Test ciążowy – po ilu dniach można go zrobić? Rodzaje testów ciążowych
pixabay.com
- 11 Grudnia 2020

Test ciążowy – po ilu dniach można go zrobić? Rodzaje testów ciążowych

Wiele kobiet starających się o dziecko lub podejrzewających u siebie ciążę zastanawiają się kiedy jest najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego. Innym pytaniem jakie często kołacze się w głowie jest – na jaki test się zdecydować? Co właściwie warto wiedzieć o testach ciążowych?

Jak działa test ciążowy?

Osoby starające się o dziecko mają możliwość monitorowania swoich postępów za pomocą testów ciążowych. Tych na rynku obecnie jest kilka. Możemy wyróżnić testy laboratoryjne o 100% skuteczności i testy domowe, gdzie ta skuteczność oscyluje na poziomie około 90%. Zarówno testy laboratoryjne jak i testy domowe opierają swoje działanie na wykryciu ilości lub stężenia hormonu jakim jest gonadotropina kosmówkowa (znana też jako beta hCG) w moczu lub krwi kobiety. Ilość gonadotropiny kosmówkowej produkującej progesteronu, który odpowiedzialny jest za podtrzymanie ciąży w pierwszym trymestrze, rośnie w określonym tempie przez ciążę. Wysokie stężenie w krwi i przedostawanie się beta hCG do moczu jest elementem badanym podczas tych testów.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Przyszli rodzice często cechują się wysokim poziomem niecierpliwości, jeśli chodzi o ciążę, dziecko i rodzicielstwo. Całkiem niesłusznie, bo choć dla wielu par wiadomość o ciąży jest jedną z tych, których z ekscytacją wyczekują, to muszą być świadomi, że sama ciąża to maraton i na swoją pociechę przyjdzie im naprawdę długo czekać. Testy ciążowe mają różną czułość. O ile testy laboratoryjne ze względu na swoją specyfikę mogą dać 100% potwierdzenie po 7-10 dniach, tak w przypadku testów domowych należy dać sobie trochę więcej czasu. Należy pamiętać, że gonadotropina kosmówkowa zaczyna wydzielać się po około 6-12 dniach od zapłodnienia. Dokładność badania zależy też od czułości testu. Dostępne są na rynku testy wykrywające stężenie hCG o wartości 10mlU/ml i za ich pomocną możliwe jest wykrycie ciąży nawet 3 dni po zapłodnieniu, niemniej jednak standard laboratoryjny uznaje ciążę za potwierdzoną po przekroczeniu progu 25mlU/ml. Inne testy wykrywają stężenie hormonu o wartości 20 lub 25 mlU/ml i te dają nam wiarygodny wynik po 7-10 dniach od ostatniego stosunku. Wiedząc to, możemy z pewną dozą pewności stwierdzić, że test ciążowy najbardziej opłaca się wykonać po ok tygodniu od stosunku, podczas którego miało dojść do zapłodnienia. Wówczas możemy mieć pewność, że wynik będzie wiarygodny, bo procesy odpowiedzialne za produkcję hCG zdążyły już wystartować.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Podział testów ciążowych jest raczej mało skomplikowany, ponieważ wyróżnia się tylko trzy rodzaje testów. Testy laboratoryjne krwi, testy laboratoryjne moczu oraz domowe testy ciążowe. Różnią się one dokładnością, czasem po którym określają czy kobieta zaszła w ciążę i dokładnością wyników.

Najbardziej dokładnym testem jest laboratoryjny test krwi, który jest w stanie wykryć i potwierdzić ciążę już tydzień po zapłodnieniu i to ze 100% skutecznością. Ten test ma dwa warianty – ilościowy i jakościowy. W wariancie ilościowym określana jest dokładna ilość gonadotropiny kosmówkowej w krwi kobiety i na tej podstawie określa się, czy kobieta zaszła w ciążę czy nie. Ponadto badanie to jest w stanie określić dokładny wiek ciąży, ponieważ stężenie beta hCG jest uzależnione od tego, w którym tygodniu ciąży kobieta się znajduje. Badanie jakościowe natomiast odnosi się do stężenia gonadotropiny kosmówkowej. W obu przypadkach ciążę można uznać za potwierdzoną, jeśli wartość hormonu przekracza 25 mlU/ml.

Laboratoryjny test moczu – działa na podobnej zasadzie jak testy domowe (o nich za chwilę). Różnica pomiędzy testami laboratoryjnymi a domowymi to fakt, że oceną materiału badanego zajmuje się specjalista, nie „urządzenie”, a potwierdzenie laboratoryjne trwa kilka godzin. Dokładność jest wyższa niż w przypadku testu z apteki, natomiast jeśli kobieta decyduje się na test laboratoryjny, to raczej na znacznie droższe i wcześniej wspomniane testy krwi. Test jest w stanie potwierdzić ciążę po około 10 dniach od zapłodnienia.

Domowe testy ciążowe – domowe testy ciążowe dostępne są w każdej aptece. Charakteryzują się one wysoką skutecznością, choć wykonywanie ich wcześniej niż około 14 dni od potencjalnego zapłodnienia nie gwarantuje poprawności wyniku. Wyróżnia się 3 testy ciążowe, jakie można wykonać w domu:

  • test strumieniowy – aby uzyskać wynik testu należy umieścić go bezpośrednio pod strumieniem moczu,
  • test paskowy – test w formie niewielkich pasków, które należy zanurzyć w prawidłowo pobranej próbce moczu,
  • test płytkowy – do testu dołączona jest pipeta, którą pobieramy odpowiednią ilość oddanego wcześniej moczu i tę próbkę umieszczamy na wskazanej płytce testowej.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj testu się zdecydujemy, wiarygodność każdego z nich oceniana jest na przynajmniej 90%, wynika to z faktu, że działanie wszystkich testów sprowadza się do tego samego.

Bibliografia

  • https://www.doz.pl/czytelnia/a2693-Test_ciazowy_8211_jaki_wybrac
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/przed-ciaza/ciaza-kiedy-zrobic-test-ciazowy-po-stosunku-czy-jestem-w-ciazy-aa-3KY6-UTF8-fApQ.html
  • https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/co-musisz-wiedziec,test-ciazowy---po-ilu-dniach-mozna-go-zrobic--rodzaje-testow-ciazowych,artykul,1657881.html
  • https://lekarzebezkolejki.pl/blog/kiedy-zrobic-test-ciazowy-po-ilu-dniach-wyniki-sa-wiarygodne/w-377
  • http://dzieci.civ.pl/laboratoryjny-test-ciazowy
  • https://www.mjakmama24.pl/ciaza/objawy/kiedy-zrobic-test-ciazowy-po-ilu-dniach-od-zaplodnienia-wynik-jest-miarodajny-aa-Dv9h-Ksoj-aeLx.html
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News