Szczepienia w przypadku ciąży
fot. pixabay.com/Pexels
Karol Zaborowski - 24 Stycznia 2021

Czy ciężarne powinny się szczepić. Ginekolog odpowiada

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły również w naszym kraju. W pierwszej kolejności specyfik podawany jest pracownikom ochrony zdrowia oraz osobom starszym. Ginekolog wyjaśnia, czy ciężarne również powinny przyjąć specyfik.

Kwestia szczepień przeciwko COVID-19 stanowi obecnie jeden z głównych tematów wielu dyskusji. Dotyczą one zarówno bezpieczeństwa szczepionek, jak i tego, które grupy naszego społeczeństwa powinny przyjąć specyfik. Ginekolog i położnik dr Jacek Tulimowski tłumaczy, jak kwestia szczepień wygląda w przypadku kobiet w ciąży.

Kobiety w ciąży powinny przyjąć szczepionkę?

Ogólnie przyjmuje się, że w trakcie ciąży nie podaje się tak zwanych szczepionek żywych. Natomiast szczepionki inaktywowane mogą być już podawane kobietom, które spodziewają się dziecka. Jeżeli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19 dr Tulimowski podkreśla, że podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu nie jest prosta.

Wiadomo, że podczas przebiegu prawidłowej ciąży dochodzi do zmian, które mogą pogarszać przebieg tej infekcji. Są to na przykład zmiany w układzie sercowo naczyniowym kobiety – zwiększa się częstość skurczów serca, objętość wyrzutowa serca, rośnie zużycie tlenu. Pogarszają się też parametry oddechowe, ponieważ maleje całkowita pojemność płuc, pojawiają się trudności w usuwaniu wydzieliny płucnej, występuje obrzęk błony śluzowej noso-gardła. Kobieta w ciąży gorzej oddycha również dlatego, że ma wysoko uniesioną przeponę z powodu powiększenia się macicy - tłumaczy.

Problem w tym, że na ten moment brak dokładnych danych dotyczących skutków podania szczepionki mRNA kobietom w ciąży. Z badań przeprowadzonych na szczurach brak jakichkolwiek informacji, aby szczepionka wpływała na płodność samic, ciążę, ani rozwój potomstwa.

Tata przyłapał bliźniaki na intrygującej rozmowie. Nagranie trafiło do sieciTata przyłapał bliźniaki na intrygującej rozmowie. Nagranie trafiło do sieciCzytaj dalej

Jednocześnie dr Tulimowski nie zaleca rutynowego szczepienia kobiet w ciąży. Jest on zwolennikiem podejścia prezentowanego przez brytyjski rząd, czyli szczepienie pań, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o ciężki przebieg infekcji.

Jeśli porównamy korzyści ze szczepienia do ewentualnego ryzyka, to szczepienie ciężarnych przeciw SARS-CoV-2 wydaje się rozsądnym postępowaniem. Jednak ja się zgadzam z rekomendacjami brytyjskiego rządu, który nie zaleca obecnie rutynowych szczepień kobiet ciężarnych. Rekomenduje natomiast szczepienia tym kobietom w ciąży, które są szczególnie narażone na zakażenie SARS-CoV-2 lub mają czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 - wyjaśnia dr Tulimowski w rozmowie z Polsatnews.

Dr Tulimowski podkreśla też, że Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Polskie Towarzystwo Neonatologiczne powinny wydać wspólne stanowisko, oraz rekomendacje dotyczące szczepień kobiet ciężarnych. Oczywiście wszystko na podstawie dostępnej literatury naukowej.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Polsatnews.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News