USG dopochwowe – charakterystyka, przebieg, przygotowanie
pixabay.com
- 30 Listopada 2020

USG dopochwowe – charakterystyka, przebieg, przygotowanie

Badanie ultrasonograficzne dopochwowe jest jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych w ginekologii i położnictwie. Pozwala na wykrycie wszelkich zmian fizjologicznych, które świadczą o pewnych nieprawidłowościach rozwijających się w macicy, jajnikach lub jajowodach. Wbrew pozorom badanie jest bezbolesne i powinno być wykonywane regularnie zarówno w trakcie ciąży, jak i poza nią.

Badanie ultrasonograficzne dopochwowe, nazywane inaczej USG dopochwowym, jest szczególnie wnikliwym badaniem, które pozwala zobrazować różne zmiany w budowie i funkcjonowaniu narządów rozrodczych kobiety. W szybki i bezbolesny sposób pozwala dostarczyć lekarzowi potrzebnych informacji o stanie zdrowia pacjentki. Gdyby badanie sprawiło kobiecie ból, powinna natychmiast poinformować o tym lekarza, gdyż może to świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Badanie ultrasonograficzne dopochwowe jest zdecydowanie bardziej precyzyjnym badaniem niż tradycyjne USG, wykonywane przez powłoki brzuszne. USG dopochwowe powinno wykonywać się regularnie, co dwa lata, w ramach ginekologicznych badań przesiewowych, które są szczególnie ważne w profilaktyce zmian nowotworowych oraz w obrębie jajników, a także przed planowanym zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie – najczęściej w pierwszym trymestrze, a niekiedy w drugim, bardzo rzadko w trzecim. W tym przypadku pozwala określić wiek oraz rodzaj ciąży i stan rozwijającego się płodu. Dodatkowo może wykazać ciążę pozamaciczną lub zagrożoną. Poza tym badanie zleca się również w sytuacjach: podejrzenia nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym kobiety – braku miesiączki lub plamieniami poza cyklem menstruacyjnym, przy krwawieniach z dróg rodnych, w celu ustalenia przyczyn niepłodności i ewentualnych zmian w narządach rodnych, a także w niewyjaśnionych bólach w okolicy podbrzusza.

Jak wygląda badanie ultrasonograficzne dopochwowe?

USG dopochwowe wykonuje się głównie u kobiet, które rozpoczęły już współżycie seksualne. Jednakże można przeprowadzać badania ultrasonograficzne u dziewicy, jednak nie wykonuje się ich zbyt często, ponieważ istnieje możliwość uszkodzenia jej błony dziewiczej. W takim przypadku badanie najczęściej wykonywane jest przez odbyt lub powłoki brzuszne. Natomiast u większości kobiet korzysta się z metody badania transwaginalnego (dopochwowego). Wykonuje się je w pozycji leżącej i trwa zaledwie kilkanaście minut. Kobieta musi jak najbardziej rozszerzyć nogi, aby ułatwić przeprowadzenie badania. Polega ono na wprowadzeniu do pochwy specjalnej jednorazowej sondy (głowicy) o średnicy dwóch centymetrów i długości liczącej od 15 do 20 centymetrów. Na głowicy musi znajdować się osłonka, przypominająca prezerwatywę, pokryta żelem, która minimalizuje tarcie i pozwala na ukazanie lepszego i bardziej szczegółowego obrazu, poprzez pozbycie się niepotrzebnego powietrza z dróg rodnych. Za pomocą fal ultradźwiękowych na ekranie monitora widać dwu- lub trzywymiarowy obraz, przedstawiający narządy płciowe kobiety. Badanie jest niezwykle precyzyjne, dzięki czemu może pokazać najmniej widoczne struktury macicy, jajników i jajowodów i wykryć niepokojące zmiany, a także od razu określić, jaki mają one charakter, głównie przy pomocy metody Dopplera, która ocenia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. USG dopochwowe pozwala na wykrycie takich nieprawidłowości, jak guzy, torbiele, polipy, mięśniaki czy wady anatomiczne. Badanie jest jak najbardziej bezpieczne i nie niesie za sobą żadnych powikłań.

W jaki sposób przygotować się do badania?

Przede wszystkim należy przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, zwłaszcza dnia, w którym rozpoczęło się krwawienie. W czasie badania pęcherz powinien być opróżniony, dlatego przed badaniem lepiej nie przyjmować za dużo płynów. Z kolei przy badaniu ultrasonograficznym przez powłoki brzuszne pęcherz pacjentki powinien być pełny, dlatego warto wypić przed nim około litra niegazowanej wody i nie wypróżniać się do czasu badania. Dodatkowo należy zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań narządów rozrodczych – zdjęć i ich opisów, a także w przypadku kobiet w ciąży – badań płodu. Badanie można przeprowadzić w fazie cyklu miesiączkowego, nawet w trakcie krwawienia, jednakże istnieje obawa, że nie będzie ono wtedy w pełni wiarygodne. Dlatego najlepiej umówić się na nie po zakończeniu cyklu miesiączkowego lub przed jego rozpoczęciem.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News