portalparentingowy.pl Dziecko Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?
pixabay.com

Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Wzdęty brzuch u dziecka – kiedy nie należy się martwić?

Wzdęty brzuch u dziecka nie musi być powodem do niepokoju. Zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlaki tego typu objaw może być zupełnie normalny i całkowicie niegroźny. Do około 3. roku życia wzdęty brzuszek malucha jest zjawiskiem naturalnym. Powód jest prosty – trzeba pamiętać, że mięśnie tułowia u dziecka w pierwszych jego latach nie są jeszcze do końca wykształcone. Dodatkowo narządy wewnętrzne są nieproporcjonalnie duże w stosunku do jego niewielkiego ciałka. Odpowiada za to także budowa dziecka w pierwszych latach jego życia, a dokładniej odcinek lędźwiowy, który przez pierwsze 2-3 lata życia dziecka jest naturalnie zaokrąglony, przez co brzuch może być wzdęty. Właśnie dlatego u wielu maluchów można dostrzec, że zarówno główka jak i brzuszek są nieproporcjonalnie duże w stosunku do reszty ciała. Jeśli przyczyną wzdętego brzuszka jest rozwój malucha – nie ma powodów do niepokoju, ponieważ wraz z upływem czasu brzuszek zrobi się płaski. Jeśli jednak tak się nie stanie, warto się temu bacznie przyglądać. Zwłaszcza jeśli towarzyszą temu również inne objawy warto wziąć pod uwagę, że przyczyna wzdętego brzucha może leżeć gdzie indziej.

Wzdęty brzuch u dziecka – jakie mogą być przyczyny?

Mimo że często wzdęty brzuch u dziecka nie jest niepokojącym sygnałem, to zawsze należy wziąć pod uwagę, że może to świadczyć o innych nieprawidłowościach. Dlatego też ważne jest, aby przyglądać się maluchowi i zwracać uwagę na objawy, które mogą mieć związek z wzdętym brzuszkiem. Aby mieć pewność, że nie przeoczy się żadnych niepokojących sygnałów, warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. W przypadku niemowlaków częstą przyczyną wzdętego brzuszka jest nietolerancja laktozy. Tego typu problem może dotyczyć zarówno dzieci karmionych pokarmem matki, jak i mlekiem modyfikowanym. W takim przypadku często pojawia się także inny sygnał, który może świadczyć o problemach z trawieniem laktozy, a mianowicie wydzielanie dużej ilość gazów, zwłaszcza gdy maluch leży na brzuchu.

Warto także zwrócić uwagę, czy maluch nie ma problemów z wypróżnianiem się, ponieważ w takim przypadku przyczyną wzdętego brzucha u dziecka mogą być zaparcia. Aby się o tym przekonać, trzeba zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżnień, a także czy sprawiają mu one trudność. Dodatkowo warto także sprawdzić czy brzuszek jest twardy w dotyku. Na szczęście tego typu dolegliwość zazwyczaj nie należy do szczególnie niebezpiecznych, dlatego znając przyczynę można bez problemu się z nią uporać. Najlepiej skontaktować się z lekarzem, aby ten ustalił odpowiednie kroki leczenia. Zazwyczaj w takich przypadkach stosuje się syropy, ale ważna jest także zmiana diety oraz aktywność fizyczna.

Wzdęty brzuch u dziecka – które objawy powinny zaniepokoić?

Może się również zdarzyć, że wzdęty brzuch u dziecka jest objawem choroby, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, czy pojawiły się również inne niepokojące sygnały. Jedną z możliwych przyczyn są pasożyty, jednak stosunkowo rzadko taka ewentualność jest brana pod uwagę. Jeśli prócz wzdętego brzucha pojawią się takie dolegliwości jak biegunka, ból brzucha czy wymioty koniecznie należy zwrócić się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o zagnieżdżeniu się w organizmie dziecka pasożytów. W takim wypadku konieczne będzie wykonanie badania stolca i w razie potwierdzenia diagnozy zastosowanie leczenia w postaci podania dziecku środków przeciwpasożytniczych. Podobne objawy mogą także świadczyć o celiakii, czyli chorobie autoimmunologicznej, której przyczyną jest nietolerancja glutenu. Dodatkowym objawem, świadczącym o chorobie trzewnej, jest wysypka. Leczenie celiakii polega na przestrzeganiu ścisłej diety bezglutenowej, dzięki której wszystkie dolegliwości powinny ustąpić.

Inną przyczyną wzdętego brzucha u dziecka może być zapalenie wyrostka robaczkowego. W tym przypadku powinny pojawić się takie niepokojące objawy jak gorączka, ból podbrzusza z prawej strony, a także nudności. W takiej sytuacji bardzo ważna jest szybka reakcja, aby nie dopuścić do perforacji, czyli rozlania się wyrostka, ponieważ może to zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu dziecka. W przypadku zapalenia wyrostka konieczna jest operacja, dlatego w razie pojawienia się tych objawów nie należy zwlekać i najlepiej natychmiast udać się do szpitala.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy