portalparentingowy.pl
Szczepienie na rotawirusy

pixabay.com

Szczepienie na rotawirusy

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Szczepienie na rotawirusy należy do szczepień zalecanych, ale nie obowiązkowych. Wielu rodziców zastanawia się, czy szczepić dziecko przeciwko rotawirusom, ponieważ nie tylko nie jest to obowiązkowe, ale jest też dość kosztowne. Co rodzicie powinni

Czym są rotawirusy?

Rotawirusy to niewielkie okrągłe wirusy z rodziny reowirusów. Medycyna wyróżnia siedem różnych grup antygenowych (od A do G), przy czym tylko grupy A, B i C są zakaźne dla ludzi.

Najczęściej występującym rotawirusem jest ten z grupy A i odpowiada on za 9 z 10 wszystkich infekcji u ludzi. A w zasadzie można by powiedzieć, że u dzieci, ponieważ jest to wirus, który niezwykle rzadko atakuje osoby dorosłe. Wynika to z tego, że organizm po każdej infekcji rotawirusem wykształca sobie odporność na dany antygen, dzięki czemu istnieje niewielkie ryzyko ponownego zachorowania.

Transmisja wirusa odbywa się przez pokarm, a co za tym idzie objawy infekcji będą miały związek z dolegliwościami układu pokarmowego i trawiennego.

Objawy rotawirusa

Zakażenie rotawirusem może mieć przebieg bezobjawowy, łagodny lub ostry. Może nieść ze sobą takie konsekwencje jak przejściowe zaburzenia funkcjonalności wątroby oraz czasową nietolerancję laktozy. Objawy zakażenia rotawirusem to stan podgorączkowy lub lekka gorączka, wymioty oraz wodnista biegunka. Ze względu na wymioty oraz biegunkę łatwo przy zakażeniu rotawirusem o odwodnienie organizmu chorego. Ekstremalne odwodnienie może prowadzić nawet do zgonu osoby chorującej. W chwili obecnej lekarze przy zakażeniu rotawirusem nie stosują żadnej konkretnej kuracji medycznej natomiast konieczne jest szczególne dbanie o nawodnienie organizmu, aby uniknąć odwodnienia. Jest to czas, w którym zwykłe picie wody może nie wystarczyć, dlatego lekarze będą polecać różne elektrolity rozpuszczalne w wodzie. Zapobieganie zakażeniu rotawirusom, to poza bezwzględnym dbaniem o higienę również szczepienie przeciwko nim.

Szczepienie na rotawirusy

Zalecenia do szczepienia – w zasadzie każde zdrowe dziecko pomiędzy 6 a 24 tygodniem życia jest na liście „zalecanej” do szczepienia. Ponieważ wirus jest bardzo zakaźny a transmisja względnie łatwa uznaje się, że warto zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom. Dzieci żłobkowe/przedszkolne – jeśli rodzice planują lub zakładają, że będą musieli posłać dziecko do żłobka/przedszkola to tym bardziej powinni rozważyć zaszczepienie swojej pociechy przeciwko rotawirusom, ponieważ dzieci w żłobku czy przedszkolu z przyczyn technicznych nie zachowują bezwzględnej higieny i wyjątkowo łatwo w takim środowisku o zakażenie wirusem.

O ile u osoby dorosłej przebieg zakażenia nie powinien stanowić bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, tak u niemowląt odwodnienie spowodowane biegunką i wymiotami może skończyć się hospitalizacją a nawet zgonem (rotawirusy zbierają śmiertelnie żniwo w krajach o słabo rozwiniętym dostępie do wody bieżącej i opieki zdrowotnej). Odwodnienie organizmu ważącego poniżej 10kg jest bardzo łatwe.

Szczepionki na rotawirusa – rodzaje, jak wygląda szczepienie

Obecnie stosuje się 2 szczepionki przeciwko rotawirusom są to odpowiednio Rotarix (2 dawki szczepionki) i RotaTeq (3 dawki szczepionki). Obie szczepionki na rotawirusa mają postać doustną o słodkawym smaku. To w połączeniu z oczywistym w tej sytuacji brakiem igieł nie powoduje traumy związanej z tym konkretnym szczepieniem. W przypadku szczepionki 2 dawkowej pierwsza dawka musi zostać podana przed ukończeniem 12 tygodnia życia a ostatnią dawkę przed ukończeniem 16 tygodnia lub ostatecznie przed ukończeniem 24 tygodnia życia. Jeśli chodzi o szczepionkę 3 dawkową to zaleca się szczepienie pierwszej dawki przed ukończeniem 12 tygodnia życia i podawanie kolejnych w odstępach 4tygodniowych. Cykl szczepienia w tym wypadku powinien zakończyć się przed 24 tygodniem życia, choć graniczna data to 26 tydzień życia.

Powikłania poszczepienne

Nie istnieje żadne badanie, które wskazałoby jednoznacznie, że szczepienie przeciwko rotawirusom może być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Oczywiście u niewielkiego % dzieci, którym podane jest szczepienie, mogą wystąpić objawy takie jak biegunka czy gorączka i wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Niemniej jednak uznaje się ją za szczepionkę bezpieczną dla dzieci do 32 tygodnia życia. Nie były natomiast prowadzone żadne badania na dzieciach starszych i osobach dorosłych.

Skuteczność szczepienia

Szczepienie przeciwko rotawirusom jest niezwykle skuteczne, szacuje się, że 70 – 90 % dzieci w ogóle nie zachoruje z powodu rotawirusów a 90 -100% uniknie ciężkiego przebiegu choroby w przypadku zakażenia.

Koszt szczepienia

Niestety szczepionka nie jest refundowana i nie należy do najtańszych. Koszt pojedynczej dawki szczepionki to około 300 – 350zł a całego cyklu szczepień około 700 – 1000 zł.

Bibliografia

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >