portalparentingowy.pl
Stres w czasie ciąży

fot. unsplash.com/Robina Weermeijer (CC0 Domena publiczna)

Wpływ stresu w czasie ciąży na rozwój dziecka. Może prowadzić do zmian w mózgu

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Często powtarza się, że kobieta w ciąży powinna unikać stresu, jednak rzadko słyszymy dlaczego. Naukowcy zbadali wpływ nadmiernego stresu na rozwój mózgu u dzieci. Wyniki, które otrzymali, rzucają zupełnie nowe światło na zagadnienie

Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nadmierny stres ma negatywny wpływ na nasz organizm. Szczególnie kobietom w ciąży mówi się, że powinny jak najmniej się denerwować i unikać jakiegokolwiek stresu. Często jednak nie mówi się, jaki dokładnie może mieć on wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i rozwój jej dziecka.

Naukowcy pod kierownictwem Uniwersytetu w Edynburgu postanowili zbadać, czy stres w czasie ciąży może mieć wpływ na rozwój dziecka. Swoimi wynikami podzielili się w czasopiśmie eLife. Samo badanie sfinansowała światowa organizacja charytatywna dla dzieci Ichworld.

Wpływ stresu na rozwój mózgu dziecka w czasie ciąży

Naukowcy pobrali próbki włosów od 78 kobiet, celem określenia poziomy kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu, w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Następnie dzieci płci żeńskiej urodzone przez kobiety biorące udział w badaniu zostały przebadane pod kątem wykrycia ewentualnych zmian w mózgu.

Aby dokładnie przyjrzeć się mózgom dziewczynek, naukowcy posłużyli się rezonansem magnetycznym lub MRI. Są to nieinwazyjne zabiegi, które mogły zostać przeprowadzone w czasie, kiedy dzieci smacznie spały.

Wyniki, jakie otrzymali uczeni, okazały się niezwykle interesujące. Wykazali, że podwyższony poziom kortyzolu w ciele matki wpłynął na powstanie zmian w ciele migdałowym u niemowląt. Zauważono również różnice dotyczące powiązań mózgowych.

Nasze odkrycia są wezwaniem do działania w celu wykrycia i wsparcia kobiet w ciąży, które potrzebują dodatkowej pomocy podczas ciąży, ponieważ może to być skuteczny sposób promowania zdrowego rozwoju mózgu ich dzieci – stwierdził profesor James Boardman, główny badacz, dyrektor Jennifer Brown Research Laboratory w MRC Centre for Reproductive Health, University of Edinburgh.

Naukowcy sądzą, że zmiany, które wykryli, mogą tłumaczyć, dlaczego dzieci kobiet doświadczających dużej ilości stresu w czasie ciąży, mogą w późniejszym życiu cierpieć z powodu problemów emocjonalnych. Jednocześnie podkreślają, że w badaniu nie oceniano emocji, u samych dzieci.

Bez wątpienia w tej kwestii będą potrzebne jeszcze liczne badania, aby dokładnie zgłębić temat, jednak zespołowi naukowców już teraz udało się rzucić więcej światła na to, jak niszczycielski wpływ na nasze ciało potrafi mieć nadmiar stresu.

Źródło: Zdrowie.wprost.pl

Podobne artykuły

Ciąża objawy

Ciąża i poród

Pierwsze symptomy ciąży. Jakie sygnały wysyła nam nasze ciało?

Czytaj więcej >
Ciąża: kobieta pozwała lekarza

Ciąża i poród

Nigdy nie chciała mieć dzieci. Kiedy urodziła córkę, pokochała ją od pierwszego wejrzenia

Czytaj więcej >
Wyprawka do szpitala

Ciąża i poród

Wyprawka do szpitala. Jakie dokumenty i badania trzeba ze sobą zabrać?

Czytaj więcej >
Ciąża mimo antykoncepcji

Ciąża i poród

Zaszła w ciążę mimo stosowania antykoncepcji. Podczas badania USG czekała ją kolejna niespodzianka

Czytaj więcej >
Bliźniaczki z Kolonii

Ciąża i poród

Bliźniaczki urodziły się w odstępie 3 miesięcy. Lekarze pierwszy raz spotkali się z takim przypadkiem

Czytaj więcej >
Poród na żywo w internecie

Ciąża i poród

28-latka transmitowała na żywo swój poród dla 19 tysięcy osób. Chciała, aby rodzina była przy niej

Czytaj więcej >