z ostantniej chwili
własne
Jessika Piechocka - 15 Grudnia 2020

Powrót dzieci do szkół. Minister Czarnek o nowym wariancie

Minister Czarnek na antenie Polskiego Radia opowiedział o planach rządu na temat powrotu dzieci do szkół. "Przygotowujemy wariant badania przesiewowego dla nauczycieli".

Jak wiemy sytuacja pandemiczna w kraju, rozwija się bardzo dynamicznie. Wprowadzanie i zdejmowanie obostrzeń zależy od rozwoju epidemii. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6907 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i zgonach 349 pacjentów z COVID-19.

Pod wielkim znakiem zapytania stoi również powrót dzieci do szkół, o czym opowiedział we wtorek 15 grudnia minister edukacji Przemysław Czarnek podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia.

Powrót dzieci do szkół

Rodzice i nauczyciele zastanawiają się, kiedy najmłodsi wrócą do placówek edukacyjnych. Decyzja rządu wyczekiwana jest również przez uczniów, którzy w wielu przypadkach chcieliby wrócić do szkół.

Według rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw nauka zdalna prawdopodobnie potrwa do 3 stycznia 2021 roku. Po ty czasie od 4 do 17 stycznia mają odbywać się ferie zimowe. Wyjątkowo w tym roku każde województwo będzie miało ferie w tym samym czasie. Uwarunkowane zostało to obostrzeniami pandemicznymi.

Doradca premiera wygadał się na wizji. Ujawnił, które dzieci jako pierwsze wrócą do szkół, wielu się myliłoDoradca premiera wygadał się na wizji. Ujawnił, które dzieci jako pierwsze wrócą do szkół, wielu się myliłoCzytaj dalej

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest, aby dzieci wróciły do placówek edukacyjnych 18 stycznia. Na ten temat na antenie Polskiego Radia wypowiedział się Minister Czarnek, który opowiedział o planach rządu w sprawie powrotu dzieci do szkół.

- Jeżeli liczba zakażeń będzie się utrzymywać na poziomie 10 tysięcy, to można będzie decydować o powrocie do szkół klas 1-3 - powiedział Czarnek

Kto wróci do szkół jako pierwszy?

Od wielu tygodni podkreślane jest to, iż jako pierwsze najprawdopodobniej do placówek edukacyjnych wrócą najmłodsze dzieci. Powodem jest to, że nauka online tych dzieci jest najmniej efektywna.

Później mają wrócić dzieci, które w tym roku szkolnym będą miały egzaminy, aby skutecznie się do nich przygotować.

- Liczę na to, że sytuacja pandemiczna dzięki odpowiedzialnej postawie całego społeczeństwa, ustabilizuje się na tyle, że będzie możliwość jakiegoś hybrydowego powrotu również starszych klas. W pierwszej kolejności klas ósmych, maturalnych i najwyższych programowo klas szkół zawodowych, bo przecież to jest młodzież, która dzisiaj potrzebuje tego bezpośredniego kontaktu z nauczycielami ze względu na egzaminy, które ich czekają - dodał minister Przemysław Czarnek.

Szef MEN dodał również, że wśród nauczycieli, którzy w pierwszej kolejności mieliby wrócić do placówek edukacyjnych, planowane jest przeprowadzenie badań przesiewowych.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: Polskie Radio

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News