Włosy: wypadanie ciąża
fot. pixabay.com/slavoljubovski
Karol Zaborowski - 12 Marca 2021

Wypadanie włosów w czasie ciąży. Przyczyny i zapobieganie

Wypadanie włosów w czasie ciąży nie jest niczym dziwnym i dotyka nawet 50% kobiet, które spodziewają się dziecka. Warto jednak wiedzieć, jakie mogą być jego przyczyny, a także, jak chronić włosy przed nadmiernym wypadaniem.

Włosy są dla wielu pań niezwykle ważnym elementem ich wyglądu. Dlatego też zaobserwowanie ich wypadania w czasie ciąży lub zaraz po porodzie może stanowić powód silnego niepokoju. Dlatego też już na wstępie uspokajamy, że najczęściej jest to stan tymczasowy, który nie powinien trwać dłużej niż pół roku. Dodatkowo na miejscu utraconych włosów powinny pojawić się nowe.

Najczęściej kobiety w ciąży mają problemy z wypadaniem włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Wynika to ze zmian hormonalnych, które w tym czasie są silnym obciążeniem dla organizmu. Z tego też względu, nawet jeżeli kobieta miała wcześniej zdrowe i silne włosy, to na czas ciąży mogą stać się o wiele bardziej delikatne.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Oczywiście nie u wszystkich pań, które spodziewają się dziecka, musi pojawić się problem z wypadaniem włosów. Wiele kobiet zaobserwować może wręcz przeciwny skutek ciąży, a mianowicie w czasie jej trwania, ich włosy stają się gęstsze i silniejsze.

Jednak wracając do sposobów na zapobieganie wypadaniu włosów, trzeba wspomnieć o odpowiedniej diecie. Pamiętajmy, że w czasie ciąży organizm kobiety potrzebuje o wiele więcej witamin, minerałów oraz innych elementów niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Szczególnie warto włączyć do diety owoce i warzywa, które zawierają flawonoidy i przeciwutleniacze, ponieważ dzięki temu będziemy chronić nasze mieszki włosowe.

Kiedy wrócimy do nauczania stacjonarnego? Minister Czarnek przedstawił warunkiKiedy wrócimy do nauczania stacjonarnego? Minister Czarnek przedstawił warunkiCzytaj dalej

Można też rozważyć suplementacje przy pomocy środków dostępnych w aptece. Pomocna może się okazać witamina C, witamina E, biotyna i cynk, a także witaminy z grupy B. Pamiętajmy jednak, że przez sięgnięciem po takie środki warto to najpierw skonsultować z lekarzem. Podobnie ma się rzecz, jeżeli chodzi o dokładne poznanie przyczyny wypadania włosów, ponieważ tylko wtedy można podjąć najskuteczniejsze działania.

Jeżeli już obserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów, to dobrym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z niektórych typów fryzur. W takiej sytuacji raczej odpuśćmy sobie wszelkie kucyki czy też warkoczy lub innych fryzur, które będą ciągnąć nasze włosy. Dobrze jest też ograniczyć korzystanie z lokówek i prostownic.

Warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów w postaci maseczek, szamponów i odżywek. W tej sytuacji również warto najpierw skonsultować się z lekarzem, chcąc wybrać najlepszy i bezpieczny środek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: edziecko.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News