Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Tych wniosków o 300+ system nie przepuści. Świadczenie ominie uczniów?

Tych wniosków o 300+ system nie przepuści. Świadczenie ominie uczniów?

wyprawka szkolna
Fot. East News/East News Owns

"Dobry Start" to program, który od kilku lat pomaga rodzicom uporać się z wydatkami, które zawsze piętrzą się na początku nowego roku szkolnego. Zakup wyprawki to ogromny wydatek, a z roku na rok plecaki, kredki i zeszyty są coraz droższe.

Nabór wniosków o 300+ już ruszył. Można je było składać od 1 lipca, a im szybciej, tym większa szansa na otrzymanie środków na wyprawkę jeszcze w wakacje. Warto więc się pospieszyć, ale co jeśli dziecko zmienia szkołę? W takim przypadku trzeba będzie poczekać.

Wniosek o 300+

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje na każde dziecko, które rozpoczyna nowy rok w szkole. Nie dotyczy to więc przedszkolaków. Pieniądze są wypłacane bez żadnych progów dochodowych, ale trzeba złożyć wniosek.

Rodzice muszą wysłać go drogą elektroniczną, poprzez bankowość elektroniczną, portal PUE ZUS, aplikację mZUS albo portal Emp@tia. Świadczenie przysługuje na dzieci uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia (24 dla dzieci niepełnosprawnych). Jest to 300 zł wypłacane jednorazowo.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. Im wcześniej zostaną złożone, tym wcześniej przyjdzie wypłata środków. Niektórzy mogą spodziewać się ich przed powrotem do szkoły, pozostali w grudniu. We wniosku trzeba wpisać dane dziecka i rodzica, a także szkołę, do której dziecko będzie uczęszczać.

dziewczynka idzie do szkoły
Fot. Freepik

300+ dla dzieci idących do 1 liceum

Duży problem z wysłaniem wniosków mają rodzice licealistów. Dzieci idące do pierwszej klasy szkoły średniej na początku lipca najczęściej nie mają jeszcze wyników rekrutacji. W związku z tym nie można złożyć wniosku o 300+ w ogóle — system go nie przepuści, jeśli nie zostanie podana nazwa szkoły.

Jak podaje serwis gov.pl: "Należy przypomnieć, że wnioski o świadczenia dobry start z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego można składać w terminie do 30 listopada, czyli w trakcie trwania już roku szkolnego". Do tego momentu rekrutacja i ewentualne zmiany już powinny się zamknąć, więc ze złożeniem wniosku musisz odczekać.

Rodzice, którzy złożą wniosek o 300+ po sierpniu, muszą liczyć się z tym, że wypłaty będą opóźnione. ZUS ma 2 miesiące na rozpatrzenie dokumentów i wypłacenie świadczenia. Jest więc ryzyko, że pieniądze te przydadzą się raczej na ferie, nie na wyprawkę.

300+ a zmiana szkoły

Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli dzieci zmieniają szkołę. Bardzo często, w momencie wysyłania dokumentów jeszcze nie ma informacji, do jakiej placówki pociechy będą chodzić. W takim wypadku rodzice wpisują nazwę starej szkoły.

Taki wniosek trzeba będzie skorygować najszybciej, jak to możliwe. Obojętnie jaką drogą go złożyłeś, będzie on widoczny na profilu PUE ZUS. Tam można podejrzeć wniosek i sprawdzić, jakie dane zostały podane.

Nie ma sensu wycofywać wniosku, ponieważ będzie on miał późniejszą datę, a to przełoży się na termin wysyłki pieniędzy.

Zobacz także:

1300 zł dla każdego, bez względu na dochód. Nowe świadczenie zastąpi 800+?

Już dziś złóż wniosek o 300+. Wiemy, kiedy pieniądze wpłyną na konta

Ani w czerwcu, ani w lipcu nie dostaną 800+. Świadczenie przepadło przez jeden błąd we wniosku

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?