portalparentingowy.pl
Zapalenie krtani u noworodka

pixabay.com

Zapalenie krtani u noworodka

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Zapalenie krtani u noworodka często pojawia się zimą i jesienią. Pojawia się nagle i napad choroby może wyglądać bardzo dramatycznie, zwłaszcza, jeśli dziecko się dusi. Schorzenie łatwo rozpoznać przez charakterystyczny kaszel i trudności z oddychaniem. S

Zapalenie krtani u noworodka - przyczyny

Zapalenie krtani u noworodka może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wywołują je wirusy, ale zdarza się, że zakażenie ma podłoże bakteryjne lub jest wynikiem alergii. Czasem rozwija się też z niewyleczonego przeziębienia. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj zimą i jesienią, gdy obniża się temperatura. Wirus tego typu u osoby dorosłej może wywołać jedynie lekkie przeziębienie, ale dzieci nie mają jeszcze aż tak wykształconego układu odpornościowego, więc u nich ryzyko jest większe.

Krtań łączy gardło z tchawicą, umiejscowione w niej są fałdy głosowe i nagłośnia. Chroni ona drogi oddechowe przez płynem i jedzeniem, które połykamy. Najczęstszym rodzajem jest zapalenie podgłośniowe. To ostra forma choroby, występuje u niemowląt od trzeciego miesiąca życia do dzieci mających trzy lata. Wywołują go wirusy. Charakterystycznym objawem w tym przypadku jest specyficzny kaszel: suchy i głośny, mogą mu towarzyszyć trudności z nabraniem powietrza.

Zapalenie samej nagłośni wywoływane jest za to przeważnie przez bakterie. Jest niebezpieczne, ale pojawia się rzadko. Choroba szybko postępuje, a obrzękowi błon śluzowych może towarzyszyć niezwykle groźne zamknięcie dróg oddechowych.

Równoczesny stan zapalny krtani i tchawicy pojawia się u nieco starszych dzieci, pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia. To zakażenie wywołują głównie wirusy. Innymi czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się choroby

Zapalenie krtani u noworodka - objawy

Jednym z pierwszych objawów jest świst krtaniowy, czyli wysoki dźwięk podczas oddychania, który wynika ze zmniejszonego prześwitu w drogach oddechowych. Do tego dochodzi suchy, napadowy kaszel, który może nasuwać na myśl szczekającego psa. Czasami pojawia się też katar, chociaż nie jest to regułą.

Nieco starsze dziecko będzie cierpiało na chrypkę lub bezgłos podczas próby powiedzenia czegoś albo nawet płaczu. Zapalenie krtani u noworodka może sprawiać trudności z nabraniem powietrza, a takie napady duszności najczęściej pojawiają się w nocy. Bardzo ważne, by w tym okresie obserwować malucha, i zadzwonić po karetkę gdy tylko zauważymy, że dziecko jest sine i się dusi. Dzięki temu będzie mógł otrzymać leki i tlen.

Zapalenie krtani u noworodka - leczenie

Niektórym objawom, którymi charakteryzuje się zapalenie krtani u noworodka, można przeciwdziałać domowymi sposobami. Jeśli niemowlę cierpi na napad duszności, dobrze jest owinąć je czymś ciepłym i wyjść na świeże powietrze, ponieważ niska temperatura ułatwia oddychanie zmniejszając obrzęk krtani. Świst krtaniowy to wynik niedrożnych dróg oddechowych, które można udrożnić wchodząc do łazienki pełnej pary, gdy napuścimy do wanny gorącej wody. Aby utrzymać odpowiednie nawilżenie w pokoju dziecka, dobrze jest rozwiesić na kaloryferach mokre ręczniki. Temperatura powinna wynosić około 19 stopni Celsjusza.

Leczenie właściwe składa się na terapię syropami łagodzącymi kaszel, a także lekami przeciwgorączkowymi (jeśli gorączka się pojawia). Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne, podaje się antybiotyki, a jeśli wirusowe, to zazwyczaj podaje się leki przeciwalergiczne albo sterydowe. Mają postać czopków albo zastrzyków.

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >