Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 11.05.2022 13:23

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Projekt bez tytułu (8)
fot. KatarzynaBialasiewicz, canva.com

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy ich dzieci są wyjątkowo inteligentne. Podpowiadamy jakie cechy mogą o tym świadczyć. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a otrzymując odpowiednie wsparcie, może naprawdę wiele osiągnąć!

Każde dziecko jest w czymś dobre. Jedne są świetnymi sportowcami, inne artystami, a jeszcze inne wyróżniają się nadprzeciętną inteligencją. Warto rozpoznać mocne strony swojego dziecka i wspierać je w ich rozwoju. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest wyjątkowo inteligentne, poznasz to po tych pięciu cechach.

Cechy wyjątkowo inteligentnego dziecka

Doskonała pamięć

Dzieci o wysokim ilorazie inteligencji nie mają problemów z zapamiętywaniem faktów i liczb. Czasem dla zabawy zapamiętują różne numery czy daty, albo np. marki samochodów. Z ogromną łatwością przychodzi im również zapamiętywanie wierszyków czy tekstów piosenek.

Wytrwałość w nauce

Wyjątkowo inteligentne dziecko poznasz także po jego wytrwałości w zdobywaniu informacji na tematy, które go interesują. Taki malec będzie zadawał pytania dotyczące danego zagadnienia i czytał o nim tak długo, aż zaspokoi swoją ciekawość.

Psychika zdolnego dziecka

Wysoka wrażliwość

Dzieci, które są nadzwyczaj inteligentne, często odznaczają się wyjątkowo wysoką wrażliwością. Mają bardzo dużą świadomość, swoich uczuć, a także uczuć innych osób oraz są wyjątkowo empatyczne i tolerancyjne. Są także wrażliwe na dotyk, dlatego nie lubią szorstkich ubrań czy metek po ich wewnętrznej stronie.

Twórczość

Zdolne dzieci wyróżniają się dużą kreatywnością. Mają głowę pełną pomysłów, ale na samych pomysłach się nie kończy. Lubią tworzyć i są w tym bardzo wytrwałe. Zawsze potrafią znaleźć sposób rozwiązania problemu i często jest on nieszablonowy. Wyróżniają się twórczym myśleniem.

Relacje społeczne

Świetnie bawią się same

Inteligentne dzieci potrafią świetnie się samodzielnie bawić. Ich bogata wyobraźnia sprawia, że nie potrzebują aż tak bardzo towarzysza, ponieważ potrafią go sobie wyobrazić. Tworzą wyimaginowane światy, w których nie sposób się nudzić!

Źródło: zdrowie.wprost.pl, edziecko.pl