portalparentingowy.pl
Dodatkowe pieniądze na dziecko

unsplash.com/ Caleb Woods

Rząd planuje kolejne świadczenie? 12 tys. zł na drugie dziecko miałoby zachęcać do powiększenia rodziny

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Dodatkowe pieniądze na dziecko, ale nie dla wszystkich? Jak podaje Gazeta.pl, rząd ma w swoich planach nowe świadczenie i to nie byle jakie, ale niestety, nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Dla kogo aż 12 tysięcy złotych?

Dodatkowe 12 tysięcy złotych miałoby być wypłacane na drugie dziecko. Co z każdym kolejnym, a co z pierworodną pociechą? Te informacje wielu mogą zaskoczyć. Jest komentarz Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marleny Maląg.

12 tys. zł na drugie dziecko

Nie od dziś wiadomo, że polski rząd na różne sposoby stara się zachęcać Polaków do powiększania rodzin. Mamy już choćby 500 plus czy 300 plus z programu "Dobry Start". Chociaż Polacy chętnie pobierają oba te świadczenia, nie kryją również, że przyznawane kwoty są za niskie i przy obecnych cenach, starczają na niewiele.

Tymczasem rząd ponoć już przygotowuje prawdziwą petardę. Nowe świadczenie miałoby być wypłacane w ramach programu "Nowy Ład" i jednocześnie być kolejną zachętą do... powiększania rodziny. Nie każdy jednak miałby możliwość na skorzystanie z gigantycznego świadczenia.

Matka 10 dzieci

Samotna matka z kujawsko-pomorskiego żyje tylko z zasiłków. Pracownicy socjalni są zaniepokojeni

CZYTAJ DALEJ

Z przytaczanych przez Gazetę.pl informacji wynika, że suma aż 12 tysięcy złotych byłaby przyznawana na drugie dziecko, a na każde kolejne - drugie tyle. Oznacza to, że rodzice jednego dziecka musieliby się obejść smakiem, a przynajmniej do czasu, aż zdecydowaliby się na kolejnego potomka.

Przyznawane przez rząd pieniądze miałyby służyć jako dodatkowe wsparcie w opiece nad dziećmi: żłobek, przedszkole, niania, co z kolei jednocześnie miałoby na celu umożliwić rodzicom szybszy powrót do pracy.

- W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022 - mówiła na antenie Radia Wrocław Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej, dodając, że ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Zmiany na rynku pracy?

Z przekazywanych przez Maląg na antenie Radia Zet informacji wynika, że dodatkowe świadczenie nie byłoby jedyną rewolucją w życiu Polaków. Resort chce ułatwiać też powrót do pracy - chodzi m.in. o umowy o pracę dla osób do 40. roku życia.

- Będziemy wprowadzać takie zachęty, które przede wszystkim młodym ludziom ułatwią decyzję, że wchodzą w związek małżeński i rodzi się pierwsze dziecko i kolejne dzieci. Dlatego robimy wszystko, aby takie mechanizmy zostały wprowadzone. Mamy 500+, będzie teraz kapitał rodzicielski, kapitał opiekuńczy. Myślę, że działania, które są jeszcze niezwykle potrzebne są z zakresu rynku pracy - tłumaczyła Maląg - Istotne są również elastyczne formy pracy - zdalna, hybrydowa, to są rozwiązania dla mamy i taty, aby można łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym - dodała.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

  • Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

  • Mama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskwy


Źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >
Joanna Krupa zdradziła metody wychowawcze

Życie rodzinne

Joanna Krupa zdradziła swoje metody wychowawcze. Fanki nie wytrzymały

Czytaj więcej >