Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Upławy na początku ciąży – co oznaczają, czy mogą być niebezpieczne?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Upławy na początku ciąży – co oznaczają, czy mogą być niebezpieczne?

Upławy na początku ciąży – co oznaczają, czy mogą być niebezpieczne?
pixabay.com

Upławy na początku ciąży – co oznaczają?

Upławy na początku ciąży są naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, który nie powinien budzić niepokoju. Pojawienie się śluzu w pierwszych tygodniach ciąży ma bezpośredni związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Upławy pełnią niezwykle ważną rolę dla prawidłowego rozwoju ciąży, ponieważ chronią zarówno płód jak i matkę przed infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi. Jeśli więc w pierwszych tygodniach ciąży zauważymy bezbarwny lub jasnożółty, bezwonny śluz – możemy być spokojni. Tego typu wydzielina nie powinna wzbudzać podejrzeń, pod warunkiem, że nie towarzyszą temu żadne inne dolegliwości. Jeśli jednak śluz ma kolor brązowy lub zielony bardzo możliwe, że przyczyną jest pojawienie się infekcji dróg moczowych. Pod żadnym pozorem nie należy w takiej sytuacji próbować leczyć się na własną rękę i koniecznie trzeba udać się do specjalisty. W ten sposób lekarz nie tylko zbada śluz i postawi trafną diagnozę, ale także poprowadzi leczenie bezpieczne dla matki i płodu.

Upławy na początku ciąży – czop śluzowy

Na początku ciąży tworzy się również czop śluzowy, czyli śluz o gęstej, galaretowatej konsystencji, który zamyka ujście szyjki macicy, stanowiąc w ten sposób barierę ochronną dla płodu. Czop śluzowy jest znacznie gęstszy niż wydzielina z pochwy, dzięki temu łatwo go odróżnić. Odrywa się dopiero na kilka tygodni przed rozwiązaniem, co jest sygnałem, że poród jest coraz bliżej. Wiele kobiet ma jednak problem z dostrzeżeniem momentu, kiedy czop odpada, ponieważ często dzieje się to stopniowo. W takim przypadku można zaobserwować większą niż zwykle ilość wydzieliny z pochwy.

Upławy na początku ciąży – zagrożenia

Nie zawsze upławy na początku ciąży są normalnym objawem fizjologicznym. W niektórych przypadkach można na podstawie wydzieliny z pochwy dostrzec nieprawidłowości, które wymagają konsultacji z lekarzem. Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest kolor wydzieliny. Jeśli upławy na początku ciąży mają barwę białą, jasnożółtą, jasnoróżową lub są bezbarwne – nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak wydzielina ma kolor zielonkawy lub brązowy warto skonsultować się ze specjalistą. W takim przypadku bardzo prawdopodobne jest, że doszło do infekcji dróg intymnych, takich jak waginoza pochwy, grzybica pochwy lub rzęsistkownica. Każdy z tych infekcji wymaga natychmiastowej wizyty u ginekologa. Lekarz na podstawie badania wskaże co jest przyczyną infekcji i wprowadzi odpowiednie dla kobiet w ciąży leczenie farmakologiczne. Nie tylko kolor upławów powinien być sygnałem ostrzegawczym. Warto zwrócić uwagę także na inne objawy, takie jak nieprzyjemny zapach z pochwy oraz uczucie pieczenia i swędzenia z miejsc intymnych. W takim wypadku również może to oznaczać zakażenie pochwy, które może stanowić niebezpieczeństwo dla płodu. W takiej sytuacji w przypadku powikłań może dojść do zapalenia błony śluzowej i mięśnia macicy, przedwczesnego porodu, zakażenia dróg moczowych, zbyt wczesnego pęknięcia pęcherza płodowego czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Do najbardziej niebezpiecznych skutków powikłań po zakażeniu pochwy zalicza się przedwczesny poród lub poronienie.

Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych konsekwencji, jest szczególne dbanie o higienę intymną i szybka reakcja w razie wystąpienia któregoś z niepokojących objawów. Warto przy tym pamiętać, że infekcje pochwy w ciąży mogą nawracać, dlatego tym bardziej nie należy ich bagatelizować. Co ważne, nigdy nie należy w ciąży leczyć się na własną rękę. Każda samodzielna próba rozwiązania dolegliwości może przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej zaszkodzić. Dlatego też w razie jakichkolwiek niepokojących objawów w pierwszej kolejności należy skonsultować się ze specjalistą.

Tagi: Dziecko