portalparentingowy.pl
perfumy

fot. materiały prasowe

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

26 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Mamy z Parlamentu Unii Europejskiej otrzymały na Dzień Matki nietypowy prezent – perfumy stworzone z toksyn zanieczyszczających ludzkie mleko! To niezwykła kampania społeczna, mająca na celu uświadamianie o tym, że w kosmetykach i detergentach nadal legalne jest stosowanie potencjalnie niebezpiecznych substancji, które, zanim zostaną ostatecznie zweryfikowane, mogą przenikać do naszych organizmów, a nawet trafiać do pokarmu noworodków. 

Czy wiesz, że substancje podejrzewane o zaburzanie układu hormonalnego mogą znajdować się w kosmetykach i detergentach, a nawet przenikać do ludzkiego mleka? W ramach kampanii społecznej uświadamiającej na ten temat powstały perfumy z substancji zapachowych, jakie dziecko zjada wraz z mlekiem matki w ciągu 6. miesięcy karmienia.

Stop substancjom zaburzającym układ hormonalny

Kampania "Stop substancjom zaburzającym układ hormonalny" ma na celu uświadomienie społeczeństwa, a w szczególności kobiet karmiących piersią, ciężarnych oraz matek małych dzieci o narażeniu na substancje podejrzewane o zaburzanie funkcjonowania układu hormonalnego w codziennym życiu.

Substancje uznane lub podejrzewane przez Unię Europejską za ED (endocrine disruptors) o zaburzanie układu hormonalnego obecnie mogą być legalnie stosowane w kosmetykach i detergentach i wielu innych produktach codziennego użytku. Unia Europejska nie wymaga od producentów nawet, by ostrzegali przed nimi na etykietach. 

– Substancje zaburzające układ hormonalny to globalne zagrożenie, które musimy rozwiązać – Raport WHO i UNITED NATIONS.

Naukowcy wiążą te substancje z wzrostem przypadków chorób cywilizacyjnych, takich jak: zaburzenia płodności, nowotwory hormonozależne, cukrzyca czy problemy neurologiczne. 

Dotychczas Unia Europejska zakazała stosowania ich np.w butelkach dla niemowląt i zabawkach, ale to nie wystarczy, jeśli te substancje otaczają nas w codziennym życiu i przenikają do naszych organizmów. Celem kampanii jest wprowadzenie kolejnych zmian i wprowadzenie prawa, które nakaże informowanie o substancjach ED na etykietach produktów chemicznych, by konsumenci mogli świadomie unikać narażenia na nie.

Perfumy z toksyn zanieczyszczających ludzkie mleko?

W laboratorium Clovin na podstawie danych Komisji Europejskiej o zanieczyszczeniu ludzkiego mleka, powstały perfumy. Stworzono je z legalnie używanych w detergentach i kosmetykach substancji zapachowych, podejrzanych o zaburzanie układu hormonalnego, które dziecko może spożywać wraz z mlekiem matki w ciągu pierwszych 6. miesięcy karmienia piersią.

Perfumy "My first poison" zostały wysłane na Dzień Matki mamom z Parlamentu Europejskiego, do całości dołączono zaś prośbę o zmianę prawa.

"Bo wierzymy, że mamy zawsze chcą chronić dzieci przed każdym niebezpieczeństwem"

Producent Clovin walczy o nowy standard bezpieczeństwa i prawo konsumentów do informacji. Wraz z TÜV NORD, niezależną jednostką certyfikującą, stworzył certyfikat bezpieczeństwa ED, o który będzie mógł ubiegać się każdy producent na rynku.

– Wasze poparcie pozwoli nam przedstawić wniosek o nowe regulacje w polskim Parlamencie i rozpocząć inicjatywę obywatelską zmiany prawa w Parlamencie EU. Możemy tworzyć produkty o bezpieczniejszym składzie, który nie budzą obaw o dobrostan nasz ani planety. Najwyższa pora zadbać o to, żeby chemikalia, które trafiają do wody czy naszych organizmów, nie budziły niepokoju naukowców i endokrynologów. Stop substancjom zaburzającym układ hormonalny – apeluje producent Clovin, zachęcając do podpisywania petycji na stronie myfirstpoison.pl

Materiał Partnerski


Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Jak uniknąć udaru cieplnego? Chroń siebie i dziecko!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Kampania "W kobiecym interesie". Bezpłatne badania ginekologiczne

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zimne ręce u dziecka. Kiedy powinny nas martwić?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kobieta w ciąży może pić kawę? Najnowsze wyniki badań

Czytaj więcej >

Zdrowie

Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >