Test obciążenia glukozą
pixabay.com
- 11 Grudnia 2020

Test obciążenia glukozą

Test obciążenia glukozą to badanie, które jest niezwykle przydatne przy wykrywaniu cukrzycy ciążowej. Jest on obowiązkowym badaniem w trakcie ciąży, a jego wyników nie należy lekceważyć, ponieważ cukrzyca ciążowa może nieść za sobą bardzo poważne powikłania zdrowotne zarówno u matki jak i dziecka.

Dlaczego wykonuje się test obciążenia glukozą?

Glukoza to cukier prosty, który ma zdolność przenikania przez łożysko i pobudzania trzustki dziecka w łonie matki. To pobudzenie może spowodować nadmierne wydzielanie insuliny a to może prowadzić do zaburzeń rozwojowych takich jak makrosomia płodu. Test obciążenia glukozą pozwala na diagnostykę cukrzycy ciążowej.

Jak wygląda test obciążenia glukozą?

Test obciążenia glukozą wykonuje się na czczo, około 8-12 godzin od spożycia ostatniego posiłku. Kobieta przygotowująca się do testu w okresie przez jego wykonaniem powinna odżywiać się normalnie, bez ograniczania produktów, które są na stałe w jej diecie. Polega on na oznaczeniu glukozy na czczo, następnie spożyciu 75 g glukozy rozpuszczonej w około 200-300 ml wody, następnie po godzinie od wypicia roztworu oraz po 2 godzinach od wypicia roztworu. Te wyniki tworzą tak zwaną krzywą cukrową, na podstawie której lekarz może ocenić, czy pacjentka cierpi na cukrzycę ciążową lub czy jest w grupie ryzyka. W większości przypadków glukoza podawana podczas badania jest bardzo mdła i może powodować złe samopoczucie u kobiet, można jednak zapytać w aptece o glukozę smakową.

Interpretacja wyników testu obciążenia glukozą.

Przede wszystkim interpretacją wyników testu obciążenia glukozą powinien zająć się lekarz prowadzący ciążę. Niemniej jednak aktualne normy glukozy we krwi wyglądają następująco

  • glikemia na czczo: 5,1–6,9 mmol/l (92–125 mg/dl),
  • glikemia w 1 h OGTT: ≥10 mmol/l (180 mg/dl),
  • glikemia w 2 h OGTT: 8,5–11,0 mmol/l (153–199 mg/dl).

Wyniki testu mogą być również zniekształcone przez niektóre czynniki zewnętrzne takie jak stres, wykonywanie zbyt intensywnych treningów lub przyjmowanie przez ciężarną leków takich jak leki sterydowe, beta blokery czy diuretyki tiazydowe. Jeśli ciężarna przyjmuje jakiekolwiek z nich, powinna poinformować o tym fakcie lekarza zanim przystąpi on do badania. Jeśli u kobiety stwierdzono przekroczenie norm, powinna ona pozostać pod większym nadzorem lekarza do końca ciąży, ponieważ cukrzyca ciążowa może powodować szereg powikłań zarówno dla matki jak i dziecka.

Kiedy wykonywany jest test obciążenia glukozą?

Ciężarna musi przygotować się na to, że już na pierwszej wizycie zostanie skierowana przez ginekologa na szereg badań a jednym z nich może być test obciążenia glukozą. Może, choć nie musi – wykonanie testu na początku ciąży zalecane jest kobietom z grupy ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. W przypadku gdy takich wskazań nie ma, test przeprowadza się między 24. a 28. tygodniem ciąży.

Dlaczego cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna?

Jak każda choroba cukrzyca ciążowa niesie ze sobą pewne powikłania. Jednym z nich jest ryzyko makrosomii płodu, czyli bardzo dużej masy płodu w stosunku do wieku ciążowego. Kolejnym możliwym powikłaniem jest niedocukrzenie u noworodka. Przez złą podaż glukozy w ciąży organizm dziecka produkuje więcej insuliny, po porodzie spada podaż glukozy, ale trzustka jeszcze o tym nie wie.

Leczenie cukrzycy ciążowej

W pierwszej kolejności kobieta, u której test obciążenia glukozą wykazał nieprawidłowości, musi znaleźć się pod opieką diabetologa. Ten przekaże jej zalecenia odnośnie do zmiany nawyków żywieniowych – to jest diety, która eliminuje cukry proste. Ponadto ciężarna musi kilkukrotnie w ciągu dnia monitorować poziom cukru specjalnym glukometrem (na czczo i po każdym posiłku). Urządzenie daje natychmiastowy wynik. Jeśli kobieta ma stwierdzoną cukrzycę ciążową, to wartości poziomu glukozy nie powinny przekraczać 90 mg/dl, natomiast po posiłkach – 120 mg/dl.

Jeśli te wartości są przekroczone, wówczas zaleca się wdrożenie leczenia za pomocą insuliny. Przyjmuje się, że insulinoterapia jest całkowicie bezpieczna zarówno dla matki jak i dziecka, dlatego insulina to obecnie jedyny lek dopuszczony do stosowania podczas cukrzycy w ciąży. Dawkę oraz metody stosowania leku ustala indywidualnie lekarz, tym niemniej zaleca się, aby z uwagi na spokój dziecka unikać podawania insuliny w brzuch.

Inne zalecenia dla ciężarnych

Od momentu wykrycia cukrzycy ciążowej kobieta powinna być pod stałą opieką diabetyka. Wizyty kontrolne powinny być częstsze – co 2 tygodnie do 34. tygodnia, następnie raz w tygodniu od 36. tygodnia do końca ciąży. Podczas porodu obecny na sali powinien być neonatolog, aby ocenić stan noworodka. Często podejmowana jest też decyzja o cesarskim cięciu (płód powyżej 4200 g) i wcześniejszym porodzie – ten zwyczajowo ma miejsce w 37. tygodniu, kiedy dziecko jest już zdolne do samodzielnego oddychania.

Bibliografia

  • https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/badania-w-ciazy,test-obciazenia-glukoza-w-ciazy---badanie-glukozy-75g,artykul,1591011.html
  • https://diagnosis.pl/test-obciazenia-glukoza-w-ciazy
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/doustny-test-obciazenia-glukoza-krzywa-cukrowa-na-czym-polega-aa-xemh-rgAe-ifAQ.html
  • https://parenting.pl/test-obciazenia-glukoza
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News