portalparentingowy.pl
Stres w czasie ciąży

fot. unsplash.com/Robina Weermeijer (CC0 Domena publiczna)

Wpływ stresu w czasie ciąży na rozwój dziecka. Może prowadzić do zmian w mózgu

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Często powtarza się, że kobieta w ciąży powinna unikać stresu, jednak rzadko słyszymy dlaczego. Naukowcy zbadali wpływ nadmiernego stresu na rozwój mózgu u dzieci. Wyniki, które otrzymali, rzucają zupełnie nowe światło na zagadnienie

Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nadmierny stres ma negatywny wpływ na nasz organizm. Szczególnie kobietom w ciąży mówi się, że powinny jak najmniej się denerwować i unikać jakiegokolwiek stresu. Często jednak nie mówi się, jaki dokładnie może mieć on wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i rozwój jej dziecka.

Naukowcy pod kierownictwem Uniwersytetu w Edynburgu postanowili zbadać, czy stres w czasie ciąży może mieć wpływ na rozwój dziecka. Swoimi wynikami podzielili się w czasopiśmie eLife. Samo badanie sfinansowała światowa organizacja charytatywna dla dzieci Ichworld.

Wpływ stresu na rozwój mózgu dziecka w czasie ciąży

Naukowcy pobrali próbki włosów od 78 kobiet, celem określenia poziomy kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu, w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Następnie dzieci płci żeńskiej urodzone przez kobiety biorące udział w badaniu zostały przebadane pod kątem wykrycia ewentualnych zmian w mózgu.

Aby dokładnie przyjrzeć się mózgom dziewczynek, naukowcy posłużyli się rezonansem magnetycznym lub MRI. Są to nieinwazyjne zabiegi, które mogły zostać przeprowadzone w czasie, kiedy dzieci smacznie spały.

Wyniki, jakie otrzymali uczeni, okazały się niezwykle interesujące. Wykazali, że podwyższony poziom kortyzolu w ciele matki wpłynął na powstanie zmian w ciele migdałowym u niemowląt. Zauważono również różnice dotyczące powiązań mózgowych.

Nasze odkrycia są wezwaniem do działania w celu wykrycia i wsparcia kobiet w ciąży, które potrzebują dodatkowej pomocy podczas ciąży, ponieważ może to być skuteczny sposób promowania zdrowego rozwoju mózgu ich dzieci – stwierdził profesor James Boardman, główny badacz, dyrektor Jennifer Brown Research Laboratory w MRC Centre for Reproductive Health, University of Edinburgh.

Naukowcy sądzą, że zmiany, które wykryli, mogą tłumaczyć, dlaczego dzieci kobiet doświadczających dużej ilości stresu w czasie ciąży, mogą w późniejszym życiu cierpieć z powodu problemów emocjonalnych. Jednocześnie podkreślają, że w badaniu nie oceniano emocji, u samych dzieci.

Bez wątpienia w tej kwestii będą potrzebne jeszcze liczne badania, aby dokładnie zgłębić temat, jednak zespołowi naukowców już teraz udało się rzucić więcej światła na to, jak niszczycielski wpływ na nasze ciało potrafi mieć nadmiar stresu.

Źródło: Zdrowie.wprost.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża

Ciąża i poród

''Nie dopytujcie, nie wywierajcie presji''. Dlaczego nie pytać kobiet o ciążę?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Niecodzienne zdjęcie z USG. Przyszła mama myślała, że urodzi dwoje dzieci

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Kobieta w ciąży chciała wejść do lekarza bez kolejki. Staruszce się to nie spodobało

Czytaj więcej >
Noworodek na oddziale szpitalnym.

Ciąża i poród

Psycholog na każdej porodówce? Smutne wnioski po raporcie NIK

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Pokazała, jak naprawdę wygląda poród. Takiej reakcji się nie spodziewała

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Antykoncepcja trudno dostępna w Polsce. Może się to zmienić dzięki usłudze subskrypcji

Czytaj więcej >