Trzeci trymestr ciąży
pixabay.com
- 30 Listopada 2020

Trzeci trymestr ciąży

Jeśli porównać ciążę do biegów długodystansowych, to trzeci trymestr jest jak bardzo długa ostatnia prosta z obciążeniem i pod górkę. Z jednej strony już widać koniec ciąży, z drugiej jednak zaawansowana ciąża utrudnia nawet najbardziej podstawowe codzienne czynności.

Rozwój dziecka w trzecim trymestrze ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży to czas, w którym dziecko w brzuchu mamy rozwija swój układ oddechowy i nerwowy. Jest też bardzo aktywne fizycznie (na tyle na ile pozwala na to ograniczone i stale kurczące się miejsce w brzuchu).

Intensywnie rozwija się w tym okresie mózg dziecka, można zaobserwować chociażby rozwój zmysłu wzroku. Ponadto to właśnie w trzecim trymestrze wykształca się ostatecznie zmysł słuchu u dziecka, przyjmuje się, że w 28. tygodnu ciąży maluch na pewno jest w stanie rozpoznać głos mamy, więc jest to czas, kiedy warto rozmawiać z dzieckiem.

Dziecko będzie też szybko i gwałtownie przybierało na wadze oraz rosło. Na początku trzeciego trymestru jego waga to około 1 kg a długość ciała wynosi mniej więcej 35 cm. Średnia waga urodzeniowa noworodka to 3-3.5 kg a długość ciała wynosi około 50 cm. Oznacza to, że dziecko w trzecim trymestrze przybierze ok. 2 kg. To dwa razy więcej niż przez pierwszych 6 miesięcy!

Ruchy dziecka koniec końców będą prowadziły do ostatecznego ułożenia się w brzuchu mamy przed porodem, do którego dochodzi w okolicy 34. tygodnia ciąży. W większości przypadków jest to ułożenie główkowe, konkretnie potylicowe-przednie i jest to optymalna pozycja do porodu. Pozostałe ułożenia (pośladkowe i poprzeczne) mogą skutkować porodem przez cesarskie cięcie.

Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Ostatnia prosta to poza czasem radosnego oczekiwania również czas ostatnich dolegliwości, z którymi musi zmierzyć się przyszła mama, do najczęstszych i najbardziej uciążliwych zaliczamy

 • rozmiar brzucha – w ostatnim trymestrze ciąży kobieta zapomni, jak wyglądają jej stopy widziane z „lotu ptaka”. Poza zasłanianiem stóp, brzuszek na tym etapie może przeszkadzać w dosłownie każdej codziennej czynności wymagającej jakiejkolwiek przestrzeni przed sobą od siedzenia przy biurku do wiązania butów;
 • skurcze łydek – uciążliwe głównie w nocy, wynikające z niedoborów magnezu, wapnia i potasu (oraz prawdopodobnie przemęczenia mięśni), skurcze nie należą do długotrwałych, ale „nadrabiają” intensywnością;
 • bóle kręgosłupa – ponieważ środek ciężkości kobiety został przesunięty do przodu, kobieta kompensuje to wyginając się w sposób nienaturalny w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, co powoduje silny ból pleców;
 • zgaga, gazy – progesteron do spółki z uciskiem, jaki na żołądek i jelita wytwarza macica, powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego, zgaga na szczęście mija zazwyczaj jeszcze przed porodem, gdy pozycja macicy obniża się;
 • częste oddawanie moczu – macica naciska również na pęcherz, powodując znaczne ograniczenie jego wytrzymałości;
 • zmęczenie – to właśnie w trzecim trymestrze ciąży kobieta przybiera najwięcej, dodatkowe kilogramy i nacisk dziecka na przeponę powodują, że przejście z salonu do kuchni bywa nie lada wysiłkiem.

Poza dolegliwościami fizycznymi również stan emocjonalny kobiety ulega zmianie. Co się dzieje w głowie przyszłej mamy, że przetrwanie ostatniego trymestru ciąży wydaje się czasem wyzwaniem ponad wszelką miarę?

 • Narastający niepokój – często w ostatnich tygodniach kobieta zadaje sobie pytanie, jak będą wyglądały następne lata jej życia, czy poradzi sobie w nowej roli? Czy spełni oczekiwania, które stawia przed nią otoczenie i które stawia sobie sama.
 • Kobieta nie czuje się atrakcyjna – rosnący brzuch, obrzęki na nogach i dłoniach, napuchnięte piersi czy dolegliwości gastryczne sprawiają, że wiele kobiet nie czuje się atrakcyjna i czuje się z tym źle.
 • Strach przed porodem – to, jaką traumą potrafi być poród, kobiety w ciąży słyszały wiele razy. Im bliżej daty, tym niepokój rośnie, co nie pomaga przetrwać trudnego okresu jakim jest trzeci trymestr ciąży.

O czym pamiętać w ostatnim trymestrze ciąży

Ostatnie miesiące będą bardzo intensywne i łatwo coś pominąć. Nie wolno jednak zapomnieć, że kobietę czeka jeszcze jedno obowiązkowe badanie USG, które wykonywane jest pomiędzy 30. a 32. tygodniem ciąży. Pozwoli ono określić przybliżoną masę płodu i jego wielkość, określić czy dziecko nie cierpi z powodu hipertrofii oraz czy układa się w odpowiedni sposób.

W okolicy 36./37. tygodnia ciąży przyszła mama powinna być już przygotowana do wyjścia do szpitala. Torby z rzeczami zarówno dla niej jak i dla dziecka powinny być przygotowane razem z planem porodu w łatwo dostępnym miejscu. Scenariusze dojazdu do szpitala muszą być dokładnie omówione z partnerem. Warto zapoznać się z listą symptomów zwiastujących poród – dostępne są aplikacje na telefon, które na podstawie częstotliwości i bolesności skurczów określają prawdopodobieństwo przyjścia porodu – tylko około 5 % ciąż kończy się w dniu zapisanym w karcie ciąży, więc po 37. tygodniu mówiąc kolokwialnie – nie znasz dnia ani godziny.

Bibliografia

 • https://parenting.pl/trzeci-trymestr-ciazy
 • https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/trzeci-trymestr-ciazy-najczestsze-dolegliwosci-ciazowe-bole-plecow-zgaga-i-twardnienie-macicy-aa-K8mG-miEU-fM3e.html#dolegliwosci-w-3-trymestrze-ciazy
 • https://www.pampers.pl/ciaza/kalendarz-ciazy/trzeci-trymestr-ciazy
 • https://www.rodzicpoludzku.pl/ciaza/iii-trymestr.html
 • https://lekarzebezkolejki.pl/blog/dolegliwosci-i-zagrozenia-w-3-trymestrze-ciazy/w-1250
 • https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/iii-trymestr/tydzien-po-tygodniu/czas-by-rosnac?gclsrc=aw.ds&
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News