mamy z dziećmi
EastNews/ ARKADIUSZ ZIOLEK
Jessika Piechocka - 23 Listopada 2020

Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym po 29 listopada? Podany został limit dni

Dnia 21.11 odbyła się konferencja prasowa, na której minister Mateusz Morawiecki poinformował o tym, że dzieci nie wrócą do szkół do końca roku. Co w takim przypadku z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Nauka zdalna dla wszystkich dzieci (z wyjątkiem przedszkoli i żłobków) została wdrożona 9 listopada i zgodnie z planami rządu, początkowo miała trwać do 29 listopada.

Na ostatniej konferencji (21.11) Mateusz Morawiecki poinformował, że dzieci zostaną dłużej w domach i będą uczyły się zdalnie końca roku. Rodzice zastanawiają się, co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Sytuacja pandemiczna w kraju

Minister na konferencji opowiedział o stabilizacji liczby zakażeń. Dodał jednak, że sytuacja nadal jest bardzo poważna.

"Obecnie siedmiodniowa krocząca średnia to powyżej 20 tys. (zakażeń), ok. 22-22,5 tys. dziennie, a więc sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna - stwierdził. Dodał przy tym, że z zatrwożeniem obserwuje codzienną liczbę zgonów, za które jest pośrednio i bezpośrednio odpowiedzialny koronawirus" powiedział na ostatniej konferencji Morawiecki.

"Musimy pamiętać, że wirus zbiera swoje śmiertelne żniwo, które zasiał 2-3, 4 tygodnie temu" - kontynuował szef rządu.

"Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia. Następnie podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie - między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek - a 17-18 stycznia - dodał na koniec minister.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Rząd zadecydował o przywróceniu zasiłku opiekuńczego po tym, jak wszystkie szkoły w kraju ponownie zostały zamknięte.

Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym po 29 listopada? Wszystko pozostanie tak samo, jak w poprzednich miesiącach.

"Wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same jak w marcu, kwietniu, maju, czerwcu. A więc osoby, które mają dzieci w wieku takim, który uprawnia do pobierania zasiłku opiekuńczego, znają te zasady" - powiedział premier na sobotniej konferencji.

"Nadal teraz, oczywiście jeżeli jest taka sytuacja, że dzieci do szkoły przecież nie chodzą, to ten zasiłek opiekuńczy jest świadczony dla osób uprawnionych" - dodał polityk.

Jeżeli twoje dziecko nie ma skończonych ośmiu lat, przysługuje ci zasiłek opiekuńczy, jeżeli sprawujesz osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:

  • zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
  • otwarcia tych placówek, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez te placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19 albo
  • braku możliwości sprawowania opieki przez nianię (link do strony zewnętrznej) lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna (link do strony zewnętrznej) z powodu COVID-19

Przewidziany jest również limit dni na rok kalendarzowy - jest to 60 dni.

Źródło: Gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News