dziecko - Maluch Plus
Pixnio/ Bicancki (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 16 Listopada 2020

Świadczenie Maluch Plus? Na jakie dofinansowanie można liczyć?

Program Maluch Plus wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Kto i jak możne starać się o pomoc?

Obecnie w Polsce istnieje i pojawia się wiele programów rządowych, które mają na calu pomoc osobą najbardziej potrzebującym. Jednym z takich programów jest program Maluch Plus. Na czym polega i kto może się o nie ubiegać?

Co to jest program Maluch Plus?

Maluch Plus to rządowy program, który ma na celu poprzez dofinansowanie, tworzenie nowych placówek opiekuńczych dla dzieci do trzeciego roku życia.

W budżecie dofinansowania na rok 2021 jest 450 mln zł. Jakiś czas temu minister Marlena Maląg wyjaśniła, że kwota na 2021 rok jest wyższa dla samorządów, które już żłobek utworzyły, ale chcą zrobić to ponownie.

Jak informuje Gov.pl, program jest roczny. Beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki.

Celem programu jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.

Pytania pojawiające się na temat programu Maluch Plus

Wśród osób mogących starać się o dofinansowanie, pojawia się wiele pytań na temat szczegółów Maluch Plus. Gov.pl opublikowało najczęściej zadawane pytania i odpowiedziało na nie. Pytania brzmiały i odpowiedzi:

 1. Jakie są terminy składania ofert konkursowych?

Oferty można składać w następujących terminach:

 • moduł 1 0 od 7 września do 16 października 2020 r.
 • moduły 2-4 - od 7 września do 6 listopada 2020 r.
 1. Kiedy będą ogłoszone wyniki konkursu?

Wyniki konkursu z podziałem na beneficjentów zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: www.gov.pl/rodzina, w następujących terminach:

 • moduł 1 – do 27 listopada 2020 r.,
 • moduły 2-4 – do 15 stycznia 2021 r.
 1. Gdzie i w jakiej formie należy złożyć ofertę konkursową
  z załącznikami?

Oferty konkursowe należy składać do właściwego urzędu wojewódzkiego ze względu na położenie gminy, na której terenie prowadzona jest lub będzie instytucja opieki.

Oferty konkursowe:

 • w formie papierowej można składać osobiście lub nadsyłać pocztą,
 • w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, z wykorzystaniem profilu należącego do osoby składającej ofertę lub osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu (wskazanej w ofercie) należy przesyłać na konto Urzędu Wojewódzkiego właściwego ze względu na położenie gminy, na której terenie prowadzona jest lub będzie instytucja opieki.

Źródło: Gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News