portalparentingowy.pl
500 plus, świadczenia w 2021

pixabay.com / StockSnap (CC0 Domena Publiczna)

Świadczenia dla rodziców w 2021 roku. Nie tylko 500 plus

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Nie tylko 500 plus. Nie wszyscy wiedzą, na jakie jeszcze świadczenia w 2021 roku mogą liczyć rodzice. Zdradzamy ważne informacje.

500 plus, 300 plus czy zasiłek rodzinny - świadczeń, o które od nowego roku będą mogli ubiegać się Polacy, jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Czytaj dalej, by zapoznać się z nimi wszystkimi i poznać szczegóły.

500 plus w 2021 roku

Przypominamy, że od 2021 roku 500 plus ma podlegać kilku zmianom. Najważniejsza z nich dotyczy wniosków, bowiem od tego roku będą musieli złożyć je nie tylko nowi beneficjenci, ale też ci, którzy są nimi od kilku lat.

Jak dotąd wnioski z roku na rok przedłużały się automatycznie, natomiast w roku 2021 konieczne jest złożenie ich po raz kolejny - rodzice, którzy tego nie zrobią, mogą stracić świadczenie. Ponadto, zmieni się okres składania wniosków i wypłat.

W tym roku osoby ubiegające się o świadczenie (bądź przedłużające je) dokumenty będą mogły złożyć: drogą elektroniczną od 1 lutego i drogą tradycyjną od 1 kwietnia. Termin, w którym wypłacane będą pieniądze, trwać z kolei będzie od 30 czerwca do 31 października 2021 roku, a zależny jest on od tego, kiedy rodzic złożył wniosek.

Z jakich jeszcze świadczeń, prócz 500 plus, rodzice będą mogli skorzystać w roku 2021? 

Nie tylko 500 plus

Jak opisuje Gazeta.pl, w bieżącym roku rodzice mogą skorzystać również z becikowego, zasiłku macierzyńskiego, 300 plus, ulgi podatkowej.

Becikowe - przysługuje opiekunowi, jeśli matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu, a dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1 922 złotych netto. Wnioskować o zasiłek należy w terminie do 12 miesięcy od daty urodzenia się dziecka. Świadczenie wynosi 1000 złotych.

Zasiłek macierzyński - przysługuje kobiecie objętej ubezpieczeniem chorobowym.

Ulga podatkowa - mogą z niej skorzystać opiekunowie oraz rodzice zastępczy na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, na każde dziecko niepełnosprawne, jeśli otrzymuje ono zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz na każde uczące się dziecko do 25. roku życia (jego dochód nie może przekraczać 3 089 złotych). Ulga na pierwsze dziecko wynosi 92,67 zł miesięcznie, na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie, na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie, a na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie.

300 plus - w okolicach września, tylko raz do roku, rodzice mogą otrzymać dodatkowe 300 złotych w ramach programu Dobry Start. Świadczenie przysługuje na każde dziecko w wieku szkolnym i ma służyć do zakupu szkolnej wyprawki. Rodzice, chcący otrzymać 300 plus, mówią złożyć odpowiedni wniosek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Ulga na dzieci. Ile wynosi ulga porodzinna i kto może ją dostać?

  • Agustin Egurrola zostanie tatą? Zdradził, jak nazwie swoje dziecko

  • Wyjątkowy poród bliźniaków. Położna nie dowierzała

Źródło: Gazeta.pl

Tagi:

Weronika WasiakAutor

Redaktor portalu Portalparentingowy.pl. Wcześniej byłam związana z pracą w portalu Pikio.pl, gdzie pełniłam funkcję redaktora. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Bon turystyczny 2022. Kto i jak może z niego skorzystać?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zmiany w programie 500 plus. Szef klubu PIS potwierdza doniesienia

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mama 4 plus. Komu przysługuje emerytura za urodzenie dzieci?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

City break z dzieckiem. Czy jechać z maluchem do dużego miasta?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Raport. Tyle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zmiany w wypłatach 500 plus. Wejdą w życie już w czerwcu

Czytaj więcej >