (CC0 Domena Publiczna)
Weronika Wasiak - 12 Stycznia 2021

Pilny apel RPD ws. szczepień. "Kilkumiesięczne dziecko zobaczyło rodziców pół roku później"

Rodzice zobaczyli swoje dziecko dopiero po sześciu miesiącach. Rzecznik Praw Dziecka nie wytrzymał, wystosował pilny apel do rządu ws. kolejności szczepień.

Rodzice wcześniaków hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka oficjalnie od 3 stycznia zostali włączeni do grupy zero w kolejności szczepień na koronawirusa. W pierwszej grupie znajdują się też m.in. pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Teraz Rzecznik Praw Dziecka zaapelował w sprawie kolejnych osób.

Rodzice nie widzieli dziecka przez pół roku

Temat kolejności szczepień na COVID-19 od samego początku budzi sporo skrajnych emocji. Dla Rzecznika Praw Dziecka największym absurdem okazała się kwestia pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych. Mikołaja Pawlaka zaniepokoiły bowiem liczne zgłoszenia dotyczącymi dzieci, które przebywają w wymuszonej izolacji z powodu pandemii koronawirusa.

Tę rozłąkę szczególnie przeżywają małe dzieci i dzieci z niepełnosprawnością, które nie potrafią kontaktować się z najbliższymi za pośrednictwem telefonu lub komunikatorów. Dla nich najważniejszy jest kontakt fizyczny, możliwość przytulenia się do mamy, babci czy cioci - podkreślił Mikołaj Pawlak

Byłem informowany o przypadku umieszczenia w trybie interwencyjnym w placówce kilkumiesięcznego dziecka, w domu karmionego piersią, które swoich rodziców zobaczyło dopiero pół roku później- dodał.

Mama wywołała kontrowersję, używając kosmetyku, aby odróżnić bliźniaki. Czy to bezpieczne?Mama wywołała kontrowersję, używając kosmetyku, aby odróżnić bliźniaki. Czy to bezpieczne?Czytaj dalej

Okazuje się, że dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych w obawie o zdrowie własne oraz podopiecznych, nie pozwalali im na bezpośredni kontakt z bliskimi, w tym również na wyjazd do rodzinnych domów na święta Bożego Narodzenia.

Pilny apel RPD

Rzecznik Praw Dziecka w końcu zdecydował się wystąpić do pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka o włączenie pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych do grupy osób szczepionych przeciwko COVID-19 w etapie zero.

Mikołaj Pawlak zaznaczył, że "szybkie zaszczepienie pracowników takich ośrodków to sposób na szybkie wznowienie kontaktów tych dzieci i młodzieży z rodzinami, bez narażania personelu na zarażenie koronawirusem".

W mojej ocenie zasadnym wydaje się rozszerzenie tej grupy osób o pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz pracowników placówek wsparcia dziennego, które systematycznie pomagają dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych w ich miejscu zamieszkania, współpracują z tymi rodzinami dla dobra dzieci, zapewniają podopiecznym posiłki i monitorują aktualną sytuację w domu - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News