z ostatniej chwili
własne
Jessika Piechocka - 19 Listopada 2020

Konferencja MEN. Minister edukacji narodowej zaskoczył uczniów. Dzieci będą miały mniej nauki?

19.11 odbyła się konferencja Ministerstwa Edukacji i Nauki na temat nowej formuły egzaminów. Czym nowy pomysł będzie różnił się od poprzedniego?

Dnia 19.11 odbyła się konferencja prasowa, na której poruszony został temat nowej formuły egzaminów. Minister edukacji narodowej opowiedział szczegóły o tym, jak będą wyglądały przyszłe egzaminy (egzamin ósmoklasisty i maturalny). Ze słów ministra wynika, że dzieci będą miały mniej materiału do nauki.

Konferencja Ministerstwa Edukacji Narodowej

Dnia 18.11 również odbyła się konferencja prasowa, na której MEN przedstawiło ważne informacje dotyczące dofinansowań. Wyjaśnione zostało, kto może ubiegać się o pomoc i na jakich warunkach.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek tego dnia podpisał rozporządzenie w sprawie rządowego wsparcia #500dlaNauczycieli prowadzących kształcenie na odległość.

Natomiast wiceminister Dariusz Piątkowski poinformował, że Wiceminister do ministerstwa wpłynęło do tej pory 1500 opinii.

"Zdecydowana większość od czynnych nauczycieli, którzy z tych środków będą mogli skorzystać. Dzięki ich uwagom rozszerzyliśmy katalog urządzeń czy programów, które można kupić w ramach pomocy #500dlaNauczycieli" - czytamy na Twitterze MEN.

Jak będzie wyglądała nowa formuła egzaminów w szkołach?

Dziś o godzinie 12.00 rozpoczęła się transmisja konferencji prasowej ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Wzięła w niej także udział wiceministra edukacji Macieja Kopeć.

Główny temat konferencji były zmiany w egzaminie ósmoklasisty i maturalnym w 2021 roku. Minister opowiedział, że do dokonania zmian w nowym programie działania odnośnie egzaminów, zostali zaproszeni eksperci. Konsultacje zostały już zakończone, a ministerstwo wyciąga z nich wnioski. Pierwsze decyzje już zapadły. Dotyczą one okrojenia materiału do egzaminów oraz zmniejszenia liczby zadań egzaminacyjnych.

Minister Czarnek poinformował, że zakres materiału będzie ograniczony o 20%. Zmiany dokonane są tylko na obecny rok. Wszystkie informacje już niedługo zostaną opublikowane na Gov.pl. Maciej Kopeć informuje o planowanych szkoleniach dla nauczycieli w związku ze zmianami w strukturach egzaminów.

Minister pochwalił się, że Polska jako pierwsza wykonała korekty programu, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli i uczniów. Plan jest jednorazowy.

Na egzaminie ósmoklasisty będzie mniej zadań, ale czas na napisanie będzie taki sam. W matematyce i polskim pojawią się znaczące zmiany. W przedmiocie ścisłym będzie mniej zadań otwarty. W humanistycznym można będzie samemu wybrać lekturę do rozprawki (z podanych obowiązkowych lektur). W arkuszu z języka obcego również będzie mniej zadań.

Materiał do nauki na egzamin maturalny będzie znacznie skromniejszy, a zadań na egzaminie maturalnym będzie mniej.

- Patrząc na te przykładowe zmiany, jeżeli chodzi o język polski, mamy kwestie formy wypowiedzi. A więc to zostanie ograniczone do rozprawki albo opowiadania, będzie mniej zadań w arkuszu, czas pracy natomiast będzie ten sam - wykazał Maciej Kopeć. - Jeżeli chodzi o matematykę, też nastąpią tutaj zmiany. Podobnie jak w przypadku języka polskiego, będzie mniej zadań, a czas pracy pozostanie ten sam. Będzie także mniej zadań otwartych - mówił podczas konferencji. - Ta sama zasada ma dotyczyć egzaminów z języka obcego - mniejsza trudność tekstów, także mniej zadań - usłyszeli dziennikarze.

Matura bez rozszerzeń

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, czy w 2021 odbędzie się ustny egzamin maturalny. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Maciej Kopeć wskazał na zmiany w egzaminie maturalnym w 2021 roku. W arkuszach pojawi się mniej zadań, przy zachowaniu dotychczasowego czasu pracy. Ponadto uczniowie nie będą musieli zdawać przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Aby przystąpić do egzaminu, wystarczy podejść do 3 przedmiotów na poziomie podstawowym.

Co dalej z nauką zdalną?

Podczas konferencji padały także pytania od dziennikarzy. Jedna z redakcji zapytała o przyszłość nauki zdalnej. - Stan prawny dzisiaj jest taki, że 29 listopada mamy zaplanowane nauczanie zdalne od pierwszej klasy szkoły podstawowej wzwyż. Co będzie po 29 listopada, zobaczymy jak będzie układała pandemia - odpowiedział minister.

Źródło: Konferencja prasowa

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News