portalparentingowy.pl
Wakacyjne zagrożenia

pixabay.com

Wakacyjne zagrożenia

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Wakacje to czas urlopów, wypoczynku i wyjazdów. Dla wielu rodzin jest to też niestety czas wielkich dramatów. Piękna pogoda i ogólne rozluźnienie sprzyjają wypadkom i lekkomyślności. Na co tak naprawdę powinniśmy uważać podczas

Pełnej listy wakacyjnych zagrożeń nie da się wypisać, niemniej jednak warto wspomnieć o tych, które pojawiają się najczęściej. Klasyfikację zagrożeń można podzielić na te związane z działaniem przyrody i zwierząt jak i te będące czynnikiem ludzkim.

Do zwierzęco roślinnego wachlarzu wakacyjnych czynników ryzyka możemy śmiało zaliczyć:

Kleszcze - Kleszcze są pajęczakami mocno spokrewnionymi z roztoczami. Ugryzienie kleszcza wzbudza w rodzicach słuszny strach, a chorobą, której się najbardziej obawiają to borelioza. Borelioza postępuje etapami. W pierwszym etapie choroby na skórze prawdopodobnie pojawi się rumień wędrujący, który pierwotnie pojawiwszy się w miejscu ukąszenia będzie się stopniowo rozszerzał. Drugi etap boreliozy charakteryzują objawy bardzo podobne do grypy. Dreszcze, uczucie rozbicia, gorączka, po tych objawach choroba może przybrać formę zapalenia stawów, mięśnia sercowego i dolegliwości układu nerwowego. Jest to tak zwana borelioza wczesna rozsiana. Ostatnim etapem jest borelioza późna, a jej objawami są przewlekłe zapalenie stawów, zapalenie skóry i mięśni. . Kleszcza można usunąć samodzielnie, jeśli nie jest szczególnie głęboko wbity w ciało. W tym celu należy:

  • Złapać kleszcza pęsetą, lecz nie na tyle mocno, by go uszkodzić

  • Pociągnąć delikatnym płynnym ruchem w górę, bez prób kręcenia nim

  • Zdezynfekować miejsce i upewnić się, że wyjęło się kleszcza w całości

Jeśli kleszcz jest osadzony głęboko wyciąganiem pasożyta powinien zająć się lekarz.

Po pozbyciu się pasożyta dziecko powinno być uważnie obserwowane przez rodziców. Zarówno zachowanie jak i ciało dziecka. W przypadku pojawienia się objawów takich jak:

  • Ból głowy

  • Bóle stawów

  • Problemy neurologiczne

  • osłabienie

konieczna będzie wizyta u lekarza (i to natychmiast), ponieważ może to świadczyć o zakażeniu boreliozą.

Szerszenie, komary, meszki W Polsce i w większości państw Europy kontynentalnej meszki i komary nie stanowią szczególnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi niezależnie od ich wieku, niemniej jednak, rozległe pokąszenie może powodować nieprzyjemny świąd i opuchliznę pokąsanej powierzchni. Inaczej sprawa ma się jednak z szerszeniami. Te szczególnie aktywne latem owady potrafią zaatakować człowieka bez wyraźnego powodu, a jad jaki znajduje się w ich żądłach prowadzi do uszkodzenia nerek i rozpadu krwinek. Ukąszenie przez szerszenia powinno być natychmiastowo skonsultowane z lekarzem. Sytuacja jest bowiem o wiele poważniejsza niż w przypadku ukąszenia przez pszczołę czy osę, które niebezpieczne jest tylko w przypadku alergii u osoby, której ukąszenie dotyczy.

Żmija zygzakowata – prawdopodobnie jedyny jadowity wąż występujący w polskich górach, niemniej jednak czas wakacyjny jest jej okresem w którym dużą część dnia spędza na otwartej powierzchni. Z racji tego, że ukąszenie żmii jest niebezpieczne i może powodować nawet uszkodzenia mięśnia sercowego to w przypadku gdy do niego dojdzie należy niezwłocznie powiadomić o tym odpowiednie służby i postępować zgodnie z zaleceniami. Ponadto lepiej zdecydowanie jest zapobiegać takim ukąszeniom stosując odpowiednią odzież podczas wypraw górskich

Żmije zamykałyby atlas najczęstszych zagrożeń ze strony natury, lista oczywiście mogłaby być rozwijana w nieskończoność i uwzględniać między innymi chorujące na wściekliznę zwierzęta (jak wiewiórki) ale nie tędy droga. Jakie zagrożenia stwarzamy sobie i naszym pociechom sami?

Poparzenia słoneczne – ilość osób, które rocznie cierpią z powodu oparzeń słonecznych wynikających z niewłaściwego opalania jest ciężka, a prawdopodobnie niemożliwa do ocenienia. Brak stosowania właściwego kremu z filtrem do opalania może skutkować groźnymi konsekwencjami, dlatego warto o takim kremie pamiętać, szczególnie jeśli mamy na myśli wspólny wypoczynek z dziećmi o osobami o wrażliwej cerze

Stłuczenia, złamania, zwichnięcia – aktywnie spędzany czas na świeżym powietrzy sprzyja uprawianiu sportu i różnych aktywności a te mogą prowadzić do urazów. O ile większość siniaków i stłuczeń szybko znika tak w przypadku poważniejszych kontuzji należy być w kontakcie ze służbami medycznymi.

Wypadki nad wodą – co roku w okresie wakacyjnym akweny wodne zbierają swoje śmiercionośne żniwo. Niestety brawura, lekkomyślność, często używki lub nieumiejętność oszacowania własnych możliwości kończą się tragicznie. Udzielenie pomocy osobie, która tonie jest szalenie trudne i jeśli nie byliśmy szkoleni łatwo o to, aby ta osoba pociągnęła nas na dno. Dlatego nie należy korzystać z dzikich plaż, bez ratowników, jeśli nie mamy odpowiedniego przeszkolenia z zakresu WOPR

undefined

Wakacje to okres, w którym powinniśmy kolekcjonować wspomnienia. Warto zadbać o to, żeby były to wspomnienia pozytywne.

undefined

Bibliografia

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,wakacyjne-zagrozenia,galeria,182604.html

https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/informacje/zagrozenia-w-czasie-wakacji.html

https://zawiercie.policja.gov.pl/k30/bezpieczenstwo/jak-unikac-zagrozen/105682,Bezpieczne-wakacje.html

https://parenting.pl/wakacyjne-problemy-zdrowotne-bez-groznych-konsekwencji

undefinedundefinedundefined

Podobne artykuły

Mama karmiła dziecko na plaży

Życie rodzinne

Młoda mama karmiła niemowlę na plaży. Nie mogła uwierzyć w zachowanie obcej kobiety

Czytaj więcej >
fot. unsplash.com/Hollie Santos (zdjęcie poglądowe)

Życie rodzinne

Emilia wychowuje z Arabem 1,5 rocznego Adasia. Opowiedziała, jak wygląda ich życie

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mateusz Morawiecki o 500 plus. "Polska chce wzmocnić jeszcze bardziej rolę rodziny w życiu społecznym"

Czytaj więcej >
Dziecko

Życie rodzinne

Najciekawsze miejsca w Polsce, do których powinieneś zabrać swoje dziecko

Czytaj więcej >
Test na ustalenie ojcostwa

Życie rodzinne

Test na ustalenie ojcostwa

Czytaj więcej >
Dziecko, kary za krycie alimentarzy

Życie rodzinne

Nawet 45 tys. kary za pomoc w unikaniu płacenia alimentów. Na kogo może zostać nałożona?

Czytaj więcej >