
Czy ciężarne powinny się szczepić. Ginekolog odpowiada
Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły również w naszym kraju. W pierwszej kolejności specyfik podawany jest pracownikom ochrony zdrowia oraz osobom starszym. Ginekolog wyjaśnia, czy ciężarne również powinny przyjąć specyfik.
Kwestia szczepień przeciwko COVID-19 stanowi obecnie jeden z głównych tematów wielu dyskusji. Dotyczą one zarówno bezpieczeństwa szczepionek, jak i tego, które grupy naszego społeczeństwa powinny przyjąć specyfik. Ginekolog i położnik dr Jacek Tulimowski tłumaczy, jak kwestia szczepień wygląda w przypadku kobiet w ciąży.
Kobiety w ciąży powinny przyjąć szczepionkę?
Ogólnie przyjmuje się, że w trakcie ciąży nie podaje się tak zwanych szczepionek żywych. Natomiast szczepionki inaktywowane mogą być już podawane kobietom, które spodziewają się dziecka. Jeżeli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19 dr Tulimowski podkreśla, że podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu nie jest prosta.
Wiadomo, że podczas przebiegu prawidłowej ciąży dochodzi do zmian, które mogą pogarszać przebieg tej infekcji. Są to na przykład zmiany w układzie sercowo naczyniowym kobiety – zwiększa się częstość skurczów serca, objętość wyrzutowa serca, rośnie zużycie tlenu. Pogarszają się też parametry oddechowe, ponieważ maleje całkowita pojemność płuc, pojawiają się trudności w usuwaniu wydzieliny płucnej, występuje obrzęk błony śluzowej noso-gardła. Kobieta w ciąży gorzej oddycha również dlatego, że ma wysoko uniesioną przeponę z powodu powiększenia się macicy - tłumaczy.
Problem w tym, że na ten moment brak dokładnych danych dotyczących skutków podania szczepionki mRNA kobietom w ciąży. Z badań przeprowadzonych na szczurach brak jakichkolwiek informacji, aby szczepionka wpływała na płodność samic, ciążę, ani rozwój potomstwa.
Jednocześnie dr Tulimowski nie zaleca rutynowego szczepienia kobiet w ciąży. Jest on zwolennikiem podejścia prezentowanego przez brytyjski rząd, czyli szczepienie pań, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o ciężki przebieg infekcji.
Jeśli porównamy korzyści ze szczepienia do ewentualnego ryzyka, to szczepienie ciężarnych przeciw SARS-CoV-2 wydaje się rozsądnym postępowaniem. Jednak ja się zgadzam z rekomendacjami brytyjskiego rządu, który nie zaleca obecnie rutynowych szczepień kobiet ciężarnych. Rekomenduje natomiast szczepienia tym kobietom w ciąży, które są szczególnie narażone na zakażenie SARS-CoV-2 lub mają czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 - wyjaśnia dr Tulimowski w rozmowie z Polsatnews.
Dr Tulimowski podkreśla też, że Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Polskie Towarzystwo Neonatologiczne powinny wydać wspólne stanowisko, oraz rekomendacje dotyczące szczepień kobiet ciężarnych. Oczywiście wszystko na podstawie dostępnej literatury naukowej.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
- Monika Mrozowska pochwaliła się zdjęciem z mamą. "Wygląda jak nastolatka"
- Czarnek o powrocie dzieci do szkół. "Wszyscy potrzebujemy normalności"
- Ból głowy potrafi być prawdziwym utrapieniem. Jak łagodzić ból w trakcie ciąży?
Źródło: Polsatnews.pl
