portalparentingowy.pl
Rodzice znaleźli sposób na obejście obostrzeń

fot. pixabay.com/Engin_Akyurt

Rodzice znaleźli sposób, aby ich dzieci mogły chodzić do przedszkoli i żłobków

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

W obliczu ostatnio wprowadzonych obostrzeń, wielu rodziców znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji. Część z nich znalazła sposób na to, aby obejść wprowadzone ograniczenia. Dzięki temu ich dzieci nadal korzystają ze żłobków i przeds

Decyzja o zamknięciu przedszkoli i żłobków dla większości dzieci spotkała się z widocznym sprzeciwem ze strony rodziców. Wynika to z faktu, że obostrzenie nie dotyczy niektórych grup zawodowych, przez co część rodziców czuje się pominięta. Dla przykładu dziecko policjanta lub lekarza może korzystać wciąż ze żłobka, lub przedszkola, jeżeli rodzicem dziecka jest np. sprzedawca w sklepie, to już takiej możliwości nie ma.

Według rządu ich decyzja o podziale dzieci na te, które mogą i nie mogą chodzić do przedszkoli i żłobków, podyktowana była tym, aby ich rodzice nie musieli w dobie pandemii rezygnować ze swojej pracy. Problem w tym, że wiele grup zawodowych, które również muszą pracować mimo panującej pandemii, nie została ujęta w tych przepisach, przez co pojawiły się kolejne podziały w naszym społeczeństwie.

Jednak rodzice, którzy w myśl obostrzeń powinni sami opiekować się dziećmi, mimo obowiązków w pracy, znaleźli sposób, na obejście wprowadzonych ograniczeń. Co ciekawe, wystarczy do tego zaledwie jeden dokument wypełniony w przedszkolu lub żłobku.

Rodzice znaleźli lukę w obostrzeniach

Okazuje się, że w przedszkolach i żłobkach zostały wprowadzone specjalne oświadczenia, które musi wypełnić rodzic, który chce zostawić w danej placówce swoje dziecko. Oczywiście musi w nim oświadczyć, że wykonuje zawód, który upoważnia go do tego, ponieważ w myśl rozporządzenia o najnowszych obostrzeniach, dzieci rodziców z jego grupy zawodowej nadal mogą uczęszczać na zajęcia stacjonarne.

Jednak pracownicy żłobka lub przedszkola nie mają możliwości sprawdzenia, czy wypełnione przez rodzica oświadczenie pokrywa się z rzeczywistością. Wynika to z przepisów RODO, według których przedszkola i żłobki nie mogą zbierać od rodziców danych dotyczących miejsca ich zatrudnienia.

Mówiąc prościej, w teorii każdy rodzic może pójść do przedszkola, wypełnić dokument i zostawić w placówce swoje dziecko, ponieważ nikt z osób pracujących w przedszkolu nie może oczekiwać od niego zaświadczenia o tym, gdzie dokładnie pracuje.

Oczywiście jest to obchodzenie aktualnych przepisów poprzez lukę w systemie, ale wielu rodziców zostało w tym momencie przypartych do muru. Niektórzy z nich zwyczajnie nie mają, jak zająć się swoimi dziećmi, a przecież muszą też pracować, aby zapewnić dzieciom byt.

Co więcej, nie wiadomo, czy tego typu proceder nie będzie kontrolowany przez organy, które będą już upoważnione do weryfikacji miejsca zatrudnienia danego rodzica. Na ten moment, rodzice wielu dzieci są na tyle zdesperowani, że są gotowi podjąć takie ryzyko, ponieważ nie mają innego wyjścia.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Mama zrobiła swojej córce manicure

  • Dziewczynka jest oczarowana śpiewem mamy

  • Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

źródło: Parenting.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >