Sen niemowlaka – co robić, gdy dziecko nie chce spać?
pixabay.com
- 29 Listopada 2020

Sen niemowlaka – co robić, gdy dziecko nie chce spać?

Problemy ze snem u niemowlaków są rzeczą dość powszechną. Wielu rodziców skarży się, że ich brzdące nie potrafią spokojnie przespać całej nocy, a niekiedy mają problem z zaśnięciem w ciągu dnia. Dlaczego niemowlaki maja kłopoty ze snem i jak można im pomóc?

Standardowo sen niemowlaka powinien wynosić od 16 do 20 godzin na dobę. Ten czas można rozłożyć niemowlakowi po połowie – na dzień i noc lub zagospodarować dziecku w ciągu dnia kilkugodzinne lub kilkunastominutowe drzemki, a resztę czasu przeznaczać na sen w nocy. Czas snu niemowlaka zmienia się wraz z wiekiem. Trzymiesięczny maluch potrzebuje 16 godzin snu, gdzie przeważnie jedną trzecią tego czasu przesypia w ciągu dnia, z kolei resztę pozostawia na noc. Półroczny brzdąc śpi już średnio 14 godzin i jego zdecydowaną większość potrafi przespać w nocy. Natomiast w okresie swoich pierwszych urodzin maluszek śpi już około 10 godzin i w tym okresie potrafi spokojnie przespać całą noc, pozwalając sobie na dwugodzinną drzemkę w ciągu dnia. Rzadko kiedy zdarza się, że niemowlaki potrafią przespać sugerowaną liczbę godzin bez wybudzenia się. Za ten stan może odpowiadać wiele czynników i w zdecydowanej większości ich występowanie nie powinno niepokoić rodziców, ponieważ można je ograniczyć, a nawet wyeliminować.

Dlaczego niemowlaki nie chcą spać i jak można im pomóc?

Istnieje wiele przyczyn, które sprawiają, że maluchy mają problemy ze snem. Zdecydowana większość z nich jest warunkowana czynnikami naturalnymi, którym w łatwy sposób można zaradzić.

  • Głód

Najczęstszym symptomem kłopotów ze snem u maluchów jest głód. Na wczesnym etapie życia żołądek noworodka jest niewielki, przez co nie potrafi przyjmować dużej porcji pokarmu naraz. Z tego względu niemowlak musi być karmiony regularnie, co powoduje, że nie może on przespać pełnych kilku godzin bez przerwy. Noworodki karmione mlekiem mamy zazwyczaj budzą się co dwie godziny, z kolei maluchy spożywające mleko modyfikowane – co około cztery godziny. Gdy brzdąc już się obudzi najlepiej nakarmić go w spokojnej atmosferze, przy zgaszonym świetle. Wtedy istnieje szansa, że dziecko za bardzo nie pobudzi się i po przyjęciu potrzebnego pokarmu ponownie szybko zaśnie. Taki stan trwa zazwyczaj do ósmego miesiąca życia, jednakże niektóre dzieci mogą budzić się w nocy aż do pierwszych urodzin.

  • Pełna pielucha i podrażniona pupa

Przepełniona lub przemoczona pieluszka to druga najczęściej występująca oznaka problemów ze snem u maluszka. Choć z czasem niemowlaki przestają robić kupkę w trakcie snu, to potrzeba sikania nie zniknie nigdy. Pełna pielucha z pewnością sprawia uczucie dyskomfortu u malucha. Dlatego gdy brzdąc obudzi się z płaczem w nocy, najlepiej wymienić mu pieluszkę na suchą. Po tej czynności pociecha na pewno szybko uśnie. Bezsenność może dotykać również maluszki, których pupka jest zaczerwieniona i odparzona. W takich sytuacjach dziecku najczęściej doskwiera uczucie swędzenia i pieczenia, które uniemożliwia sen. Dlatego warto pamiętać o regularnym nawilżaniu chusteczkami pupy pociechy lub stosowania odpowiedniego pudru.

  • Nieodpowiednia temperatura i nawilżenie powietrza

Rodzicom często wydaje się, że ich brzdącowi na pewno jest zimno, więc ubierają go na cebulkę i przykrywają dodatkowym kocem. Niemowlaki nie posiadają jeszcze rozwiniętego układu termoregulacji i często w nocy mogą budzić się zalane potem, który uniemożliwi im sen. Dlatego przed położeniem malucha spać warto sprawdzić, czy jego kark jest ciepły (oznacza to, że temperatura dziecka jest prawidłowa) i nie nakładać na niego niepotrzebnych warstw. Dodatkowo należy utrzymywać regularną temperaturę powietrza w pokoju – około 20 stopni Celsjusza i nie zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Maluch nie powinien oddychać stałym powietrzem, w którym może unosić się wiele kurzu i roztoczy. W związku z tym warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który zadba o odpowiednią jego jakość. Jeżeli rodzice nie chcą kupować nowego sprzętu, to mogą na kaloryferze położyć mokry ręcznik, który także pozwoli noworodkowi swobodniej oddychać.

  • Duża ilość wrażeń w ciągu jednego dnia

Niemowlaki lubią rutynowy styl życia. W sytuacji gdy danego dnia w jego życiu pojawia się wiele atrakcji, jak poznanie nowej osoby czy przebywanie w nowym miejscu, na które jest on nieprzygotowany, pojawia się uczucie rozdrażnienia i niepokoju. Wtedy dziecko ma również kłopoty, aby w spokoju udać się na drzemkę. W takim przypadku, aby pomóc rozluźnić się brzdącowi, warto zafundować mu ciepłą kąpiel lub pomasować go delikatną oliwką.

  • Zatkany nosek

Niemowlaki oddychają głównie przez nos, dlatego gdy jest on zapchany, pojawia się problem. Przewody nosowe malucha są dość wąskie, aczkolwiek z łatwością są w stanie dostać się do niego drobinki kurzu lub roztoczy, które sprawiają problemy ze swobodnym oddychaniem. W sytuacji przeziębienia, kiedy nosek maluszka jest zapchany, mogą pojawiać się niewielkie obrzęki. Dlatego przed snem należy zadbać, aby nosek pociechy był suchy. W tym celu należy wyczyścić go specjalnym preparatem, który można zakupić w aptece lub udrożnić wodą morską w sprayu.

  • Niewygoda

Przyczyn wystąpienia takiego stanu może być bardzo dużo: od za ciepłej piżamy, uwierającej metki, gryzącego kocyka, za ciasnej pieluszki, po niewygodny materac czy ugryzienia owadów. Przed ubraniem dziecka w piżamkę i położeniem go do snu należy zwrócić uwagę, czy wszystko jest w porządku, a także zadbać o to, żeby w mieszkaniu nie pojawiały się szkodliwe owady, na przykład stosując w tym celu specjalne aerozole lub lepki na owady.

  • Problemy z układem trawiennym

Układ pokarmowy niemowlaka nie jest jeszcze do końca rozwinięty, z tego względu często może dochodzić do problemów z trawieniem pokarmu. W takiej sytuacji maluchowi mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy, jak ból brzuszka czy zaparcia, które uniemożliwiają jego spokojny sen. Takie problemy powinny zaniknąć samoistnie około trzeciego miesiąca życia, jednakże gdyby tak się nie stało, to warto skonsultować się z pediatrą, gdyż może to świadczyć o alergii, nietolerancji lub wrażliwości na niektóre pokarmy lub ich składniki.

  • Infekcja lub ząbkowanie

Podwyższona temperatura ciała, kaszel czy katar to jedne z objawów, które uniemożliwiają funkcjonowanie małego człowieka, a co dopiero sen. W tym czasie dziecko jest rozdrażnione i nie ma na nic ochoty. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku ząbkowania. Wyrzynające się dopiero co ząbki mogą sprawiać brzdącowi niemały ból, który utrudnia mu drzemkę. Niemowlaków nie omijają również nieprzyjemne kolki, w trakcie których brzuszek pociechy staje się twardy, a dziecko z bólu podkurcza nóżki. Jeżeli takie dolegliwości trwają dłużej niż kilka dni, to warto skonsultować się z pediatrą, który przypisze odpowiednie leki, które pozwolą złagodzić ból.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News