Szkoła
Commons.wikimedia CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 7 Stycznia 2021

Minister Czarnek na temat powrotu do placówek i zmian programowych. Podany został najbardziej realny sceneriusz

Minister Czarnek w rozmowie z Interią wypowiedział się o powrocie dzieci do szkół i zmianach programowych. "Trzeba zapoznać dzieci i młodzież z ich wielkim dziedzictwem".

Do 17 stycznia dzieci mają ferie zimowe. O powrocie dzieci do szkół od paru miesięcy jest bardzo głośno. Rodzice, dzieci i nauczyciele zastanawiają, kiedy uczniowie wrócą do placówek. W sprawie powrotu uczniów do szkół wypowiedział się ostatnio Przemysław Czarnek.

Powrót dzieci do szkół

Czarnek w rozmowie z Interią został zapytany, czy 18 stycznia uczniowie klas 1-3 na pewno wrócą do szkół.

Oczywiście nie ma takiej pewności, bo wszystko zależy od rozwoju epidemii koronawirusa. Jeśli nie zmieni się nic, a sytuacja będzie taka jak teraz, to jest to bardzo realny scenariusz. Jeśli sytuacja się pogorszy, to ten powrót będziemy musieli odroczyć - powiedział minister.

Minister został zapytany również, kiedy zostanie podjęta decyzja i uczniowie, rodzice i nauczyciele będą wiedzieli, że dzieci wrócą do szkół.

Aktorka z serialu Rodzina zastępcza zdradziła imię dziecka. Oznacza duszę towarzystwaAktorka z serialu Rodzina zastępcza zdradziła imię dziecka. Oznacza duszę towarzystwaCzytaj dalej

Czarnek powiedział, że chciałby, aby decyzja, czy placówki zostaną otwarte, zostanie przekazana dyrektorem w piątek (8 stycznia). Dodał również, że jeżeli sytuacja się pogorszy, to rząd będzie to korygować.

Minister dodał, że jeżeli pandemia zostanie opanowana, będzie trzeba postarać się, aby uczniowie starszych klas również wrócili do placówek. Nie stanie się to jednak po zakończeniu ferii zimowych - 18 stycznia.

Najbardziej realny scenariusz przewiduje powrót do zajęć stacjonarnych w klasach 1-3, a pozostali uczniowie będą mieli nadal nauczanie na odległość - powiedział szef MEN.

Zmiany programowe w nauce

19 stycznia MEN przedstawi informacje dotyczące jakości podręczników. Minister wyznał, że eksperci pracują nad tą kwestią. Według ministra niektóre spostrzeżenia specjalistów wskazują na kwestie wymagające wprowadzenia zmian w podręcznikach. Polityk dodał, że nie spodziewa się jednak żadnej sensacji.

Jesteśmy na etapie wstępnym. Organizujemy ekspertów, którzy będą pracować nad postulatami, które są do nas zgłaszane i nad zmianą podstawy programowej. Postulaty, dotyczą głównie zmniejszenia treści podstaw programowych. To już jednak rola ekspertów, a nie ministra - wypowiedział się na temat zmian programowych Czarnek.

Szef MEN został zapytany też o to, czy uważa jak wcześniej, że w kanonie lektur jest za mało tekstów Jana Pawła II.

Musimy spojrzeć szerzej na naszych wybitnych przodków, a było ich w historii wielu. Trzeba zapoznać dzieci i młodzież z ich wielkim dziedzictwem. Wydaje mi się, że choćby przy nauczaniu przedsiębiorczości można szerzej spojrzeć na katolicką naukę społeczną, a nauczanie o wolnym rynku, własności prywatnej, pracy, byłoby pożądane - powiedział Czarnek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Interia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News