Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Kto zgłasza dziecko do ZUS po porodzie i zmianie pracy? Rodzice mają na to niewiele czasu

Kto zgłasza dziecko do ZUS po porodzie i zmianie pracy? Rodzice mają na to niewiele czasu

matka z dzieckiem na spacerze
Fot. Pixabay/ArtisticOperation

Wszystkie dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Ale nie zmienia to faktu, że rodzice i tak mają obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.

Terminy, kiedy powinno się to zrobić i to, kto zgłasza dziecko do ZUS, są regulowane prawnie. Warto to wiedzieć wcześniej, ponieważ nie ma na to za dużo czasu.

Kto zgłasza dziecko do ZUS

Ubezpieczenie zdrowotne w ZUS pozwala na darmowe leczenie w ramach NFZ. Dzieci do 18 roku życia i studenci oraz doktoranci do 26 roku życia i tak mają zapewnioną bezpłatną opiekę zdrowotną, ale rodzice muszą zgłosić ich do ZUS.

Kto zgłasza dziecko do ZUS?

  • Pracujący rodzice — jeśli oboje rodzice pracują, obojętnie na jaką umowę, jeden z nich musi poinformować swój zakład pracy o konieczności zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia.
  • Niepracujący rodzice — jeśli oboje rodzice nie pracują, ale pobierają zasiłek dla bezrobotnych, muszą w Urzędzie Pracy zgłosić dziecko do ubezpieczenia.
  • Dziadkowie — jeśli oboje rodzice nie pracują i nie są zarejestrowani jako osoby bezrobotne, obowiązek ubezpieczenia dziecka przechodzi na dziadków.

Wystarczy, że dziecko zostanie zgłoszone do ubezpieczenia przez jedną osobę. Trzeba to robić za każdym razem, kiedy się zmienia lub straci pracę.

Kasia - 2024-04-22T163126.040.jpg
Fot. Freepik/prostooleh

Nie ma wiele czasu

Według przepisów czas na zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia to 7 dni. Oznacza to, że odpowiedni wniosek powinniśmy złożyć do siedmiu dni od momentu otrzymania numeru PESEL.

Także w razie zmiany pracodawcy lub straty pracy rodzice mają tydzień na zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia. Można zrobić to u nowego pracodawcy lub może się tego podjąć drugi rodzic.

Dzieci powinny być zgłaszane do chwili ukończenia przez nie pełnoletności lub do 26 roku życia, jeśli się dalej kształcą. Wyjątkiem jest moment, kiedy dziecko podejmie pracę i tym samym jest po prostu ubezpieczone przez swojego pracodawcę. W takich okolicznościach trzeba wyrejestrować dziecko. Na to także jest tylko 7 dni.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia

Pracujący rodzice chęć ubezpieczenia dziecka muszą po prostu zgłosić pracodawcy. Ten powinien wysłać odpowiedni wniosek do ZUS. Można dostarczyć go pocztą, za pomocą PUE lub zanieść osobiście.

Obowiązek zgłoszenia dziecka do ZUS mają także rodzice prowadzący działalność gospodarczą. To w żaden sposób nie zwiększy wymiaru składki zdrowotnej. Aby odpowiednio zarejestrować malucha, należy złożyć do ZUS formularz ZCNA.

Warto wiedzieć, że w ten sposób można zgłosić także innych członków rodziny, pod warunkiem że nie mają oni innego ubezpieczenia w ZUS, bo na przykład nie pracują. W ten sposób można zapewnić bezpłatną opiekę zdrowotną małżonkowi, dzieciom małżonka, oraz rodzicom i dziadkom mieszkającym w tym samym domu.

Zobacz także:

Mają wzrosnąć alimenty od państwa. Samotne mamy czekały na to wiele lat

1700 zł z ZUS dla każdego. Wystarczy zrezygnować z innych świadczeń!

ZUS bierze się za kobiety w ciąży. Odbierze 1000 złotych zasiłku, jeśli nie spełnią tego warunku