Ciąża i poród
Niemowlę
Dziecko
Szkoła
Życie rodzinne
Zdrowie
Gwiazdy
portalparentingowy.pl
Artykuły powiązane tematycznie
Artykuły powiązane tematycznie
500 plus
500 plus - świadcenie rodzinne przyznawane na każde dziecko do 18. roku życia.
aborcja
Zamierzone zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej.
adam niedzielski
Adam Niedzielski - minister zdrowia
ADHD
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to najczęściej występujących wśród dzieci i młodzieży problemów psychiatrycznych. Dzieci z ADHD mogą mieć dysfunkcje z zachowaniem uwagi, impulsywnością oraz nadruchliwością.
agata duda
Agata Duda - pierwsza dama, żona prezydenta Andrzeja Dudy
Agnieszka Radwańska
Agnieszka Radwańska - polska tenisistka, finalistka Wimbledonu 2012, wiceliderka rankingu WTA, zwyciężczyni kończącego sezon turnieju WTA Finals w 2015 roku, ambasador dobrej woli UNICEF
Aleksandra Dulkiewicz
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska.
Aleksandra Żebrowska
Aleksandra Żebrowska to od 2009 roku żona aktora Michała Żebrowskiego, mama Franciszka, Henryka i Feliksa.
alergia
Szereg stanów wywołanych nadwrażliwością na układ odpornościowy. Choroby te obejmują katar sienny, alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry, astmę. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie oczu, swędzącą wysypkę, kichanie, katar, duszność lub obrzęk.
alkohol w ciąży
Alkohol w ciąży - spożywanie alkoholu w ciąży związane z ryzykiem urodzenia dziecka z alkoholowym zespołem płodowym. Wszystkie rodzaje alkoholu są tak samo szkodliwe.
alkoholowy zespół płodowy
To grupa schorzeń, mogących wystąpić u dziecka, którego matka piła alkohol w czasie ciąży. Każda ilość wypitego alkoholu podczas ciąży niesie ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka.
andrzej duda
Andrzej Duda - prezydent Polski
Anna Lewandowska
Anna Lewandowska, trenerka i żona Roberta Lewandowskiego
anna przybylska
Anna Przybylska - polska aktorka, która zmarła w 2014 roku po walce z nowotworem.
Baby blues
Stan doświadczany przez 70-80% wszystkich młodych matek po urodzeniu dziecka. Objawy negatywnych uczuć lub wahań nastroju, pojawiające się w ciągu czterech do pięciu dni po urodzeniu dziecka.
badania
Poszukiwanie i zbieranie informacji na dany temat. Celem jest poznania czegoś za pomocą analizy naukowej.
badania noworodka
Wstępne badania po urodzeniu się dziecka, mające na celu rozpoznanie wad wrodzonych i wykluczenie problemów zdrowotnych. Wiele badań przeprowadzonych jest w ciągu pierwszych 72 godzinach życia.
bajka
Bajka - krótki utwór literacki zawierający morał, często jest wierszowany, czasem żartobliwy.
barbara kurdej-szatan
Barbara Kurdej-Szatan - aktorka telewizyjna i teatralna, gwiazda TVP.
bezpieczeństwo
To wolność od potencjalnej krzywdy wyrządzonej przez innych. Odnosi się głównie do ochrony przed wrogimi siłami.
biedronka
Biedronka - polska sieć sklepów spożywczych.
biegunka u dzieci
Biegunka zwykle spowodowana jest infekcją jelit. Jest bardzo częstym problemem u dzieci poniżej piątego roku życia. Zwykle ustępuje w ciągu 5 do 7 dni. Stan ten definiuje się jako wzrost liczby stolców lub obecność luźniejszych stolców niż normalnie u dziecka.
bilirubina
To żółty produkt rozpadu hemu. Wydalana jest z żółcią i moczem. Podwyższony poziom bilirubiny może wskazywać na różnorodne choroby.
bliźniaki
Bliźniaki - dwoje osobników urodzonych podczas jednego porodu. Bliźnięta mogą być jednojajowe lub dwujajowe. Bliźniaki rodzą się raz na 200 mln ciąż.
ból
Dyskomfort trwający przez pewien czas. Zazwyczaj wiążący się z określoną częścią ciała np. ból brzucha, ból ręki. Jest to ważny sygnał ostrzegawczy, który informuje, że z organizmem dzieje się coś niedobrego.
ból głowy
Typowe objawy bólu głowy to pulsowanie i ściskanie. Głowa jest jednym z najczęstszych miejsc bólu. Ból głowy można sklasyfikować jako jeden z trzech typów: pierwotny ból głowy, wtórny ból głowy i nerwobóle czaszki.
ból w klatce piersiowej
Może być spowodowany wszystkim, od bólu mięśni po zawał serca. Ból w klatce piersiowej może wskazywać na poważny problem, ważne jest, aby szukać natychmiastowej pomocy medycznej.
choroba
Każde szkodliwe odchylenie od normalnego stanu strukturalnego lub funkcjonalnego organizmu. Zazwyczaj związane jest z pewnymi objawami. Badanie choroby nazywane jest patologią.
choroba Kawasaki
Zespół zapalenia naczyń, który występuje głównie u dzieci w wieku poniżej piątego roku życia. Główne objawy choroby to: gorączka, rumień warg i błony śluzowej jamy ustnej, wysypka, zapalenie spojówek, powiększenie węzłów chłonnych szyjki macicy.
choroby wirusowe
Nazywane zakażeniem wirusowym występują, kiedy organizm jest atakowany przez patogenne wirusy. Wirusy atakują komórki w twoim ciele i używają składników tych komórek, aby pomóc im w rozmnażaniu. Ten proces często uszkadza lub niszczy zainfekowane komórki.
chłopiec
Chłopiec, do osiemnastego roku życia.
ciąża
Okres, w którym płód rozwija się w łonie kobiety. Zazwyczaj trwa około 40 tygodni, licząc od ostatniej miesiączki do porodu. Dzieli się na trzy trymestry, z których każdy trwa trzy miesiące. Oznaki i objawy wczesnej ciąży zazwyczaj obejmują nudności i wymioty, spóźnienie miesiączki, bolące piersi i częste oddawanie moczu.
ciąża biochemiczna
Inaczej zwana ciążą chemiczną, to bardzo wczesne poronienie, które występuje przed piątym tygodniem ciąży. Ciąże biochemiczne są często spowodowane nieprawidłowościami chromosomowymi.
ciąża bliźniacza
Ciąża, w której ciężarna spodziewa się dwojga dzieci. Podczas ciąży w macicy rozwija się więcej niż jeden płód. Większość ciąż bliźniaczych lub mnogich jest wykrywana podczas badania USG.
córka
Potomek płci żeńskiej. Relacja rodzinna pierwszego stopnia w linii prostej.
cukrzyaca ciążowa
Stan, w którym poziom cukru we krwi wzrasta w czasie ciąży. Istnieją dwa rodzaje cukrzycy występującej podczas ciąży: klasa A i klasa B. Kobiety chore zazwyczaj nie mają konkretnych objawów. - stan, w którym poziom cukru we krwi wzrasta w czasie ciąży. Istnieją dwa rodzaje cukrzycy występującej podczas ciąży: klasa A i klasa B. Kobiety chore zazwyczaj nie mają konkretnych objawów.
czkawka
Mimowolny skurcz przepony i szybkie zamknięcie strun głosowych. Może powtórzyć się kilka razy na minutę. Czkawka może mieć wiele przyczyn - niektóre z nich są fizyczne, a inne emocjonalne.
depresja
Powszechna choroba, negatywnie wpływająca na samopoczucie, sposób myślenia i działania. Powoduje uczucie smutku. Może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych. Aby zdiagnozować depresję, objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej dwa tygodnie.
deser
Deser - słodka przekąska.
dieta
Suma żywności spożywanej przez daną osobę. Sposób żywienia się człowieka, charakteryzujący się ustalonym pod względem jakości, ilości i urozmaicenia doborem pokarmów, dostosowanym do potrzeb danego organizmu.
dieta niemowlaka
Potrzeby żywieniowe niemowląt i dostarczanie dziecku odpowiednich składników odżywczych, pozwalających na zdrowy wzrost i rozwój.
dieta w ciąży
Zdrowe odżywianie się przez kobietę ciężarną. Polega na dostarczeniu organizmowi różnorodnych potraw, aby uzyskać odpowiednią równowagę składników odżywczych, które potrzebuje mama i dziecko.
dojrzewanie
Proces występujący w żywych organizmach, mający na celu osiągnięcie pełni rozwoju. U dzieci jest to proces kształtowania się tożsamości. Dojrzewanie rwa orientacyjnie do dwudziestego roku życia.
dolegliwości ciążowe
Objawy dyskomfortu związanego z ciążą. Do dolegliwości ciążowych mogą należeć: nudności, wymioty, zmęczenie, zgaga, niestrawności, zaparcia, ból pleców. Większość dolegliwości związanych z ciążą może rozwiązać położna lub lekarz.
doula
Osoba, która wspiera kobietę podczas porodu i po urodzeniu dziecka. Zapewnia emocjonalne, fizyczne i edukacyjne wsparcie matce. Doula nie może podawać lekarstw ani udzielać porad medycznych.
drugi trymestr
To środkowe trzy miesiące ciąży. Trwa od 13 do 28 tygodnia. Okres, w którym często występują największe nudności. W drugim trymestrze ciąży występuje wiele zmian fizycznych.
dzieci
Więcej niż jedno dziecko. Człowiek od chwili urodzenia do zakończenia procesu wzrastania. Według Konwencji o Prawach Dziecka dzieckiem jest osoba, która nie ukończyła 18-roku życia.
dzieciństwo
Dzieciństwo - okres przed wkroczeniem w dorosłość.
dziecko
Informacje tematyczne powiazane z informacjami i dzieciach
dziewczynka
Dziewczynka, do osiemnastego roku życia.
eleni
Eleni - Eleni Dzoka lub Tzoka z domu Milopulo, polska piosenkarka pochodząca z rodziny greckiej.
fasolki
Fasolki - dziecięcy zespół wokalno-taneczny z Warszawy, który powstał dla potrzeb Telewizji Polskiej w 1983 r.
ferie
Ferie - starorzymskie określenie dni odpoczynku
film
Film - utwór audiowizualny, składający się ze scen, które składają się z jednego lub więcej ujęć
fundacja
Fundacja - forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem
gis
GIS- Główny Inspektorat Sanitarny
grzyby
Grzyby nie zawierają chlorofilu, co oznacza, że nie mogą fotosyntetyzować. Otrzymały własne królestwo ze względu na ogromną liczbę istniejących gatunków: „Królestwo Grzybów”. Zarodniki są wydmuchiwane przez wiatr lub rozprzestrzeniane w inny sposób, na przykład poprzez karmienie zwierząt.
higiena
To praktyki wykonywane w celu zachowania zdrowia i czystości organizmu. Do zachowania higieny należą: częste mycie rąk i twarzy, kąpiel. Istnieją różne rodzaje higieny: medyczna, domowa i codzienna, osobista, kulinarna, snu.
infekcja
Bakteryjna lub wirusowa wywoływana przez drobnoustroje: bakterie i wirusy i przenoszone przez takie czynniki, jak: kaszel, kichanie, kontakt z zarażonymi ludźmi, kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami. Czas trwania infekcji po infekcji wirusowej zależy od rodzaju wirusa.
joanna krupa
Joanna Krupa - modelka, prowadząca Top Model, gwiazda TVN.
kangurowanie
Kontakt „skóra do skóry” metoda polegający na trzymaniu dziecka przy klatce piersiowej rodzica. Pomaga dziecku przystosować się do życia poza macicą. Korzyści z pielęgnacji skóry w okresie niemowlęcym mogą utrzymywać się latami.
kąpiel niemowlaka
Zapewnienie działań czyszczących niemowlę poprzez kąpiel. Większość niemowląt można kąpać w umywalce przy łóżku lub na łóżku w standardowej wanience.
karmienie butelką
Podawanie dziecku pokarmu z butelki, aby zapewnić mu zdrowie i przeżycie. Dziecko dzięki butelce może być karmione odciągniętym pokarmem z piersi matki lub mieszanką dla niemowląt.
karmienie piersią
Sposób zapewnienia zdrowia i przeżycia dziecka poprzez podawanie mu mleka matki. Zazwyczaj ma miejsce wtedy, gdy karmisz dziecko piersią, bezpośrednio z piersi. Metoda polecana przez ekspertów.
kasia tusk
Kasia Tusk - córka Donalda Tuska
katar
Wydzielina śluzu z nozdrzy. Jest to wynikiem nadmiernej produkcji śluzu z nosa. Jest objawem wielu schorzeń. Przyczynami kataru mogą być: alergie, przeziębienie, zapalenie zatok, odchylona przegroda, grypa, leki, zmiany hormonalne, suche powietrze.
kawa w ciąży
Spożywanie napoju kofeinowego podczas ciąży. Ograniczenie ilości kofeiny, skutki spożywania kofeiny w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze.
kayah
Kayah - polska wokalistka, autorka tekstów, producentka muzyczna, prezenterka radiowa i osobowość telewizyjna
kiedy dziecko siada
Etap rozwoju dziecka, określana jako częścią motorycznego lub fizycznego rozwoju dziecka. Początkową cechą charakterystyczną etapu siadania jest stabilne trzymanie głowy bez podparcia.
kobieta
Kobieta - żeński dojrzały płciowo osobnik z rodzaju Homo.
kontakt skóra do skóry
Kangurowanie, metoda polegający na trzymaniu dziecka przy klatce piersiowej rodzica. Pomaga dziecku przystosować się do życia poza macicą. Korzyści z pielęgnacji skóry w okresie niemowlęcym mogą utrzymywać się latami.
koronawirus
Ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
krwawienie w ciąży
Krwawienie w czasie ciąży z pochwy. Może pojawić się w pierwszym, drugim lub trzecim trymestrze. Jest stosunkowo częste i nie zawsze oznacza problem. Około 20% kobiet w ciąży doświadcza lekkiego krwawienia lub plamienia w pierwszym trymestrze ciąży.
krwotok
Zwany również krwawieniem jest utratą krwi. Krwawienie może wystąpić wewnętrznie lub zewnętrznie. Odbywa się przez otwory: nos, usta, cewka moczowa, pochwa, odbyt, lub przez ranę skórną.
księżna diana
Księżna Diana - pierwsza żona Karola, księcia Walii, syna królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i Filipa
księżna kate
Księżna Kate - żona księcia Wlliama, wnuka królowej Elżbiety II.
laktacja
Wydzielanie i produkcja mleka przez matkę po porodzie. Mleko jest produkowane przez gruczoły sutkowe, które znajdują się w piersiach. Wzrost gruczołu mlekowego rozpoczyna się w czasie ciąży pod wpływem jajników i łożyska. Obfite wydzielanie mleka pojawia się natomiast dopiero po porodzie.
lara gessler
Lara Gessler - córka Magdy Gessler.
lęk
Sposób, w jaki mózg reaguje na stres i ostrzega o potencjalnym niebezpieczeństwie. Nadmierny lęk może zmienić się w zaburzenia lękowe, które są grupą chorób psychicznych i powodują niepokój i strach.
macierzyństwo
Stan bycia matką, zapewnienie opieki podczas porodu, bezpośrednio przed porodem i po nim. Jest to czas, w którym zazwyczaj pojawia się instynkt macierzyński.
madzia z sosnowca
Madzia z Sosnowca - półroczna dziewczynka, której życie odebrała matka, Katarzyna W.
Maja Bohosiewicz
Aktorka, siostra siostrą aktorki Sonii Bohosiewicz. Mama syna Zacharego i córki Leoni
majka jeżowska
Majka Jeżowska - polska wokalistka.
mama
Osoba, która urodziła dziecko i się nim opiekuje. Słowo „matka” może odnosić się również nie tylko do biologicznej matki w szczególności, kiedy opiekuję się i wychowuje na stałe dziecko.
martyna wojciechowska
Martyna Wojciechowska - podróżniczka, dziennikarka, gwiazda TVN, mama i żona Przemka Kossakowskiego.
mateusz morawiecki
Mateusz Morawiecki - premier Polski
Małgorzata Rozenek
Małgorzata Rozenek - gwiazda TVN, żona Radosława Majdana, prowadząca "Projekt Lady"
mężczyzna
Mężczyzna, przeciwieństwo kobiety
mężczyzna
Mężczyzna - męski dojrzały płciowo osobnik z rodzaju Homo
migrena
Powtarzający się rodzaj bólu głowy. Powoduje umiarkowany do silnego pulsującego ból, który często występuje po jednej stronie głowy. Podczas migreny często występują nudności, osłabienie, wrażliwość na światło i dźwięk.
mleko
Płyn wydzielany przez gruczoły mleczne. Mleko jest odżywcze i jest głównym źródłem pokarmu dla niemowląt podawanym od pierwszych godzin życia. Podczas wczesnej laktacji zawiera siarę, która przenosi przeciwciała mamy do dziecka i zwalcza ryzyko wielu chorób.
mleko modyfikowane
Modyfikowane składniki mleka to podstawowe składniki mleka, takie jak kazeina, kazeiniany, serwatka. Jest to suchy proszek uzupełniany wodą lub płynna formuła gotowa do spożycia.
nadpobudliwość
To zaburzenie charakteryzujące się ciągłym wzorcem nieuwagi lub nadpobudliwości-impulsywności, które przeszkadzają w funkcjonowaniu lub rozwoju.
nastolatek
Nastolatek - chłopiec w wieku od 11. do 19. roku życia.
nastolatka
Nastolatka, dziewczynka od 11. do 19. roku życia.
nastolatki
Osoby w wieku od 13 do 19 lat. Jednak jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia nastolatkiem, jest każdy w wieku od 10 do 21 lat.
nauka zdalna
Nauka zdalna została wdrożona w Polsce po wybuchu epidemii koronawirusa.
niemowlę
Małe dziecko od urodzenia do końca pierwszego roku życia.
nocnik
Przedmiot, do którego dziecko załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Istnieją różne rodzaje nocników dostępnych na rynku, zachęcających dzieci do korzystania z nich.
noworodek
To dziecko od urodzenia do pierwszego miesiąca życia. W tym czasie dziecko jest mało aktywne, jedyne co robi to płacze, je, robi kupę, siku i śpi.
nudności
To niepokój żołądka, który często pojawia się przed wymiotami. Są objawami wielu schorzeń, takich jak: choroba lokomocyjna, choroba morska, ciąża, zatrucie pokarmowe, infekcje, wrzody, bulimia.
objawy ciąży
Pierwsze oznaki mogące oznaczać, że kobieta jest w ciąży. U niektórych kobiet wczesne objawy ciąży pojawiają się w pierwszych tygodniach po poczęciu. Mogą należeć do nich: bolące piersi, częste oddawanie moczu, zmęczenie, nudności, ból głowy, wahania nastroju.
obostrzenia
Obostrzenia - oficjalne zarządzenie powodujące, że pewne przepisy stają się surowsze.
obrzęk
Obrzęk spowodowany gromadzeniem się płynu w tkankach ciała. Najczęściej występuje na stopach i rękach. Istnieje wiele różnych rodzajów i przyczyn obrzęków i często jest to objaw innego stanu.
odciąganie pokarmu
Odciąganie dodatkowego mleka, które można przechowywać do późniejszego użytku. Pokarm należy odciągać tylko w wyjątkowych sytuacjach, a nie po każdym karmieniu.
odpieluchowanie
Odzwyczajanie dziecka od noszenia pieluchy. Powinno odbyć się pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia.
odpoczynek
Przerwa w aktywności fizycznej lub umysłowej. Głównym celem jest pozbycie się zmęczenia. Zazwyczaj odpoczynek następuje wtedy, kiedy dana osoba robi czynność, która ją relaksuje.
patryk jaki
Patryk Jaki - polski polityk i samorządowiec. Jeden z założycieli i liderów Solidarnej Polski. Doktor nauk o bezpieczeństwie, wykładowca akademicki
pedofilia
Pedofilia - zmuszenie do aktu seksualnego osoby poniżej 18. roku życia lub jej molestowanie.
pepco
Pepco to popularna sieć sklepów z akcesoriami do domu i odzieżą
pępowina
To wąska, podobna do rurki struktura, która łączy rozwijające się dziecko z łożyskiem. Zaczyna się tworzyć po pięciu tygodniach od poczęcia. Stopniowo wydłuża się do 28 tygodnia ciąży. Przenosi tlen i składniki odżywcze z łożyska.
pielęgnacja niemowlaka
Dbanie o dziecko. Do pielęgnacji należy: pielęgnacja twarzy niemowlaka, kąpiel, pielęgnacja pępka, okolic intymnych, uszu, pupy, pierwszych ząbków. Podczas pielęgnacji bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków dla dziecka.
pielęgnacja włosów
Prawidłowe mycie włosów, odżywianie, suszenie, czesanie. Pielęgnacja ma na celu zapewnienie włosom dobrej kondycji.
pieluchy
Rodzaj bielizny przeznaczony przede wszystkim dla niemowląt i dzieci. Pozwalają na oddanie moczu bez korzystania z toalety.
pierwszy trymestr
Najwcześniejsza faza ciąży. Rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki - zanim jeszcze zajdziesz w ciążę - i trwa do końca 13. tygodnia.
pies
Zwierzę i członek rodziny
piotr rubik
Piotr Rubik - polski kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej, producent muzyczny, dyrygent oraz wokalista
poranne mdłości
Nudności dotykają ponad połowę wszystkich kobiet w ciąży. Powszechnie znane jako poranne mdłości, są spowodowane zmianami hormonalnymi, które występują w pierwszym trymestrze ciąży.
poród
To zakończenie ciąży i przyjście na świat dziecka. Może nastąpić przez naturalne urodzenie dziecka lub przez cesarskie cięcie. Najbardziej widocznym objawem porodu są silne, powtarzające się skurcze macicy.
poród naturalny
To poród bez zabiegów medycznych, zwłaszcza bez znieczulenia. Ma na celu zminimalizowanie interwencji medycznej. Przy porodzie naturalnym matka kontroluje swoje ciało.
poród przedwczesny
Poród przedwczesny to urodzenie dziecka przed 37. tygodniem ciąży. Im wcześniej urodzi się dziecko, tym większe ryzyko śmierci lub poważnej niepełnosprawności.
poronienie
Utrata dziecka przed 20 tygodniem ciąży. Ponad 80% poronień zdarza się w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Jest wiele powodów, przez które może dojść do poronienia. Często przyczyna nie jest identyfikowana.
położna
Przeszkolona osoba zapewniająca opiekę i wsparcie kobietom w czasie ciąży, podczas porodu oraz w okresie po porodzie.
przedszkole
Miejsce edukacji i zabawy dla małych dzieci.
przemysław czarnek
Przemysław Czarnek - minister edukacji narodowej.
płacz dziecka
Odpowiedź dziecka na bodziec zewnętrzny lub wewnętrzny. Jest to forma komunikacji, przez którą dziecko informuje rodzica, że jest głodne, czuje dyskomfort w pieluszce, ma kolkę, coś je boli, ząbkuje, jest chore.
płodność
Naturalna zdolność do posiadania potomstwa. Płodność zmienia się wraz z wiekiem. Potencjał reprodukcyjny zmniejsza się wraz z wiekiem kobiet i można oczekiwać, że płodność ustanie na pięć do 10 lat przed menopauzą.
rodzice
Są opiekunami dziecka. Do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności rodzic zobowiązany jest opiekować się dzieckiem. W polskim prawie rodzicami są tylko dwie osoby.
rodzina
Grupa spokrewnionych osób. Istnieją dwa rodzaje więzi łączące rodzinę: małżeńska i rodzicielska.
rotawirus
To bardzo zaraźliwy wirus wywołujący biegunkę. Jest to najczęstsza przyczyna biegunki u niemowląt i dzieci na całym świecie. Infekcja zazwyczaj rozpoczyna się w ciągu dwóch dni od ekspozycji na wirusa.
samodzielność dziecka
Wykonywanie przez dziecko określonych czynności bez pomocy rodziców i opiekunów. Kiedy dziecko osiąga wiek dojrzewania i zbliża się do dorosłości, staje się mniej zależne od rodziców i zyskuje większą niezależność we wszystkich aspektach swojego życia.
seks
Czynność, w której jedna, dwie lub więcej osób używa słów, lub dotyku, aby podniecić siebie lub siebie nawzajem. Istnieje wiele powodów, dla których dwie, lub więcej osób może chcieć uprawiać seks ze sobą.
sen
Stan umożliwiający organizmowi wypoczynek. Polega na obniżeniu wrażliwości na bodźce.
sen w ciąży
Stan umożliwiający organizmowi wypoczynek podczas ciąży. Polega na obniżeniu wrażliwości na bodźce. W ciąży kobiety potrzebują znacznie więcej odpoczynku i snu.
siara
To płyn z piersi wytwarzany przed uwolnieniem mleka matki. Sprzyja wzrostowi i zdrowiu niemowląt. Jest bardzo pożywna i zawiera wysoki poziom przeciwciał.
skala apgar
Skala posiadająca pięć głównych parametrów, pozwalająca na ocenie stanu zdrowia noworodka. Każdy parametr jest oceniany w skali od zera do dwóch punktów.
spuchnięte stopy
Obrzęk stóp, który zazwyczaj jest tymczasowy i nie jest powodem do niepokoju. Przyczynami mogą być: skutki uboczne leków, ciąża, alkohol, gorąca pogoda, obrzęk limfatyczny.
świadczenie
Świadczenie - zachowanie się dłużnika zgodne z treścią zobowiązania zadośćczyniące godnemu ochrony interesowi wierzyciela.
świnka
Zapalenie przyusznic. Choroba zakaźna występująca u dzieci. Na ogół nie jest groźna. Zdarza się jednak, że chorują na nią także dorośli. Kobiety w ciąży muszą na nią szczególnie uważać, ponieważ może powodować poronienie.
syn
Potomek płci męskiej. Relacja rodzinna pierwszego stopnia w linii prostej.
szczepienia dzieci
Najbezpieczniejszy i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed poważnymi chorobami. Chronią dzieci, współpracując z naturalnymi mechanizmami obronnymi ich organizmu, aby pomóc im bezpiecznie rozwinąć odporność na niektóre poważne choroby.
sześcioraczki
Sześcioraczki - pierwsze polskie sześcioraczki przyszły na świat w ubiegłym roku
szkoła
Miejsce edukacji
szpital
Szpital - placówka medyczna
tata
Rodzic płci męskiej, znajdujący się w relacji pokrewieństwa z dzieckiem. Tata wychowuje dziecko, lub je począł.
test ciążowy
Może stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży, sprawdzając określony hormon w moczu lub krwi. Domowy test ciążowy można kupić bez recepty. Większość z nich jest niedroga i łatwa w użyciu.
trzeci trymestr
To trzy ostatnie miesiące ciąży. Trzeci trymestr rozpoczyna się w 28. tygodniu ciąży i trwa do porodu. Uczucia na tym etapie ciąży zwykle wahają się od zmęczenia i zmartwienia do podniecenia z powodu dziecka.
wcześniak
Dziecko urodzona przed rozpoczęciem 37. tygodnia ciąży. Wcześniaki, zwłaszcza te urodzone bardzo wcześnie, często mają skomplikowane problemy zdrowotne. - dziecko urodzona przed rozpoczęciem 37. tygodnia ciąży. Wcześniaki, zwłaszcza te urodzone bardzo wcześnie, często mają skomplikowane problemy zdrowotne.
witaminy
Składniki odżywcze, których organizm potrzebuje w niewielkich ilościach do prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia.
WOŚP
Fundacja działająca w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.
wypadanie włosów
Naturalny proces, który może być spowodowany wieloma czynnikami. Każdego dnia człowiek traci około 100 włosów dziennie.
wysypka u dzieci
Jest bardzo częsta u dzieci i niemowląt. Większość wysypek jest spowodowana przez infekcje wirusowe i zazwyczaj są nieszkodliwe i same ustępują.
włosy
Wytwór naskórka, występujący u ssaków. Znajdują się na całej skórze, z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni, warg, stóp i powierzchni zgięć stawów.
ząbkowanie
Proces, kiedy zęby po raz pierwszy przechodzą przez dziąsła dziecka. Zazwyczaj zaczyna się między czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka.
zaburzenia lękowe
Są grupą chorób psychicznych i powodują niepokój i strach. Istnieje kilka rodzajów zaburzeń lękowych: lęk napadowy, fobia społeczna, zespół lęku uogólnionego, lęk przed separacją, mutyzm wybiórczy.
zasiłek
Zasiłek to pomoc finansowa dla określonej grupy osób.
zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne, otrzymywane przez osobę ubezpieczoną i zatrudnioną na umowę o pracę, umowę zlecenie lub samozatrudnienie
zdrowie
To stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. U zdrowego człowieka nie występują choroby i ułomności.
zdrowie psychiczne
Dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Na stan zdrowia psychicznego wpływa zarówno racjonalne odżywianie, aktywność fizyczna, długość snu, jak i ogólna radość z życia.
zęby mleczne
Pierwsze zęby dziecka, które pojawiają się zwykle około szóstego miesiąca po urodzeniu. Zwykle występuje 20 zębów mlecznych - 10 górnych i 10 dolnych.
zgaga
Uczucie pieczenia w klatce piersiowej spowodowane przez kwas żołądkowy przedostający się do gardła. Podczas zgagi pojawia się nieprzyjemny kwaśny posmak w ustach spowodowany kwasem żołądkowym.
żóltaczka fizjologiczna
Powszechna i zwykle nieszkodliwa choroba noworodków, która powoduje zażółcenie skóry i białek oczu. Objawy zazwyczaj pojawiają się 2-3 dni po porodzie i ustępują po dwóch tygodniach.
żłobek
Miejsce, w którym sprawowana jest opieka nad najmłodszymi dziećmi