Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży
pixabay.com
- 30 Listopada 2020

Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży

Pęcherzyk ciążowy to przestrzeń wypełniona płynem, w niej znajdziemy płód, jamę owodni i pozazarodkową jamę ciała. To właśnie pęcherzyk ciążowy jest tym, co oglądamy na monitorze USG podczas badania w gabinecie ginekologicznym

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to pęcherzyk ciążowy znajduje się w jamie macicy. W badaniu USG to ciemniejszy od reszty obszar otoczony trofoblastem (jaśniejszym od reszty).

Pęcherzyk ciążowy – jak go badać

Wykonanie testu ciążowego informuje kobietę, czy doszło do zapłodnienia, niemniej jednak bez wykonania badania USG nie powinno się przedwcześnie chwalić światu ciążą. To właśnie podczas tego badania można zobaczyć, czy płód rozwija się prawidłowo i w prawidłowym środowisku – czyli w pęcherzyku ciążowym. Ten w badaniu ultrasonografem będzie widoczny od około 4. lub 5. tygodnia ciąży.

Badanie najlepiej wykonać pomiędzy 5. a 10. tygodniem ciąży, wówczas ginekolog będzie w stanie określić, czy w pęcherzyku pojawił się zarodek.

Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży

Pęcherzyk ciążowy będzie rósł razem z ciążą. Po zagnieżdżeniu się w macicy (około 4 tygodnia), jest już na tyle dojrzały, że jest w stanie dostarczać zarodkowi niezbędne substancje odżywcze. Na podstawie wzoru możemy obliczyć wiek ciąży. Wzór wygląda następująco wielkość pęcherzyka w mm + 30 = dzień ciąży. Można też skorzystać z tabeli przedstawiającej wielkość pęcherzyka w poszczególnych tygodniach ciąży:

Rozmiar pęcherzyka ciążowego (cm) Tydzień ciąży 1 5 1,7 6 2,4 7 3,1 8 3,8 9 4,5 10 5,2 11 5,9 12

Wartości podane w powyższej tabeli mogą się różnić od rzeczywistego rozmiaru pęcherzyka u kobiety, są one w pewnym stopniu indywidualne. Można jednak bezpiecznie założyć, że przyrost pęcherzyka ciążowego będzie wynosić 1 mm na dobę.

Co znajdziemy w pęcherzyku ciążowym?

Poza płodem oczywiście powinien się tam znajdować również pęcherzyk żółciowy, ten ma bardzo ważną funkcję w życiu płodowym przyszłej pociechy rodziców. Nazwę zawdzięcza żółtku z kurzego jajka, bo tak jak ono pełni podobną funkcję. W ciąży u ludzi ma funkcje: oddechową, krwiotwórczą i odżywczą.

Funkcje pęcherzyka żółciowego z czasem przejmuje łożysko, które to będzie odpowiedzialne za „wykarmienie” płodu aż do końca ciąży, niemniej jednak nie nastąpi to przed końcem pierwszego trymestru. Pęcherzyk żółciowy ma 3 postaci:

 • pęcherzyk pierwotny,
 • pęcherzyk wtórny,
 • pęcherzyk ostateczny.

Ten ostatni jest widoczny na badaniu USG wykonywanym w 5-6 tygodniu ciąży. Po zniknięciu tworzy tzw. uchyłek Meckela. Jego rozmiar kształtuje się następująco na przestrzeni pierwszego trymestru

Tydzień ciąży Rozmiar (mm) 5 3,01 + 0,75 6 2,99 + 0,73 7 3,99 + 0,86 8 4,72 + 0,64 9 5,22 + 0,63 10 5,89 + 0,56 11 5,35 + 0,87 12 4,34 + 0,62

Pusty pęcherzyk ciążowy

Zdarzają się sytuacje, gdy pęcherzyk ciążowy nie ma lokatora. Mówimy wtedy o zaśniadzie lub ciąży bezzarodkowej. Sytuacja ta może mieć miejsce z kilku powodów, a do najczęstszych zaliczamy

 • niehigieniczny tryb życia rodziców,
 • przyjmowane przez rodziców leki,
 • infekcje przebyte przez rodziców,
 • słabe nasienie mężczyzny,
 • słaba „jakość” komórki jajowej kobiety.

Ciąża bezzarodkowa może dać początkowo takie same objawy jak ta, która się zdrowo rozwija, jednak pusty pęcherzyk ciążowy z czasem obumrze. Przesłanki świadczące o poronieniu to

 • silny ból brzucha i plamienie z dróg rodnych,
 • silne skurcze podobne do bólu menstruacyjnego,
 • niezwykle obfita miesiączka.

Poronienie może być samoistne, ale jeśli do takiego nie doszło, to należy skontaktować się z lekarzem aby usunąć z ciała kobiety obumarły pęcherzyk ciążowy. Może się to odbyć poprzez zażycie środków poronnych lub poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Bardzo istotne jest przeprowadzenie diagnozy uszkodzonego jaja płodowego. Istnieje wówczas szansa na weryfikację przyczyny wystąpienia wad i patologii danej ciąży. Jeśli kobieta poroni ciążę, a zależy jej na potomstwie – powinna bezwzględnie stosować się do dalszych zaleceń lekarskich. Wśród nich na pewno znajdzie się unikanie zajścia w ciążę przez najbliższy kwartał. Może być tak, że ginekolog zleci dodatkowe badania lub zmianę trybu życia/diety/suplementacji.

Bibliografia

 • https://www.medme.pl/artykuly/pecherzyk-ciazowy-kiedy-mozna-go-zobaczyc-czy-zawsze-oznacza-ciaze,69932.html
 • https://parenting.pl/pecherzyk-ciazowy
 • https://www.doz.pl/czytelnia/a14592-Pecherzyk_ciazowy_zoltkowy_i_zarodek__wielkosc_tydzien_po_tygodniu
 • https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/tydzien-po-tygodniu/6-tydzien-ciazy
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News