unsplash.com/ Kelly Sikkema

4. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Dziecko w 4. tygodniu ciąży

Mimo że zarodek jest jeszcze bardzo malutki, można już u niego wyróżnić trzy warstwy, z których każda będzie dedykowana do innych zadań. Wewnętrzna warstwa – zwana endodermą – da początek układowi pokarmowemu, wątrobie, trzustce, pęcherzowi moczowemu oraz tarczycy. Środkowa warstwa, czyli mezoderma przekształci się w kości, serce, nerki, mięśnie i naczynia krwionośne. Ektoderma jest warstwą zewnętrzną. Z niej powstanie mózg, układ nerwowy, skóra, włosy oraz oczy. Trudno w to uwierzyć, ale z końcem 4. tygodnia ciąży wszystkie cegiełki, z których zbudowane będą najbardziej istotne organy twojego nienarodzonego dziecka, są już na swoich miejscach.

Kobieta w 4. tygodniu ciąży

Implementacja zarodka to dopiero początek atrakcji w 4. tygodniu ciąży. Tworzy się worek owodniowy, który będzie domkiem twojego dzidziusia od teraz aż do porodu. Rozpoczyna się produkcja hormonu gonadotropiny kosmówkowej, zwanego w skrócie beta hCG.

Jest to wyjątkowy ciążowy hormon, który sprawia, że test ciążowy może pokazać dwie kreski, czyli dać wynik pozytywny. Po zrobieniu testu możesz oficjalnie nazwać siebie przyszłą mamą. Chociaż warto z tym poczekać do pierwszej wizyty u ginekologa, który potwierdzi zapłodnienie za pomocą badania. To właśnie 4. tydzień ciąży jest pierwszym momentem, kiedy warto ten test wykonać, ponieważ gonadotropina kosmówkowa osiąga w tym momencie wystarczająco wysoki poziom, aby została wyłapana przez test.

Dolegliwości w czwartym tygodniu ciąży – ciężko mówić o jakichkolwiek dolegliwościach, ponieważ na nie trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni, choć już teraz może pojawić się uczucie rozdrażnienia, lub lekkie pobolewanie piersi oraz zgaga, jeśli ciąża nie była planowana, to wiele kobiet może wziąć je za objawy nadchodzącego okresu.

W prawidłowym rozpoznaniu nie pomoże również krwawienie implementacyjne, to jednak występuje stosunkowo rzadko (w ok. 25% ciąży), jest nieszczególnie obfite i zazwyczaj nie wiąże się ono z charakterystycznym dla miesiączki bólem. Często mylone z okresem ze względu na okres występowania – ok 2-4 tygodni od zapłodnienia, co może dać mylne wrażenie, że jest to mniej lub bardziej terminowa miesiączka. Jest ono niegroźne dla ciąży.

Część mam twierdzi, że na tym etapie ciąży odczuwało jednak pewne dolegliwości, wskazują wówczas:

  • wahania nastroju,

  • nudności,

  • wymioty,

  • metaliczny posmak w ustach.

Chociaż najczęściej powtarzającą się przesłanką o ciąży na tym etapie jest brak miesiączki, która powinna się zacząć pod koniec 4. tygodnia (zakładając, że cykl kobiety jest regularny).

Jak dbać o siebie i dziecko w 4. tygodniu ciąży?

Jeśli kobieta planowała ciążę, to na pewno od dłuższego czasu zażywa kwas foliowy, jeśli ciąża jest dla niej niespodzianką – wówczas powinna zacząć go zażywać właśnie w tym momencie. Kwas foliowy (wit. B9) zapobiega bowiem powstawaniu wad cewy nerwowej, a ta zamyka się do 22 dni od poczęcia. Jeśli kobieta zażywała wcześniej witaminę B9 mogła uchronić dziecko przed ryzykiem zachorowania na rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie, przepuklinę mózgową.

Jeśli jednak nie stosowała suplementacji kwasem foliowym, to również jest sens go włączyć do diety ponieważ jest on niezbędny również w procesach krwiotwórczych a także wspiera pracę układu pokarmowego.

Jeśli ciężarna uda się do lekarza, który potwierdzi diagnozę, może zostać skierowana na badania takie jak

  • badania ogólne (pomiar masy ciała, pomiar ciśnienia tętniczego itp.),

  • badania ginekologiczne (badanie czystości pochwy, badanie cytologiczne),

  • oznaczenie grupy krwi (obecność przeciwciał odpornościowych),

  • morfologię krwi,

  • badanie w kierunku kiły (VDRL),

  • badanie w kierunku różyczki,

  • badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM),

  • badanie ogólne moczu,

  • badanie poziomu glukozy we krwi (na czczo),

  • badanie w kierunku wykrycia HIV i HCV.

Badania te muszą zostać wykonane przez końcem 10. tygodnia ciąży. Lekarz prowadzący ciążę na pewno przekaże informację, kiedy najlepiej je wykonać, niemniej jednak są one istotne z punktu widzenia zdrowia ciąży, ale również z punktu widzenia formalnego. Jeśli przyszła mama chce skorzystać z becikowego – karta ciąży w 10. tygodniu musi być uzupełniona o te wyniki.

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy