Ząbkowanie u dziecka
fot. pixabay.com/Ben_Kerckx
Karol Zaborowski - 31 Stycznia 2021

Nietypowe objawy ząbkowania. Jak ulżyć dziecku w czasie wyrzynania zębów?

Ząbkowanie prędzej czy później czeka każde dziecko. Niestety nie jest to najprzyjemniejszy okres w jego życiu, o czym doskonale wiedzą dorośli, u których pojawiły się tak zwane zęby mądrości. Warto wiedzieć, w jaki sposób objawia się ząbkowanie i jak można ulżyć maluchowi.

Niezwykle ciężko jest przewidzieć, kiedy naszemu dziecku wyjdą pierwsze ząbki. Jest to sprawa niezwykle indywidualna. Przyjmuje się, że pierwsze zęby u malucha powinny się pojawić do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Może się jednak zdarzyć, że ząbkowanie rozpocznie się już np. pięć miesięcy po narodzinach dziecka.

Większość osób zna te najbardziej typowe objawy ząbkowania w postaci większego rozdrażnienia u dziecka, gorączki i bólu sygnalizowanego przez płacz. Większość dzieci w tym okresie zaczyna też wkładać do buzi rączki oraz zabawki, aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Są jednak o wiele mniej oczywiste objawy wyrzynania się pierwszych zębów u malca.

Nieoczywiste objawy ząbkowania

Jednym z takich nieoczywistych objawów, który na pewno nie zostanie pominięty przez żadnego rodzica, jest nadmierne ślinienie się dziecka. Warto pamiętać, że ślina może podrażniać delikatną skórę dziecka, dlatego też trzeba ją regularnie wycierać. Dobrze jest też zadbać o śliniak dla malucha, aby nie musiał leżeć w mokrych ubrankach.

Innym nieoczywistym symptomem ząbkowania jest wysypka, która przybiera postać niewielkich czerwonych grudek na tułowiu malucha. U niektórych dzieci pojawia się również kaszel, a nawet katar. Niestety w połączeniu z gorączką, rodzice mogą mylnie założyć, że ich dziecko dopadła infekcja wirusowa.

Jako czterolatka przeszła poważną operację serca. Dzięki lekarzom i sprzętowi od WOŚP mogła opowiedzieć swoją historięJako czterolatka przeszła poważną operację serca. Dzięki lekarzom i sprzętowi od WOŚP mogła opowiedzieć swoją historięCzytaj dalej

Co ciekawe, niektóre dzieci w czasie ząbkowania zaczynają ciągnąć się za ucho lub drapać je. Najczęściej towarzyszy temu wyrzynanie się zębów trzonowych. Wywołane jest to promieniowaniem bólu z dziąseł właśnie w okolice ucha.

Chcąc ulżyć dziecku w czasie ząbkowania, można dać mu lekko schłodzony gryzak lub specjalną grzechotkę, która wypełniona jest żelem chłodzącym. Dodatkowo sprawdzą się też delikatne masaże dziąseł. Można do tego użyć herbatki rumiankowej. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to bardzo delikatnie i wcześniej umyć palec.

W aptekach dostępne są również bez recepty specjalne żele do ząbkowania, ale raczej radzi się je stosować w momencie, kiedy inne sposoby zawiodą. Ostateczną metodą na zniwelowanie bólu u dziecka jest podanie paracetamolu w czopku lub syropie. Jednak w tym wypadku powinniśmy wcześniej skontaktować się z lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Medonet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News