Zapadnięte ciemiączko – co oznacza, jakie są przyczyny i jak leczyć?
pixabay.com
- 15 Listopada 2020

Zapadnięte ciemiączko – co oznacza, jakie są przyczyny i jak leczyć?

Zapadnięte ciemiączko wzbudza u rodziców niemały niepokój. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę lęk o zdrowie dziecka. W niektórych przypadkach może być groźne dla zdrowia malucha, dlatego nigdy nie należy bagatelizować żadnych objawów. Co oznacza zapadnięte ciemiączko? Jakie objawy powinny zwrócić uwagę i kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Czym jest ciemiączka?

Ciemiączko to spojenie pomiędzy kośćmi czaszki noworodka. Po przyjściu na świat kości, z których składa się czaszka, nie przylegają do siebie. Oddziela je właśnie ciemiączka, czyli przestrzeń pomiędzy kośćmi czaszki, umożliwiając tym samym przejście główki noworodka przez kanał rodny. Co więcej, jest to także przestrzeń dla rosnącej czaszki dziecka i mózgu. Ciemiączko można podzielić na przednie i tylnie. Ciemiączko przednie znajduje się na odcinku kości czołowej i ciemieniowych. Prawidłowy czas na jego zrośnięcie przypada na okres od 9 do 18 miesiąca życia niemowlaka. Tylne ciemiączko jest znacznie mniejsze niż przednie i znajduje się z tyłu główki malucha, pomiędzy kością potyliczną, a kośćmi ciemieniowymi. Ciemiączko tylne zrasta się szybciej niż przednie, najczęściej dzieje się to między 6 tygodniem życia dziecka, a 4 miesiącem.

Jakie są objawy zapadniętego ciemiączka?

Każdy rodzic bez problemu powinien zauważyć zapadnięte ciemiączko u swojego dziecka. Co więcej, wgłębienie powinno być na tyle wyraźne, że można je zaobserwować nawet gołym okiem. Najlepiej jednak ocenić to poprzez dotyk. Warto sprawdzić zarówno przednie jak i tylne ciemiączko, choć zapadnięte przednie ciemiączko będzie lepiej widoczne.

Jakie są przyczyny zapadniętego ciemiączka?

Zapadnięte ciemiączko może mieć wiele przyczyn. W większości przypadków jest to objaw odwodnienia, dlatego nigdy nie należy bagatelizować tego typu sygnałów. Odwodnienie u niemowlaka niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego w takim wypadku koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli zapadnięte ciemiączko jest objawem odwodnienia, powinny pojawić się także inne dolegliwości. Często towarzyszą temu gorączka, wymioty i biegunka. Innym charakterystycznymi objawami, na które należy zwrócić uwagę, są suche śluzówki i oddawanie niewielkich ilości moczu oraz niechęć do przyjmowania płynów. W wielu przypadkach pojawia się również wzmożona senność, brak apetytu i apatia. Odwodnienie u niemowlaków prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego, co w rezultacie skutkuje nawet utratą przytomności. Jeśli doszło do odwodnienia, konieczna jest natychmiastowa pomoc specjalisty. Warto jednak dodać, że nie zawsze zapadnięte ciemiączko ma związek z odwodnieniem. W niektórych przypadkach przyczyną są zmiany fizjologiczne, które nie stanowią powodów do niepokoju. Oczywiście, zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który określi przyczynę. Jednak jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów i o ile nie doszło do odwodnienia, to nie ma potrzeby leczenia.

Jak leczyć zapadnięte ciemiączko?

Jeśli zapadnięte ciemiączko jest związane z odwodnieniem konieczna, jest interwencja lekarza. W takim przypadku najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie niemowlaka. Konieczna jest wizyta w szpitalu. Leczenie polega na nawodnieniu organizmu niemowlaka poprzez podanie mu doustnych płynów. Może się okazać, że niezbędne będzie również podanie kroplówki, która wzmocni organizm i dostarczy niezbędnych elektrolitów. Choć oczywiście nie zawsze zapadnięte ciemiączko wymaga opieki szpitalnej, to nigdy nie należy bagatelizować żadnych objawów. W przypadku odwodnienia, o ile to możliwe, należy starać się nawadniać dziecko samodzielnie, aby nie dopuścić do utraty przytomności. Zwłaszcza że w skrajnych przypadkach odwodnienie może prowadzić nawet do śmieci. Dlatego, zawsze w takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jedynie przeprowadzanie badania umożliwia postawienie odpowiedniej diagnozy i – co najważniejsze – pozwoli wprowadzić odpowiednie leczenie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News