Rodzice to zbiorcze określenie ujmujące w swe ramy parę wychowującą dziecko – matkę i ojca. W sensie praktycznym rodzice zwykle są spokrewnieni z dzieckiem w pierwszym stopniu linii prostej jako jego wstępni (rodzice biologiczni), choć element ten niekoniecznie stanowi przymus. Prawo wyróżnia bowiem sytuacje, w których jeden lub oboje rodziców dziecka nie są jego rodzicami biologicznymi, a przybranymi (rodzina adopcyjna lub rodzina zastępcza).
Rodzice wraz z dzieckiem tworzą rodzinę, która wedle wszystkich systemów prawnych i filozoficznych stanowi podstawową komórkę społeczną. Rodzina składająca się wyłącznie z rodziców i ich dzieci to rodzina nuklearna, w odróżnieniu do rodziny wielopokoleniowej, która, zgodnie ze swą nazwą, łączy w sobie kilka generacji rodu.
Rodzice pełnią istotną rolę w wychowaniu dziecka, dbałości o jego komfort psychiczny i fizyczny, a także właściwy rozwój w wymiarze moralnym, emocjonalnym i intelektualnym.
Rola rodziców w wychowaniu dziecka jest kluczowa dla jego odpowiedniego wychowania i edukacji. W ramach podejmowanych przez siebie działań codziennych stanowią oni dla dziecka właściwe wzorce i współpracują ze sobą na rzecz stworzenia dla swojej pociechy jak najkorzystniejszych warunków dla jego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.
Wspólny wysiłek rodziców w wychowaniu dziecka nie może ograniczać się wyłącznie do aspektów ekonomicznych, choć oczywiście są one istotne. Najważniejsze jest to, by otoczyć dziecko ciepłem i miłością, na jakie bezwarunkowo ono zasługuje. Szacunek, empatia oraz czas poświęcony na rozmowę i zabawę to najlepsza droga ku temu, by wychować dziecko na dobrego człowieka.
Pojęcie „dobrego rodzica” może do pewnego stopnia mieć wymiar subiektywny, jednak biorąc pod uwagę najbardziej pożądany rezultat wychowania dziecka – a więc jego szczęście osobiste oraz posiadane przezeń umiejętności praktyczne, pozwalające mu w przyszłości na osiągnięcie sukcesu – odpowiedź na pytanie „jak być dobrym rodzicem” wydaje się być dość prosta.
Kluczem do bycia przykładnym rodzicem jest szczera miłość do dziecka, z której wypływają pozostałe, czasem nieco instynktowne czyny. Dziecko bez względu na jego wiek należy traktować z szacunkiem i zrozumieniem, poświęcać mu czas, okazywać czułość i angażować się w jego życie – naturalnie, wraz z jego wiekiem zwiększając poziom autonomii dziecka, by nie tworzyć dlań „złotej klatki”. W najprostszych słowach jednak można by stwierdzić, że dobry rodzic to po prostu kochający rodzic.
Pokaż więcej
Październik 2024 roku przyniesie prawdziwą rewolucję w świadczeniach dla rodziców z dziećmi. Każdemu dziecku w Polsce przysługuje co miesiąc 800 złotych. A już za kilka miesięcy ta kwota wzrośnie nawet do 2700 zł.Takie pieniądze będzie można pobierać na dziecko przez 2 lata. A wszystko za sprawą programu Aktywny rodzic, który startuje właśnie 1 października i wprowadza aż 3 nowe świadczenia dla rodziców z dziećmi. Które z nich jest najkorzystniejsze?
Na śmierć rodziców nigdy nie jesteśmy gotowi. Niezależnie od tego, ile mamy lat. Niestety, kiedy ten dzień nadchodzi, zostajemy nie tylko z raną w sercu, ale też z masą formalności. Trzeba zająć się organizacją pochówku, uporządkować rzeczy zmarłego, a w końcu podjąć kwestię spadku.Wiele osób zastanawia się, czy po rodzicu konieczne jest otwarcie postępowania spadkowego. Odpowiedź brzmi: Tak. Niezależnie od tego, czy zmarły zostawił niewielki majątek, długi, testament, nawet jeśli jesteś jedynym dzieckiem, należy bezzwłocznie rozpocząć postępowanie.
Historia Krzysia, którego rodzina zastępcza oddała po dziewięciu latach, łamie serce. Chłopiec trafił do niej, gdy miał 4 lata. 9 lat później rodzice zastępczy stwierdzili, że nie dadzą już rady się nim zajmować. Kolejne trzy lata później Krzyś zmarł na serce, ale zanim to się stało, trafił do szpitala psychiatrycznego po próbie samobójczej. Takich tragicznych historii jest w Polsce bardzo dużo.Z raportu fundacji GrowSPACE wynika, że w 2023 roku aż 1292 dzieci podzieliło los Krzysia. Zostały wyrzucone z rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka. Skala zjawiska jest dużo większa, bo badania prowadzone przez fundację nie objęły całej Polski. Profesjonalnych rodzin zastępczych jest za mało, nie są odpowiednio przygotowane, a dzieci często trafiają pod opiekę swoich krewnych, którzy nie potrafią się nimi zajmować, tak samo jak ich rodzice.
Tę datę powinni zapisać sobie w kalendarzu wszyscy rodzice małych dzieci. Już 1 października można składać wnioski o babciowe i pozostałe świadczenia z programu Aktywny rodzic. Prezydent Andrzej Duda kilka dni temu podpisał stosowną ustawę i możemy być pewni, że w nowych świadczeniach nie zajdą już żadne zmiany.Aktywny rodzic to prawdziwa rewolucja. Nie tylko wprowadza całkiem nowe świadczenie, czyli Aktywny rodzic w pracy, ale też kasuje funkcjonujące od kilku lat RKO. Zniknie też dobrze znane żłobkowe, a świadczenie, które je zastąpi, będzie miało dużo wyższy limit wypłat.
Jedna z warszawskich kawiarni postanowiła rozprawić się z rodzicami, którzy przychodzą w jej progi z małymi dziećmi i nie mają nad nimi kontroli. A że zrobiła to w wyjątkowo sprytny, a jednocześnie zabawny sposób, to przy okazji zyskała sporą popularność. W tej kawiarni nie ma zakazu przychodzenia z dziećmi, ale dla rodziców, którzy nie będą się nimi wystarczająco dobrze opiekować, jest przewidziana "kara".Dzieci w restauracjach to temat, który wyjątkowo dzieli Polaków. Jedni uważają, że nie wolno zakazywać wstępu rodzicom z małymi dziećmi gdziekolwiek, bo to jawna dyskryminacja. Drudzy są zdania, że niektóre miejsca powinny pozostać „wolne od dzieci”, aby odwiedzający je dorośli, mieli zapewniony spokój i ciszę. Co ciekawe, w tej drugiej grupie można znaleźć także sporo rodziców.
Zastanawiacie się, kiedy przyjdzie przelew 800 plus na dziecko w czerwcu? Mamy dobre wieści - jeden już w najbliższy piątek. Skąd te zmiany? I co robić, jeśli przelew nie przyjdzie? A może się zdarzyć, że nie pojawi się on w zwyczajowym terminie na koncie. Wtedy trzeba sprawdzić, czy aby wniosek został złożony poprawnie. Szybkie złożenie wniosku gwarantuje jeszcze wypłatę wyrównawczą.
Aktywny rodzic z podpisem prezydenta. Kancelaria prezydenta przekazała, że Andrzej Duda podpisał ustawę. Wypłaty z tytułu programu Aktywny rodzic planowane są już jesienią. Wyjaśniamy, kiedy złożyć wniosek.Aktywny rodzic ma wspierać tych, którzy pracują i jednocześnie wychowują dzieci. Składa się z trzech świadczeń: Rodzic aktywny w pracy (tzw. babciowe), Aktywnie w żłobku (zamiast dotychczasowego żłobkowego) oraz Aktywnie w domu (zastąpi RKO).
Wakacje już się zbliżają. Dzieci w tym roku mają szczególnie dużo wolnego czasu, bo aż 73 dni. Rok szkolny kończy się 21 czerwca, a kolejny zaczyna dopiero 2 września. Już nie mogą się doczekać wakacyjnej laby.Rodzice za to mają nie lada zagwozdkę: jak zapewnić dzieciakom opiekę, skoro oni mają w wakacje zaledwie 14 dni urlopu? W jakim wieku dzieci mogą zostać same w domu i co zrobić, by miały naprawdę fajne wakacje?
Fast-food to nie jest to, czym powinno się karmić dzieci, jadnak w awaryjnych sytuacjach wszystko jest dozwolone. Gdy nasza pociecha gwałtownie domaga się jedzenia, a my nie mamy innej możliwości podania mu czegoś na szybko, np. w drodze, czasem wstępujemy do McDonald's.Ale podać jedzenie, to jedna rzecz. A druga... otworzyć pudełko. Zwykle szamoczemy się z nim przez dłuższą chwilę, by wydobyć zawartość, a przecież sieć zadbała o to, by było nam łatwiej. Pudełka od Happy Meal, maja ukrytą funkcję otwierania, o której mało kto wie.
Wakacje dla dzieci oznaczają beztroskę, odpoczynek i labę. A dla rodziców nie lada kłopot — jak pogodzić pracę, dwutygodniowy urlop z czasem wolnym od szkoły, by dzieci miały opiekę?Naprzeciw tym problemom wychodzą często miasta, które organizują dzieciakom zajęcia w wakacje. Już dwa tygodnie temu ruszyły zapisy do warszawskiej akcji "Lato w Mieście". Dzięki niej dzieci chodzące do warszawskich szkół mogą mieć zapewnioną opiekę w czasie pobytu rodziców w pracy.
5 tysięcy złotych mandatu za jazdę rowerem z dzieckiem po ścieżce rowerowej. Tak, to nie żart. Większość rodziców nie ma o tym zielonego pojęcia, ale dzieci do lat 10 nie mogą jeździć na rowerze po ścieżce, o ulicy już nie wspominając. Nie ma znaczenia, że obok niego są rodzice. Bo rowerzysta poniżej 10 r.ż. to nie rowerzysta, tylko pieszy.Właśnie tak stanowi polskie prawo. Zgodnie z jego przepisami małe dziecko nie może jeździć na rowerze ani po ulicy, ani po ścieżce, a o jeździe bez opiekuna do 10, urodzin może zapomnieć w ogóle. Rodzice nie mają świadomości, jakie zasady panują w tej kwestii, dlatego mandaty sypią się na potęgę. A górna granica grzywny wynosi aż 5 tysięcy złotych. Wyjaśniamy przepisy.
Style wychowania dzieci zmieniają się wraz z pokoleniami. Kilkadziesiąt lat temu naturalne było, że mężczyźni nie wtrącali się w “te sprawy”. Dzieci to była kwestia kobiet. To, na szczęście, jest już przeszłość. Ale do historii odeszło też tzw. wychowanie ”bezstresowe” i kilka pomniejszych trendów.W ostatnich kilkunastu latach bezsprzecznie rządzi rodzicielstwo bliskości. Ono także ulega ewolucji i modyfikacjom, a wpływ na to ma w dużej mierze... wiek rodziców. To, w jakich latach sami się wychowywali, przekłada się na ich podejście do rodzicielstwa. Różnice w podejściu do dzieci przez pokolenie X, Y i Z są bardzo charakterystyczne oraz – ciekawe.
Wakacje z dziećmi to nie wakacje. A właściwie: niekoniecznie odpoczynek dla rodziców. Wyjeżdżając z pociechami, czy to na jednodniowy wypad na kajaki, czy na dłuższy wypoczynek za granicę warto o tym pamiętać.Jestem matką od blisko 14 lat, każdego roku wyjeżdżamy z dziećmi nawet 10 razy na jakiś krótki odpoczynek. To, co w tym czasie widziałam, niejednokrotnie popsuło nam wypoczynek. Ba, trzeba powiedzieć głośno: rodzice na wakacjach z dziećmi popełniają dziesiątki błędów, które dla malucha mogą być śmiertelnie niebezpieczne.
Na przełomie maja i czerwca przedszkola organizują wydarzenia, do których dzieci przygotowują się tygodniami. Niektóre placówki nazywają to Dniem Rodziny, inne Rodzinnym Piknikiem. Nie ważne jak impreza się nazywa, zawsze chodzi o to samo – wspólne świętowanie z okazji Dnia Dziecka, Matki i Ojca. Cieszy tylko wtedy, gdy na widowni są i mama i tata.Pamiętam rozdzierającą scenę z zeszłorocznego Dnia Rodziny w naszym przedszkolu. Występ dzieci rozpoczynała piosenka o tym, jak dzieci kochają swoich rodziców. W trakcie śpiewania jedna z dziewczynek zaczęła gorączkowo się rozglądać, a gdy zorientowała się, że jej rodziców nie ma wśród publiczności, wybuchła płaczem.
Druga majówka brzmi, jak dar od... a nie, wróć. Kto ma dzieci, ten wie, że Boże Ciało oznacza wolny piątek. Nie dla wszystkich, ale dla przedszkoli i żłobków całkiem często. Czy placówka może odmówić rodzicom opieki nad dziećmi w piątek po Bożym Ciele?
Telefon z przedszkola zawsze wywołuje szybsze bicie serca. Ale ta rozmowa sprawiła, że się zagotowałam. Wygląda na to, że dieta mojego dziecka jest dla placówki wielkim problemem. A dokładniej nie sama dieta, tylko posiłki, które dostaje z domu. Pracownicy twierdzą, że nie mogą ich podgrzewać. Sugerują też, że gdybym zaszkodziła dziecku swoim daniem, to będę mogła zrzucić winę na przedszkole. To co, moje dziecko ma chodzić głodne?W naszym przedszkolu podobnie, jak w wielu innych placówkach, organizuje się Dzień Dziecka, na który rodzice przygotowują poczęstunek. I nikt nas nie pyta jak i z czego został zrobiony. Nikt się o zatrucie dzieci nie boi. Ale pojemnik z zupą do podgrzania okazuje się śmiertelnym niebezpieczeństwem. A może po prostu za dużo z tym zachodu?
Zwrot podatku 2024 zostanie wypłacony maksymalnie 30 lipca. Jednak niewiele osób będzie czekać aż tak długo. W tym roku Skarbówka wypłaci znacznie mniej pieniędzy, niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. Na jakie kwoty mogą liczyć polskie rodziny?- Nie możemy mówić jednoznacznie o wysokości zwrotu, bo sytuacja podatkowa każdego gospodarstwa domowego jest inna - mówi w rozmowie z Portalem Parentingowym Sylwia Żuk, która prowadzi biuro podatkowe.
Zdarzało mi się lecieć w akompaniamencie dziecięcych krzyków, zdarzało się, że choć samolot był pełen dzieci, było cichutko. Ale płacz to nie jedyny problem w samolocie. Bo niemowlę nie wypróżni się na zawołanie przed lotem. Czy można je przewinąć w samolocie?Coraz cieplejsze dni i wszyscy już myślimy o letnim wypoczynku. Jeszcze tylko kilka tygodni i będą upragnione wakacje. Urlop w kraju powoli staje się luksusem, na który niewiele rodzin stać. Taniej jest lecieć do ciepłych krajów. No i tu pojawia się problem, bo niemowlę w samolocie to kwestia kontrowersyjna.
"Wybraliśmy się z narzeczonym na niedzielny obiad do restauracji. Wyszliśmy przed deserem. Wszystko przez wrzeszczące bachory!" - pisze anonimowo na profilu jednej z popularnych restauracji w mediach społecznych niezadowolona klientka. Zostawiła jedną gwiazdkę.Anonimowo, bo tak łatwiej. Zadała sobie trud, żeby stworzyć fałszywe konto, tylko po to, żeby napisać, że w konsumpcji krewetek przeszkadzały jej dzieci innych gości. Rykoszetem obrywa lokal. Czy w naszym świecie jest miejsce dla dzieci w przestrzeni publicznej, czy maluchy naprawdę wszystkim przeszkadzają?
Dyżurny wyszkowskiej policji odebrał kilka dni temu telefon. W słuchawce głos przerażonego dziecka. Tego, co działo się w domu od dłuższego czasu, nie mogło ono znieść.Godna pochwały postawa, to akt wielkiej odwagi. Bo w domu działo się źle, a do oprawcy to dziecko mówiło “tato”.
Szczepienia według kalendarza są obowiązkowe. Za brak szczepień rodzice mogą ponieść karę finansową. Do pewnego momentu ten przepis był martwy, jednak teraz coraz więcej rodzin musi zapłacić grzywnę. I to wcale nie małą.Z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. I to nie ze względu na wskazania medyczne, które nie pozwalają na przyjęcie szczepionek, ale ze względu na brak zgody ze strony rodziców.
Współcześni rodzice często mają wyrzuty sumienia, że nie spędzają ze swoim dzieckiem wystarczająco dużo czasu. Ja też jestem w tej grupie. Praca, domowe obowiązki, opieka nad młodszym rodzeństwem – to wszystko zajmuje dużo czasu, a doby nie da się rozciągnąć. Istnieje jednak teoria, według której dzieciom do szczęścia wystarczy zaledwie 9 minut naszej uwagi dziennie. Czy to może działać?3 minuty w trzech kluczowych momentach dziecięcego dnia. Tyle ma wystarczyć do wzmocnienia relacji z dzieckiem. Takim pomysłem podzieliła się na Tik Toku, aktywna w mediach społecznościowych mama, a jej filmik zdobył wielu fanów. Okazuje się, że nie jest to kolejna złota rada influencerki, tylko teoria poparta badaniami naukowców. Zasada dziewięciu minut może pomóc każdemu zabieganemu rodzicowi.
Chcielibyśmy, aby nasze dzieci wyrosły na zaradnych dorosłych. Tymczasem często robimy wszystko, aby stało się całkowicie odwrotnie. Zaczynamy już od najmłodszych lat. Od krojenia kotlecików, wiązania sznurówek i wycierania noska. A potem zarywamy noce, aby przygotować pracę domową z plastyki, bo przecież dobre oceny są wyznacznikiem, że dziecko radzi sobie w szkole. To błąd.Zaradność, chociaż może brzmieć staromodnie, jest jedyną sprawdzoną receptą na sukces w życiu dorosłym. Ale nic nie dzieje się samo. Nikt nie rodzi się z umiejętnością prowadzenia firmy. Tak samo nikt nie ma wrodzonych umiejętności zapinania kurtki, sprzątania pokoju czy zmywania naczyń. Tego wszystkiego trzeba się nauczyć. A my, współcześni rodzice, tak bardzo lubimy wyręczać swoje dzieci.
W każdej przedszkolnej grupie znajdzie się co najmniej jedna dziewczynka, która ma przekłute uszy. Rodzice uważają, że wygląda to ładnie, a poza tym małe księżniczki czasami bardzo marzą o takiej ozdobie.Przekłuwanie uszu dzieciom jest bardzo kontrowersyjne, nawet jeśli chodzi o kilkulatki. A co dopiero, kiedy mówimy o niemowlakach! Jednak ta mama nie podziela tego zdania. Postanowiła przebić uszy trzymiesięcznemu maluszkowi!
Rodzice mają obowiązek utrzymywania niepełnoletnich dzieci. Muszą też pomagać im, jeśli dalej się uczą, aż do ukończenia 26 r.ż. Jeśli tego nie robią, do gry wkracza sąd, który może ustanowić alimenty.Okazuje się, że to działa także w drugą stronę. Dorosłe dzieci też mogą mieć obowiązek utrzymywania rodziców. Nawet jeśli rodzina nie utrzymuje ze sobą kontaktu.
Gdy następnym razem przyjdziesz do mnie i przyniesiesz moim dzieciom coś z tej listy... To właściwie nic nie zrobię, bo one będą skakać z radości. Po prostu jak wyjdziesz, to cicho sobie popłaczę w kąciku nad moim losem. A potem złapię za odkurzacz, albo zatyczki do uszu.Oto 4 zabawki, których rodzice nie znoszą. Przyprawiają nas o ból głowy, wywołują awantury albo zmuszają do żmudnego sprzątania. Kiedy następnym razem wybierzesz się w odwiedziny do swojej kochanej siostrzenicy albo słodkiego bratanka i zapragniesz przynieść ze sobą coś wystrzałowego, zabawki z tej listy omiń w sklepie szerokim łukiem.
W nocy z niedzieli na poniedziałek pod miejskim żłobkiem w Lubaniu doszło do niezwykłej sytuacji. Rodzice z dziećmi, krzesełka turystyczne, grille na placu zabaw. Wszystko to w imię jednego celu: zapisu dziecka do żłobka.Pierwsze osoby stanęły w kolejce już w ciągu dnia. A to dlatego, że w poprzednim roku nie dla wszystkich dzieci wystarczyło miejsc w miejskim żłobku.
Kolejność dziedziczenia jest w Polsce określona przez prawo. Ustawa decyduje o tym, kto i w jakich częściach dostanie spadek po zmarłym.Na pierwszym miejscu jest małżonek i dzieci. Co jednak się dzieje, jeśli zmarła osoba nie założyła rodziny? Kto dziedziczy po bezdzietnym? Czasami nie jest to wcale najbliższa rodzina.