Rodzina
EastNews/ ARKADIUSZ ZIOLEK
Jessika Piechocka - 20 Grudnia 2020

500 plus tylko dla najbiedniejszych rodzin? Były minister zdradził szczegóły

Były minister finansów w rozmowie z Business Insider , wypowiedział się na temat świadczenia 500 plus dla rodzin. Czy będą zmiany w 500 plus?

Program 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie wychowawcze jest przyznawane na wniosek, który można złożyć w gminie, wysłać pocztą lub wypełnić on-line poprzez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, portal Emp@tia oraz ePUAP.

Czy będą zmiany w świadczeniu Rodzina 500 plus?

Z powodu panującej pandemii koronawirusa, rodziny martwią się, co będzie dalej z programem Rodzina 500 plus. Budżet na obecny rok jest zadłużony. Mogłoby się wydawać, że kiedy zabraknie środków, pierwszym wycofanym programem będzie Rodzina 500 plus.

Aktualnie ustalone jest, iż 500 plus będzie wypłacane co miesiąc na każde dziecko do końca maja 2021 roku. Później należy złożyć nowy wniosek, aby rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Od przyszłego roku obowiązywał będzie roczny okres świadczeniowy, który ma trwać od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Zmiany w świadczeniu będą niewielkie, gdyż chodzi jedynie o termin wypłat i składanie wniosków. Premier Mateusz Morawiecki mówi, iż z sytuacją finansową w kraju nie jest źle, ale przyznaje również, że optymizm to przesada.

Bezdomna Ania przypuszcza, że jest w ciąży. Bezdomna Ania przypuszcza, że jest w ciąży. "Raz urodziłam na ulicy. Dwa razy miałam cesarkę"Czytaj dalej

Mamy spory bufor, ponieważ już na listopad spodziewaliśmy się kilkudziesięciu miliardów deficytu. Będziemy przefinansować część wydatków na rok 2021 - stwierdził premier w rozmowie z Wirtualną Polską, ale dodał: - Myślę, że ostatnie uderzenie koronawirusa w listopadzie i grudniu jest na tyle potężne, że optymistyczne prognozy spadku PKB, zakładające "dwójkę z przodu", jednak trzeba odłożyć do szuflady - wyznał niedawno Morawiecki w rozmowie z Wp.

Specjalista o świadczeniu 500 plus

W sprawie programu Rodzina 500 plus wypowiedział się również były minister finansów, do września 2020 roku główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski. Wyznał, że uważa, iż program jest potrzebny, ale należy pomyśleć o zmianach.

Program 500 plus rzeczywiście prowadzi do redukcji ubóstwa w rodzinach wielodzietnych, ale uważam, że w przyszłości powinien być lepiej adresowany, aby przy tym samym koszcie fiskalnym jeszcze bardziej skierować pomoc do biednych rodzin. W programie Rodzina 500 plus wybrano rozwiązanie najprostsze. Owszem, łatwe w obsłudze, ale niestety źle adresowane, co czyni ten program bardzo kosztownym - powiedział w rozmowie z Business Insider Wojciechowski.

Były minister finansów dodał, że przy aktualnym rozwój cyfryzacji administracji najlepiej byłoby stopniowo iść kierunku modelu transferów socjalnych wg kryterium dochodowego.

Nie ma żadnego powodu, by unikać dyskusji o przyszłości tego programu, zastanowić się, jaki może być kierunek ewolucji tego programu - podsumował Wojciechowski.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Wp.pl; Se.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News