Szkoła - dzieci
Pixabay/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 16 Listopada 2020

Czy dzieci wrócą do szkół przed Bożym Narodzeniem? Komentarz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z "Dziennikiem Gazety Prawnej" opowiedział o obecnej sytuacji pandemicznej. Niedzielski wypowiedział się również na temat powrotu dzieci do szkół.

Od 9 do 29 listopada w trybie nauki zdalnej uczą się wszystkie dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jakiś czas temu podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki podkreślił, że to, czy dzieci 29 listopada wrócą do szkół, będzie zależało od dalszego przebiegu sytuacji epidemiologicznej.

W sprawie powrotu do szkół w ostatnich dniach wypowiedział się również minister zdrowia Adam Niedzielski. W rozmowie z Dziennikiem Gazety Prawnej zapytany o powrót dzieci do szkół przed Bożym Narodzeniem powiedział, że rząd nie chce popełnić błędów Czech.

Czy dzieci wrócą do szkoły przed Bożym Narodzeniem?

W rozmowie z DGP minister zdrowia Adam Niedzielski opowiedział szczegóły na temat obostrzeń związanych z nauką dzieci i młodzieży. Wyznał, że patrząc na sytuację zarówno naszego kraju jak i naszych sąsiadów, trzeba być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń.

Minister wspomniał, że Czechy miały bardzo nie wiele zakażeń, ale po wakacjach i poluzowaniu obostrzeń, fala zachorowań wzrosła.

"Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo" - podkreślił" - powiedział Niedzielski.

Luzowania obostrzeń w trakcje pandemii koronawirusa

Minister Niedzielski został również zapytany o lockdown, czy może nastąpić podobna sytuacja, jak z cmentarzami?

"Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji" - powiedział minister.

Obostrzenia w czasie pandemii

W tym ciężkim, dla wszystkich czasie, należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu jeszcze bardziej niż zawsze. Wszystkie aktualne zasady i obostrzenia znajdują się na stronie Gov.pl.

Jak informuje Ministerstwo: Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie. Warto pamiętać, że przedszkola funkcjonują bez zmian.

Dzieci pracujących rodziców mogą uczęszczać do żłobków lub przedszkoli. Organy prowadzące te placówki mogą je prowadzić, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Źródło: Dziennik Gazety Prawnej.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News