pixabay.com

1. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Ciążowa matematyka

Czas przed zapłodnieniem wliczamy do 40-tygodniowego okresu ciąży, ponieważ w pierwszych dwóch tygodniach ciało kobiety przygotowuje się do zapłodnienia, które wkrótce nastąpi. Dlaczego tak? Prawdopodobnie dlatego, że nie da się ze stuprocentową skutecznością ocenić, kiedy plemnik dotarł do komórki jajowej. Natomiast da się ze stuprocentową skutecznością stwierdzić, kiedy miał miejsce pierwszy dzień ostatniej miesiączki (zwłaszcza, jeśli planujesz ciążę lub po prostu prowadzisz kalendarz swoich cykli). Na podstawie tych informacji i za pomocą matematycznego wzoru wylicza się termin porodu. Do tego używa się reguły Naegelego. Ma ona co prawda pewne niedoskonałości, wynikające z uproszczonych założeń (cykl ma zawsze równe 28 lub 30 dni), ale lepszej metody jak dotąd nie znaleziono. Obliczanie terminu porodu wygląda następująco:

1 dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = poród

W przypadku cyklu 30 dniowego dodajemy 9, nie 7 dni. Skuteczność tej metody to około 5% - tyle ciąż kończy się „w terminie”. Niemniej jednak, zważywszy na to, jak indywidualną sprawą jest każda ciąża i jak różne są noworodki, to odchył +/- 10 dni, jaki możemy założyć, jest naprawdę niewielki.

Kobieta w pierwszym tygodniu ciąży

Pierwszym krokiem do poczęcia dziecka jest jajeczkowanie, czyli owulacja. Zanim to nastąpi macica złuszcza endometrium (nabłonek macicy), który powstał w poprzednim cyklu menstruacyjnym. Dlatego przyszła mama na około 2 tygodnie przed zapłodnieniem miesiączkuje. Prawdopodobnie jest to ostatnia miesiączka przed przynajmniej dziewięciomiesięczną przerwą. Czas bez okresu można naturalnie wydłużyć nawet do 3 lat przez karmienie piersią maluszka – dzieje się tak, ponieważ prolaktyna – hormon odpowiedzialny za laktację, czyli dostarczenie pokarmu do piersi – jest odpowiedzialna za zahamowanie owulacji u kobiety, a co za tym idzie – zatrzymanie miesiączki.

Dlaczego datę rozpoczęcia ciąży liczymy od dnia ostatniej miesiączki? Tak jak wspomniano wcześniej – dzień ten został przyjęty jako wyznacznik, ponieważ trudno oszacować dokładną datę zapłodnienia jajeczka przez plemnik. By określić termin porodu lekarze wybrali datę ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem, ponieważ jest to najbardziej uniwersalny i miarodajny czynnik.

Jakie są korzyści z określania początku ciąży na podstawie ostatniej miesiączki? Z 40 tygodni ciąży, które jeszcze czekają kobietę, pierwszy oraz drugi tydzień przebiegają przed właściwym zapłodnieniem. Nie wiążą się z nimi typowo ciążowe dolegliwości jak puchnięcie, mdłości, wzdęcia. Twoje ciało jest już gotowe na trwający 9 miesięcy ciążowy maraton... a Ty?

Jak dbać o ciążę w pierwszym tygodniu?

Pytanie można by powiedzieć podchwytliwe, ale nie bezzasadne. Jeśli planujesz zajście w ciążę to już teraz powinnaś dbać o swój organizm tak, jakbyś w niej była. Przy podjęciu decyzji o rodzicielstwie warto podjąć szereg decyzji, które pomogą przygotować Twoje ciało na bycie domem dla człowieka, którego chcesz urodzić. Warto zadbać chociażby o dietę i suplementację. Jeśli nie jesteś pewna, jakich produktów powinnaś unikać, a jakie powinny częściej gościć na Twoim talerzu możesz porozmawiać o tym z dietetykiem lub lekarzem. Każdy z nich natomiast zaleci Ci przyjmowanie kwasu foliowego. Jest on szczególnie ważny w pierwszym trymestrze ciąży.

Badania w pierwszym tygodniu ciąży

O ile nie znajdujesz się w sytuacji, gdzie bezskutecznie od dłuższego czasu starasz się o dziecko, lub utraciłaś już więcej niż jedną ciążę to nie ma konieczności wykonywania specjalistycznych badań. Warto jednak sprawdzić podstawowe parametry.

  • Kontrola stomatologiczna – zmiany hormonalne, jakie Cię czekają, poważnie naruszają stan dziąseł i zębów, a nie wszystkie zabiegi dentystyczne są dozwolone w ciąży. Lepiej zbadać się zawczasu, póki możesz usiąść w fotelu dentystycznym.

  • Morfologia krwi – podstawowe badanie, które może wskazać niedojrzałość organizmu do utrzymania ciąży.

  • Badanie tarczycy – oznaczenie poziomu hormonów.

  • Próby wątrobowe – weryfikacja prawidłowego działania tego istotnego organu.

  • Badanie ginekologiczne – podczas tego badania lekarz może ocenić, czy w narządach rodnych nie ma żadnych zmian, które byłyby niepokojące z punktu widzenia ciąży.

  • Poza tym zaleca się również wykonanie badania moczu, poziomu cukru czy testu na obecność wirusa HIV.

Nie ma natomiast sensu jeszcze zakup testu ciążowego – wstrzymaj się z tym przynajmniej 4 tygodnie.

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy