Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Zatkany nos u niemowlaka – jak sobie radzić?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Zatkany nos u niemowlaka – jak sobie radzić?

Zatkany nos u niemowlaka – jak sobie radzić?
pixabay.com

Zatkany nos u niemowlaka – przyczyny

Choć wydawać by się mogło, że zatkany nos u niemowlaka nie powinien stanowić dużego problemu, to w rzeczywistości nie należy tego bagatelizować. Przez pierwszy rok życia dzieci oddychają wyłącznie przez nos, dlatego nawet zwykły katar stanowi dla nich wyjątkowo duży dyskomfort. Co więcej, zatkany nos u niemowlaka oznacza nie tylko problemy z oddychaniem, ale także z jedzeniem i spaniem. Kanał nosowy u dziecka jest na tyle wąski, że z pozoru niegroźny katar może spowodować całkowitą niedrożność nosa. W rezultacie maluch będzie rozdrażniony i niespokojny.

Choć najczęstszą przyczyną zatkanego nosa u niemowlaka jest katar, to może to być także objaw innych dolegliwości. Może się zdarzyć, że powodem będzie zbyt suche powietrze albo różnego rodzaju alergeny.  W takim wypadku można zaobserwować zatkany nos w momencie, gdy dojdzie do kontaktu z alergenem, np. sierść psa i kota, pyłki roślin i drzew czy zjedzenie produktu, na który niemowlak jest uczulony. Jednak zazwyczaj alergie u dzieci pojawiają się później niż w okresie niemowlęcym, więc prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u niemowlaków jest niewielkie.  Zdarza się również, że powodem zatkanego nosa jest zaleganie w nim śluzu, który znalazł się tam w trakcie porodu. Niedrożność nosa może także pojawić się w wyniku wad wrodzonych, jak niedoczynność tarczycy czy rozszczep wargi oraz podniebienia. Może się również okazać, że przyczyną jest zapalenie błony śluzowej, zapalenie zatok albo pojawienie się polipów w nosie, które również mogą utrudniać swobodne oddychanie.

Jak widać, może być wiele powodów zatkanego nosa u niemowlaka. Najważniejsze jest to, że niezależnie od przyczyny, zawsze stanowi to ogromny problem dla dziecka, ponieważ niedrożny nos utrudnia oddychanie. Dlatego nawet jeśli nie pojawiły się typowe objawy przeziębienia, ale dziecko ma wyraźnie zatkany nos, należy skontaktować się ze specjalistą. Dzięki temu nie tylko uda się udrożnić nos, ale w niektórych przypadkach także wskazać nieznaną przyczynę problemu.

Zatkany nos u niemowlaka – leczenie

W przypadku niemowlaka, a nawet gdy dziecko ma już kilka lat, zatkany nos powinien być sygnałem, aby udać się do lekarza. To jedyny sposób, żeby upewnić się, że przyczyną niedrożności nosa jest jedynie zwykły katar, a w razie innej diagnozy – móc rozpocząć niezbędne kroki. Decyzję o sposobie leczenia zawsze należy pozostawić specjaliście. Dopiero lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badań oceni, co spowodowało niedrożność nosa i tym samym wprowadzi odpowiednie działania. Nie oznacza to jednak, że rodzice nie mogą w żaden sposób pomóc dziecku. Aby udrożnić zatkany nos można wykonywać inhalacje, stosując do tego roztwór z soli fizjologicznej. W większości przypadków zaleca się inhalowanie dziecka 3 razy dziennie, ale ostateczne wskazówki powinien podać pediatra. Przy zatkanym nosie przyda się także zakup gumowej gruszki, która ułatwi oddychanie.

Świetnym sposobem na walkę z zatkanym nosem u niemowlaka jest maść majerankowa. Poleca się ją zwłaszcza w przypadku niemowląt, ponieważ w przeciwieństwie do wielu leków, jest ona bezpieczna. Maść majerankowa wykazuje działanie antyseptyczne, przez co świetnie zwalcza drobnoustroje, dodatkowo działa wzmacniająco na naczynia krwionośne znajdujące się w nosie. Co więcej, maść może być stosowana przez długi okres, ponieważ nie tylko nie podrażnia śluzówki, ale także pomaga w jej gojeniu się. Maść majerankowa jest uznawana za całkowicie bezpieczną nawet dla niemowlaków, o ile nie są one uczulone na majeranek.

Zatkany nos u niemowlaka – zagrożenia

Choć zatkany nos sam w sobie nie stanowi poważnego zagrożenia dla życia niemowlaka, to konsekwencje niedrożnego nosa mogą być groźne. Istnieje ryzyko, że zatkany nos doprowadzi do zapalenia ucha lub zatok. W niektórych przypadkach śluz, znajdujący się w nosie, może doprowadzić do zaburzeń oddychania albo do obrzęku błon śluzowych. Dodatkowym problemem, który pojawia się przy zatkanym nosie, są kłopoty z karmieniem, przez co niemowlak może być niedożywiony, odwodniony i osłabiony.

Tagi: Dziecko