Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Ząbkowanie. Jak złagodzić ból dziecka?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 15.03.2022 01:00

Ząbkowanie. Jak złagodzić ból dziecka?

dziecko ząbkowanie
fot. Zuberka, canva.com

Nieodłącznym elementem rozwoju dziecka jest wyżynanie się zębów. Przeważnie ma to miejsce około szóstego miesiąca życia. Niestety ząbkowanie bywa dokuczliwe i bolesne dla niemowląt. Są jednak sposoby na to, aby im w tym ulżyć.

Podczas ząbkowania mogą pojawić się objawy, takie jak: zwiększone ślinienie, wystawianie języka, niepokój lub senność, brak apetytu, wkładanie rąk do ust, a także pocieranie policzka czy łapanie się za uszy, co spowodowane jest odczuwaniem bólu. Nie możemy nic poradzić na wyżynające się ząbki, ale możemy złagodzić towarzyszący temu ból.

Jak złagodzić ból spowodowany ząbkowaniem?

Pierwszym sposobem na złagodzenie bólu, jaki występuje podczas wyżynania się ząbków, jest stosowanie gryzaków. Stanowią one idealny zamiennik dla piąstki, kiedy dziecko ma potrzebę wkładania jej do buzi. Na rynku dostępne są gryzaki różnych rodzajów i kształtów. Nawet takie, które można schłodzić w lodówce, dzięki czemu przynoszą ulgę i zmniejszają opuchliznę dziąseł.

Kolejnym sposobem jest masaż dziąseł, który polega na delikatnym masowaniu ich okrężnymi ruchami. Można wykorzystać w tym celu także silikonowe nakładki, dzięki czemu maluszek będzie przyzwyczajał się już do mycia ząbków w przyszłości. Na początku masaż powinien trwać 1-2 minuty, a jeżeli dziecko go polubi to może trwać dłużej.

Bolesne ząbkowanie

Jeżeli ból jest dla dziecka bardzo dotkliwy i powoduje nawet, że nie chce ono przyjmować pokarmów, to można zastosować także działający miejscowo preparat zmniejszający ból. Dobrym sposobem jest także odwrócenie uwagi dziecka poprzez zajęcie go zabawą, wyjściem na spacer czy zmianą otoczenia.

Należy pamiętać także, aby zadbać o skórę dziecka, która narażona jest na podrażnienia w wyniku ciągłego ślinienia. Skórę należy regularnie osuszać, a w razie wystąpienia zaczerwienienia lub podrażnień można posmarować kremem natłuszczającym dla niemowląt.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: bolesnezabkowanie.poradnikzdrowie.pl/, nowafarmacja.pl

Tagi: ząbkowanie