portalparentingowy.pl
Ząbkowanie u dziecka

fot. pixabay.com/Ben_Kerckx

Nietypowe objawy ząbkowania. Jak ulżyć dziecku w czasie wyrzynania zębów?

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Ząbkowanie prędzej czy później czeka każde dziecko. Niestety nie jest to najprzyjemniejszy okres w jego życiu, o czym doskonale wiedzą dorośli, u których pojawiły się tak zwane zęby mądrości. Warto wiedzieć, w jaki sposób objawia się

Niezwykle ciężko jest przewidzieć, kiedy naszemu dziecku wyjdą pierwsze ząbki. Jest to sprawa niezwykle indywidualna. Przyjmuje się, że pierwsze zęby u malucha powinny się pojawić do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Może się jednak zdarzyć, że ząbkowanie rozpocznie się już np. pięć miesięcy po narodzinach dziecka.

Większość osób zna te najbardziej typowe objawy ząbkowania w postaci większego rozdrażnienia u dziecka, gorączki i bólu sygnalizowanego przez płacz. Większość dzieci w tym okresie zaczyna też wkładać do buzi rączki oraz zabawki, aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Są jednak o wiele mniej oczywiste objawy wyrzynania się pierwszych zębów u malca.

Nieoczywiste objawy ząbkowania

Jednym z takich nieoczywistych objawów, który na pewno nie zostanie pominięty przez żadnego rodzica, jest nadmierne ślinienie się dziecka. Warto pamiętać, że ślina może podrażniać delikatną skórę dziecka, dlatego też trzeba ją regularnie wycierać. Dobrze jest też zadbać o śliniak dla malucha, aby nie musiał leżeć w mokrych ubrankach.

Innym nieoczywistym symptomem ząbkowania jest wysypka, która przybiera postać niewielkich czerwonych grudek na tułowiu malucha. U niektórych dzieci pojawia się również kaszel, a nawet katar. Niestety w połączeniu z gorączką, rodzice mogą mylnie założyć, że ich dziecko dopadła infekcja wirusowa.

Co ciekawe, niektóre dzieci w czasie ząbkowania zaczynają ciągnąć się za ucho lub drapać je. Najczęściej towarzyszy temu wyrzynanie się zębów trzonowych. Wywołane jest to promieniowaniem bólu z dziąseł właśnie w okolice ucha.

Chcąc ulżyć dziecku w czasie ząbkowania, można dać mu lekko schłodzony gryzak lub specjalną grzechotkę, która wypełniona jest żelem chłodzącym. Dodatkowo sprawdzą się też delikatne masaże dziąseł. Można do tego użyć herbatki rumiankowej. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to bardzo delikatnie i wcześniej umyć palec.

W aptekach dostępne są również bez recepty specjalne żele do ząbkowania, ale raczej radzi się je stosować w momencie, kiedy inne sposoby zawiodą. Ostateczną metodą na zniwelowanie bólu u dziecka jest podanie paracetamolu w czopku lub syropie. Jednak w tym wypadku powinniśmy wcześniej skontaktować się z lekarzem.

Źródło: Medonet.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dieta: kobiety karmiącej piersią

Niemowlę

Dieta mamy karmiącej piersią - co jeść, a czego absolutnie unikać?

Czytaj więcej >
Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

Niemowlę

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

Czytaj więcej >
dziecko z butelką

Niemowlę

Prawidłowa higiena butelek dla niemowląt

Czytaj więcej >
Niemowlę: metody na uspokojenie

Niemowlę

Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

Czytaj więcej >
Kolor: oczu dziecka, przewidywanie

Niemowlę

Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?

Czytaj więcej >
Dziecko kąpiel

Niemowlę

Czy noworodka powinno się kąpać codziennie?

Czytaj więcej >