portalparentingowy.pl
fot. studioroman, canva.com

fot. studioroman, canva.com

Rodzinne Święta Bożego Narodzenia — włącz dziecko do przygotowań!

22 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Redaktor

Udostępnij:

Przygotowania do świąt nie muszą być nieprzyjemnym obowiązkiem. Warto pamiętać, co w tym czasie jest najważniejsze. Spędzanie czasu z najbliższymi przynosi wiele radości, można zadbać o to podczas świątecznych przygotowań. Dlaczego warto włączyć dziecko w działania i jak to zrobić?

Wspólne przygotowania — czas dla rodziny

W dzisiejszym zabieganym świecie każda chwila, w której można poświęcić czas bliskim, jest na wagę złota. Warto wykorzystywać różne okazje, aby móc zadbać o rodzinne więzi. Czas Świąt to doskonały moment na spędzenie przyjemnych chwil z rodziną. Gotowanie, strojenie domu, robienie dekoracji czy sprzątanie to czynności, które warto robić razem. Dlaczego? Spędzanie czasu razem — to główny powód, dla którego warto włączyć dzieci w przygotowania świąteczne. Dzięki temu spędzicie razem miłe chwile i stworzycie wspomnienia.

Nauka — zwyczaje świąteczne warto znać już od najmłodszych lat. Dzięki wspólnym przygotowaniom Twoja pociecha dowie się, co w tym czasie warto zrobić, aby poczuć prawdziwą magię Świąt.
Dobre nawyki — dzieci powinny pomagać w domu, dzięki czemu mogą nauczyć się, jak wykonywać określone czynności. Pomaganie nie musi być trudne, a na pewno niesie ze sobą wiele pożytku.
Satysfakcja — już maluchy w wieku przedszkolnym chętnie pomagają rodzicom. Dzieci chcą czuć się ważne i potrzebne, pragną mieć swój udział w przygotowaniach na święta. Gdy już zobaczycie efekt końcowy, na pewno odczujecie ogrom satysfakcji.
Będzie łatwiej — w zależności od wielkości rodziny i świątecznego przyjęcia, przygotowania najczęściej zajmują dużo czasu i pochłaniają niemałą ilość energii. Rodzicom ze względu na obowiązki domowe i służbowe trudno jest zaplanować wszystko w taki sposób, aby przygotowania były przyjemnością, a nie katorgą. Warto zaangażować dzieci i nieco się odciążyć. Maluchy będą zadowolone, że pomogą, a dorośli unikną nerwowego przygotowywania.

Wiesz już, jak wiele można zyskać dzięki wspólnym przygotowaniom do Świąt. Jak zaangażować dzieci?

Podział obowiązków

Aby świąteczne przygotowania poszły sprawnie, warto zastosować podział obowiązków. Pamiętaj jednak, aby dostosować trudność zadania do wieku i możliwości dziecka. Przed przystąpieniem do zadań, warto przygotować plan. Dobrym rozwiązaniem jest podział obowiązków na kategorie. Przed przyjęciem wigilijnym chcemy zwykle posprzątać, zająć się robieniem potraw oraz oczywiście przystroić dom świątecznymi ozdobami. Z mniejszymi pociechami warto wszystkie te obowiązki wykonywać wspólnie. Nawet, jeśli maluch nie zrobi wszystkiego idealnie, nie wyręczaj go i pozwól się wykazać. Małe dzieci świetnie radzą sobie z wykonywaniem ozdób świątecznych. Pozwól dziecku popuścić wodze fantazji, a Wasz dom będzie pięknie przystrojony na świąteczny czas.

Ze starszymi dziećmi, takimi w wieku szkolnym, jest jeszcze więcej możliwości. Pociechy w tym wieku mogą już samodzielnie sprzątać, na pewno również zaskoczą się swoją pomysłowością w zdobieniu domu. Również gotowanie jest dobrym pomysłem na wspólne przygotowania. Lepienie pierogów, zdobienie pierników czy mieszanie sałatek to proste czynności, które bez obaw można powierzyć dzieciom.  Wiola Lis z internetowego ekobazaru Arkana Smaku podpowiada: „Gotowanie z dziećmi może być super sprawą, gdy mama nie jest obciążona przygotowywaniem wszystkiego od podstaw. Obecnie można śmiało postawić na gotowe mieszanki do wypieków, zakwasy z buraków, wyselekcjonowane suszone grzyby czy gotowe uszka i skupić się na czasie spędzonym razem!”

Kuchenne przygody

Chociaż wiele osób trzyma się tradycji, u każdego świąteczny stół wygląda nieco inaczej. W czym przed Wigilią pomoże nam dziecko?

Oto przykłady zadań dla małych pomocników:
Przygotowywanie pierogów — najlepiej wcześniej zaopatrzyć się w specjalne foremki do pierogów. Przygotuj ciasto na pierogi, rozwałkuj je i pozwól dziecku użyć foremek. To dla malucha nie tylko świetna zabawa, ale także okazja do pomocy. W zależności od możliwości dziecka i jego wieku, możesz pozwolić mu nawet na nakładanie farszu i zlepianie pierogów.
Zdobienie pierników — warto wcześniej zaopatrzyć się w lukier, pisaki do zdobienia pierników, słodkie perełki i inne ozdoby. Twoje dziecko na pewno chętnie włączy się w zdobienie świątecznych ciastek.
Przygotowywanie sałatki — odbierz odpowiednie ilości składników, pozwól dziecku wrzucić je do miski i wymieszać. To nic skomplikowanego, każdy maluch powinien poradzić sobie z takim zadaniem.

Pamiętaj, aby dbać o bezpieczeństwo dziecka. Dostosuj zadania do jego wieku i możliwości. Dzięki temu wspólne przygotowania będą przyjemne i bezpieczne dla całej rodziny.

logo 1 big (1)

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Cofnijmy się do przeszłości. Jak dobrze znasz się na bajkach?

Pytanie 1 z 3

W jakiej bajce główną bohaterką jest Tosia?

fot. Pawel Wodzynski/East News

Dorosłe dzieci polskich gwiazd. Czym się teraz zajmują?

Dzieci gwiazd często idą w ślady rodziców i wstępują do branży rozrywkowej. Niektóre z nich jednak wolą usunąć się w cień i prowadzić "normalne" życie. Z reguły celebryci uwielbiają zabierać swoje pociechy na salony i chwalić się nimi na Instagramie. Jesteście ciekawi, jak wygląda życie dorosłych dzieci gwiazd?

Zobacz galerię >

RedaktorAutor

Portalu Parentingowego

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >

Dziecko

4 pytania, które powinna zadać sobie każda kobieta planująca dziecko

Czytaj więcej >