pixabay.com

21. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

21. tydzień ciąży to druga połowa piątego miesiąca. Wciąż jesteśmy w drugim trymestrze ciąży i to również czas, kiedy kobieta powinna zacząć troszkę zwalniać obroty, jeśli dotychczas funkcjonowała na wysokich.

Dziecko w 21. tygodniu ciąży

Dziecko w 21. tygodniu ciąży jest wielkości mniej więcej dojrzałego banana – mierzy ok 21-23 cm i waży od 280 do 370 gramów. Jest to etap, na którym dziecko zaczyna nabierać cech indywidualnych, a co za tym idzie podane wartości odnośnie do wielkości i wagi dziecka mogą już odbiegać od normy i niekoniecznie będzie to oznaczało jakiekolwiek negatywne anomalie. Więcej dowiesz się na USG połówkowym, które wykonuje się zazwyczaj właśnie w tym momencie ciąży. Podczas tego USG prawdopodobnie poznasz też płeć dziecka (chyba, że miałaś szczęście wcześniej), ponieważ wykształcone są już u dziecka narządy płciowe. Warto zaznaczyć, że narządy płciowe wykształcone są już całkowicie (u chłopca jądra powinny już zstąpić do moszny).

Wykształcone są również gałki oczne dziecka i pomimo tego, że powieki jeszcze ma zamknięte (i jeszcze parę tygodni zamknięte będą) to maluszek zaczyna być wrażliwy na światło. Nie oznacza to jednak, że musisz zakrywać brzuch kocem, aby bobas w brzuchu uciął sobie drzemkę – na to o wiele lepiej działa kołysanie, w jakie wprawisz maleństwo spacerując. 21. tydzień ciąży to również czas, w którym dalszemu rozwojowi podlegają połączenia nerwowe, co owocuje tym, że już niebawem dziecko zyska świadomość swoich ruchów. Kolejnym małym wielkim krokiem jest rozwój białych krwinek u dziecka – oznacza to, że zaczyna się proces rozwoju układu odpornościowego.

Rozwija się też układ pokarmowy – maluszek połyka wody płodowe, które dzięki sprawnie działającym jelitom wydalane są z organizmu dziecka, część resztek zostaje jednak zgromadzona w jelicie grubym – te będą usunięte po narodzeniu w postaci smółki.

Warto dodać, że zmysłem, który w 21. tygodniu ciąży działa i to całkiem sprawnie, jest smak, wody płodowe mamy zmieniają smak w zależności od tego, czym się ona żywi i ten smak trafia do dziecka. Stosowanie różnorodnej diety w trakcie ciąży według niektórych ma mieć pozytywny wpływ na przyszłe upodobania kulinarne dziecka.

Kobieta w 21. tygodniu ciąży

Na tym etapie ciąży przyszła mama może dopisać sobie średnio 5 kg do wagi z jaką zaczynała. Jest to okres intensywnej pracy hormonów, takich jak progesteron, estrogen, prolaktyna i relaksyna.

Ta ostatnia odpowiedzialna jest między innymi za przygotowanie ciała przyszłej mamy do trudów porodu. Dzięki niej obwód bioder przyszłej mamy może ulec znacznemu i zauważalnemu powiększeniu. Relaksyna działa rozluźniająco na spojenie łonowe, co w teorii czyni poród łatwiejszym dla kobiety. Niestety, jest też jednym z winowajców takich dolegliwości jak ból w plecach oraz ból wspomnianego wcześniej spojenia łonowego.

Pozostałe hormony są winowajcami takich procesów jak wyjątkowe pobudzenie gruczołów mlecznych. Piersi będą coraz większe, natomiast sutki i ich otoczki prawdopodobnie pociemnieją.

Hormony odpowiedzialne są również za kolejny z nieprzyjemnych objawów, jakim jest pogorszenie się wzroku u ciężarnej. Stan ten na szczęście jest przejściowy i po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.

21. tydzień ciąży to okres, w którym szczególnie nieprzyjemne i uciążliwe mogą być obrzęki – zwłaszcza obrzęki stóp. Warto się zastanowić, czy nie czas zrezygnować ze szpilek i butów na wyższym obcasie na rzecz obuwia sportowego. Jeśli przyszła mama planuje zakup nowej pary butów powinna poważnie rozważyć kupno butów o pół rozmiaru lub cały rozmiar większych niż zazwyczaj nosi – być może jej stopy podziękują jej za ten ruch.

Sucha skóra na brzuchu – na tym etapie ciąży jedną z najczęstszych dolegliwości przyszłych mam jest sucha skóra. Brzuch cały czas rośnie i mimo że jeszcze nie osiągnął znacznych rozmiarów, to skóra na nim już zdążyła się rozciągnąć i wysuszyć przez co może nieprzyjemnie swędzieć. Warto pamiętać zatem o pielęgnacji skóry za pomocą balsamu z jak największą ilością naturalnych składników w recepturze.

Ruch – jeśli lekarz nie nakazał inaczej, to kobieta powinna pozostać aktywna i oczywiście nie mamy na myśli treningu wytrzymałościowego pod ultra maraton, tylko długie spacery i basen.

Poród

Przedwczesny poród na tym etapie ciąży to znikome szanse na przeżycie maleństwa (mniej niż 15% przy dużej dawce szczęścia i możliwie najlepszej opiece medycznej) dlatego tak ważne jest, aby kobieta słuchała swojego ciała i stosowała się do zaleceń lekarza.

undefined

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy