Wysoki puls w ciąży – co robić, kiedy jest groźny?
pixabay.com
Martyna Trębacz - 17 Listopada 2020

Wysoki puls w ciąży – co robić, kiedy jest groźny?

Wysoki puls w ciąży jest zjawiskiem powszechnym. Ma to związek ze zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety od chwili zapłodnienia. Zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, jednak warto zachować czujność. Bywają sytuacje, gdy wysoki plus powinien być sygnałem, że należy udać się do specjalisty.

Podwyższony puls w ciąży – przyczyny

Bardzo często wysoki puls w ciąży wywołuje obawy o zdrowie zarówno matki jak i dziecka. W większości przypadków nie ma powodów do niepokoju, ponieważ jest to całkowicie normalne zjawisko. W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian związanych z rozwijającym się płodem. O ile powszechnie wiadomo, że przyszłe mamy musza borykać się z uciążliwymi dolegliwościami oraz zmianami hormonalnymi, to nie każdy zdaje sobie sprawę, że na tym nie koniec. Okazuje się, że ciąża wpływa również na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, który odpowiada za transport krwi dla matki i dziecka. Naczynia krwionośne rozszerzają się, następuje wzrost objętości krwi, przyśpieszenie akcji serca i jednocześnie obniża się ciśnienie tętnicze, co wpływa na wyższe niż dotychczas tętno. Prawidłowy puls u kobiety w ciąży to 90, a nawet 100 uderzeń na minutę, podczas gdy tętno u kobiet nie spodziewających się dziecka wynosi średnio 70-80 uderzeń na minutę. Dlatego też wiele przyszłych mam może zaobserwować u siebie wysoki puls w ciąży. W takim przypadku nie ma powodów do niepokoju, ponieważ jest to absolutnie naturalne zjawisko fizjologiczne, z którym spotyka się większość kobiet spodziewających się dziecka. Co najważniejsze – nie stanowi to żadnego zagrożenia dla dziecka.

Wysoki puls w ciąży – co robić?

Na wysokie tętno – prócz zmian fizjologicznych – ma wpływ także stres i wysiłek fizyczny. Dlatego też kobiety, które zaobserwowały u siebie podwyższony puls, powinny szczególnie na siebie uważać. Aby nie dopuścić do zbyt wysokiego tętna najważniejsze jest zachowanie spokoju i unikanie zbyt przeciążającego wysiłku fizycznego. W ciąży absolutnie zakazane jest dźwiganie, a także przemęczenie się. Aby unormować puls warto pomyśleć o ćwiczeniach relaksacyjnych, długich spacerach oraz innych formach odpoczynku. Koniecznie należy także wyeliminować stres, który ma szczególnie szkodliwy wpływ na zdrowie matki i dziecka. Aby obniżyć puls warto wyciszyć się i skupić na przyjemnościach, takich jak ulubiona książka czy film.

Kobiety, które zaobserwowały u siebie wysoki puls w ciąży, powinny szczególną wagę przykładać także do spożywanych posiłków oraz napojów. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to dieta ma duży wpływ na nasze samopoczucie, a także ciśnienie tętnicze. Kobiety spodziewające się dziecka powinny szczególnie uważać na napoje zawierające kofeinę, jak kawa i herbata. Mogę one w znacznym stopniu przyczyniać się do wysokiego pulsu, a dodatkowo spożywane w nadmiarze mają szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego też warto w tym czacie je ograniczyć. Ważne jest także, aby w czasie ciąży unikać ciężkostrawnych posiłków, słodyczy, wysoko przetworzonej żywności, jedzenia typu Fast-food czy słonych przekąsek.

Wysoki puls w ciąży – kiedy powinien niepokoić?

Choć wysoki puls w ciąży często jest konsekwencją zmian, które zachodzą w organizmie kobiety, to nie zawsze jest to jedyna przyczyna. W niektórych przypadkach zdarza się, że jest to objaw schorzenia, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie zarówno matki jak i dziecka. Jeśli prócz wysokiego ciśnienia tętniczego pojawią się inne objawy, takie jak zawroty głowy, kołatanie serca czy ból w klatce piersiowej, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Może się okazać, że wysoki puls w ciąży nie jest spowodowany tym wyjątkowym stanem, ale ma związek z innymi chorobami. W takiej sytuacji lekarz prowadzący powinien zlecić dodatkowe badania, aby wykryć przyczynę. Tego typu objawy mogą sugerować problemy z tarczycą, niedokrwistość lub choroby kardiologiczne. Jednak bez wykonania dodatkowych badań nie da się określić przyczyny, dlatego ważne jest, aby udać się do specjalisty.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News