Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Rodzice

Rodzice – kim są? Podstawowe informacje

Rodzice to zbiorcze określenie ujmujące w swe ramy parę wychowującą dziecko – matkę i ojca. W sensie praktycznym rodzice zwykle są spokrewnieni z dzieckiem w pierwszym stopniu linii prostej jako jego wstępni (rodzice biologiczni), choć element ten niekoniecznie stanowi przymus. Prawo wyróżnia bowiem sytuacje, w których jeden lub oboje rodziców dziecka nie są jego rodzicami biologicznymi, a przybranymi (rodzina adopcyjna lub rodzina zastępcza).

Rodzice wraz z dzieckiem tworzą rodzinę, która wedle wszystkich systemów prawnych i filozoficznych stanowi podstawową komórkę społeczną. Rodzina składająca się wyłącznie z rodziców i ich dzieci to rodzina nuklearna, w odróżnieniu do rodziny wielopokoleniowej, która, zgodnie ze swą nazwą, łączy w sobie kilka generacji rodu.

Rodzice pełnią istotną rolę w wychowaniu dziecka, dbałości o jego komfort psychiczny i fizyczny, a także właściwy rozwój w wymiarze moralnym, emocjonalnym i intelektualnym.

Rola rodziców w wychowaniu i edukacji dziecka

Rola rodziców w wychowaniu dziecka jest kluczowa dla jego odpowiedniego wychowania i edukacji. W ramach podejmowanych przez siebie działań codziennych stanowią oni dla dziecka właściwe wzorce i współpracują ze sobą na rzecz stworzenia dla swojej pociechy jak najkorzystniejszych warunków dla jego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.

Wspólny wysiłek rodziców w wychowaniu dziecka nie może ograniczać się wyłącznie do aspektów ekonomicznych, choć oczywiście są one istotne. Najważniejsze jest to, by otoczyć dziecko ciepłem i miłością, na jakie bezwarunkowo ono zasługuje. Szacunek, empatia oraz czas poświęcony na rozmowę i zabawę to najlepsza droga ku temu, by wychować dziecko na dobrego człowieka.

Jak być dobrym rodzicem?

Pojęcie „dobrego rodzica” może do pewnego stopnia mieć wymiar subiektywny, jednak biorąc pod uwagę najbardziej pożądany rezultat wychowania dziecka – a więc jego szczęście osobiste oraz posiadane przezeń umiejętności praktyczne, pozwalające mu w przyszłości na osiągnięcie sukcesu – odpowiedź na pytanie „jak być dobrym rodzicem” wydaje się być dość prosta.

Kluczem do bycia przykładnym rodzicem jest szczera miłość do dziecka, z której wypływają pozostałe, czasem nieco instynktowne czyny. Dziecko bez względu na jego wiek należy traktować z szacunkiem i zrozumieniem, poświęcać mu czas, okazywać czułość i angażować się w jego życie – naturalnie, wraz z jego wiekiem zwiększając poziom autonomii dziecka, by nie tworzyć dlań „złotej klatki”. W najprostszych słowach jednak można by stwierdzić, że dobry rodzic to po prostu kochający rodzic.

Pokaż więcej

dziecko samolot
13.05.2024 11:24 "Cały samolot czuł, że to nie było siku". Stewardesa zdradza, jak wygląda lot z dziećmi

Zdarzało mi się lecieć w akompaniamencie dziecięcych krzyków, zdarzało się, że choć samolot był pełen dzieci, było cichutko. Ale płacz to nie jedyny problem w samolocie. Bo niemowlę nie wypróżni się na zawołanie przed lotem. Czy można je przewinąć w samolocie?Coraz cieplejsze dni i wszyscy już myślimy o letnim wypoczynku. Jeszcze tylko kilka tygodni i będą upragnione wakacje. Urlop w kraju powoli staje się luksusem, na który niewiele rodzin stać. Taniej jest lecieć do ciepłych krajów. No i tu pojawia się problem, bo niemowlę w samolocie to kwestia kontrowersyjna.

dzieci w restauracji
11.05.2024 11:16 Jeśli dzieci przeszkadzają ci w restauracji, to przestań tam chodzić. Proste

"Wybraliśmy się z narzeczonym na niedzielny obiad do restauracji. Wyszliśmy przed deserem. Wszystko przez wrzeszczące bachory!" - pisze anonimowo na profilu jednej z popularnych restauracji w mediach społecznych niezadowolona klientka. Zostawiła jedną gwiazdkę.Anonimowo, bo tak łatwiej. Zadała sobie trud, żeby stworzyć fałszywe konto, tylko po to, żeby napisać, że w konsumpcji krewetek przeszkadzały jej dzieci innych gości. Rykoszetem obrywa lokal. Czy w naszym świecie jest miejsce dla dzieci w przestrzeni publicznej, czy maluchy naprawdę wszystkim przeszkadzają?

radiowóz
09.05.2024 16:38 Dziecko nie mogło patrzeć na to, co dzieje się w domu. Wezwało policję

Dyżurny wyszkowskiej policji odebrał kilka dni temu telefon. W słuchawce głos przerażonego dziecka. Tego, co działo się w domu od dłuższego czasu, nie mogło ono znieść.Godna pochwały postawa, to akt wielkiej odwagi. Bo w domu działo się źle, a do oprawcy to dziecko mówiło “tato”.

matka zakłada kurtkę przedszkolakowi
29.04.2024 18:45 Czy jestem złą matką? Moje dziecko nie chce wracać z przedszkola do domu

Niektóre dzieci trudniej zabrać z przedszkola, niż je tam zaprowadzić. Kiedy słyszą, że mają iść do domu i widzą w szatni mamę albo tatę, zaczynają marudzić albo, co gorsza, wpadają w głośny szloch. Krzyczą, że nie chcą iść do domu, uciekają, albo w nieskończoność odwlekają ubieranie butów i kurtki. Czy to znaczy, że w domu jest im źle?Rodzice postawieni w takiej sytuacji nie tylko się denerwują, ale także obwiniają. Zaczynają się martwić, że dziecko w domu jest nieszczęśliwe. Może wyrzucają sobie, że nie poświęcają mu odpowiedniej ilości czasu. Na szczęście, w większości przypadków, niechęć do wyjścia z przedszkola nie oznacza, że w domu dzieje się coś złego. Gdy dziecko nie chce wracać z przedszkola do domu, powinnaś się… cieszyć.

Szczepienie dziecka
29.04.2024 14:34 Sanepid sprawdzi antyszczepionkowców. Kary finansowe do 50 tys. złotych

Szczepienia według kalendarza są obowiązkowe. Za brak szczepień rodzice mogą ponieść karę finansową. Do pewnego momentu ten przepis był martwy, jednak teraz coraz więcej rodzin musi zapłacić grzywnę. I to wcale nie małą.Z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. I to nie ze względu na wskazania medyczne, które nie pozwalają na przyjęcie szczepionek, ale ze względu na brak zgody ze strony rodziców.

chłopiec w szkole
26.04.2024 12:56 Nie każde dziecko jest gotowe na szkołę. Wyjaśniamy, jak odroczyć obowiązek szkolny

Nie każde dziecko jest gotowe iść do szkoły wtedy, gdy nakazują to przepisy polskiego prawa. Dla takich dzieci jest przewidziane odroczenie obowiązku szkolnego. Ale żeby uzyskać dodatkowy rok na przygotowanie do kolejnego etapu edukacji, trzeba wywiązać się z kilku formalności.Ostatnim dniem na złożenie wniosku o odroczenie obowiązku szkolnego jest 31 sierpnia. Ale sam wniosek to za mało. Dziecko musi mieć odpowiednią opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej, a jej uzyskanie wymaga czasu. Koniec kwietnia to ostatni moment, żeby się o to postarać.

mama i syn
25.04.2024 19:46 Jak wychować szczęśliwe dziecko? 9 minut dziennie wystarczy

Współcześni rodzice często mają wyrzuty sumienia, że nie spędzają ze swoim dzieckiem wystarczająco dużo czasu. Ja też jestem w tej grupie. Praca, domowe obowiązki, opieka nad młodszym rodzeństwem – to wszystko zajmuje dużo czasu, a doby nie da się rozciągnąć. Istnieje jednak teoria, według której dzieciom do szczęścia wystarczy zaledwie 9 minut naszej uwagi dziennie. Czy to może działać?3 minuty w trzech kluczowych momentach dziecięcego dnia. Tyle ma wystarczyć do wzmocnienia relacji z dzieckiem. Takim pomysłem podzieliła się na Tik Toku, aktywna w mediach społecznościowych mama, a jej filmik zdobył wielu fanów. Okazuje się, że nie jest to kolejna złota rada influencerki, tylko teoria poparta badaniami naukowców. Zasada dziewięciu minut może pomóc każdemu zabieganemu rodzicowi.

zaradne dziecko
19.04.2024 09:48 To jedyna recepta na sukces w dorosłym życiu. Tak wychowasz zaradne dziecko

Chcielibyśmy, aby nasze dzieci wyrosły na zaradnych dorosłych. Tymczasem często robimy wszystko, aby stało się całkowicie odwrotnie. Zaczynamy już od najmłodszych lat. Od krojenia kotlecików, wiązania sznurówek i wycierania noska. A potem zarywamy noce, aby przygotować pracę domową z plastyki, bo przecież dobre oceny są wyznacznikiem, że dziecko radzi sobie w szkole. To błąd.Zaradność, chociaż może brzmieć staromodnie, jest jedyną sprawdzoną receptą na sukces w życiu dorosłym. Ale nic nie dzieje się samo. Nikt nie rodzi się z umiejętnością prowadzenia firmy. Tak samo nikt nie ma wrodzonych umiejętności zapinania kurtki, sprzątania pokoju czy zmywania naczyń. Tego wszystkiego trzeba się nauczyć. A my, współcześni rodzice, tak bardzo lubimy wyręczać swoje dzieci.

mężczyzna grający na konsoli
18.04.2024 17:07 Oznaki, że twój facet nie jest gotowy na dziecko. Decydują drobnostki

Wszystko idzie dobrze, więc odhaczacie kolejne punkty: wspólne mieszkanie, zaręczyny, ślub. Naturalnie następny etap przed wami to staranie się o dziecko. Wiele osób podejmuje taką decyzję, bo po prostu czuje, że to jest dobry moment. Że taka jest kolej rzeczy.Ale zdarza się, że mimo tego tak naprawdę nie jesteśmy na to gotowi. Obawiasz się, że twój facet może nie być przygotowany do roli ojca, chociaż mówi, że tak jest? Oto kilka oznak, że dla niego to nie jest najlepszy czas na nowy etap w życiu.

przebijanie uszu dziecku
16.04.2024 13:23 Przebiła 3-miesięcznej dziewczynce uszy. "To znęcanie się nad dzieckiem"

W każdej przedszkolnej grupie znajdzie się co najmniej jedna dziewczynka, która ma przekłute uszy. Rodzice uważają, że wygląda to ładnie, a poza tym małe księżniczki czasami bardzo marzą o takiej ozdobie.Przekłuwanie uszu dzieciom jest bardzo kontrowersyjne, nawet jeśli chodzi o kilkulatki. A co dopiero, kiedy mówimy o niemowlakach! Jednak ta mama nie podziela tego zdania. Postanowiła przebić uszy trzymiesięcznemu maluszkowi!

dziewczynka na placu zabaw
14.04.2024 12:07 Odebrałam córkę z przedszkola i oniemiałam. Nauczycielki nie pisnęły o tym ani słowa

Moja córka jest zdrowym, aktywnym dzieckiem. Zdarzają jej się wypadki, ale niespodziewane siniaki lub zadrapania ujawniające się po powrocie z przedszkola to już co innego. Zwłaszcza gdy nikt nie informuje mnie, że doszło do jakiegoś niepokojącego zdarzenia. Zatajanie takich informacji w polskich przedszkolach jest na porządku dziennym.W końcu zrobiło się ciepło. Na wiosnę czekaliśmy wszyscy, ale chyba najbardziej nauczycielki w przedszkolach. Jak tylko stało się możliwe wychodzenie z dziećmi na przedszkolne place zabaw, korzystają z tego bez umiaru. I nie ma w tym nic złego, o ile rodzice dowiadują się o wszystkim, co się tam działo.

Mężczyzna odprowadza dzieci do przedszkola
01.04.2024 17:19 Twoje dziecko nie dostało się do przedszkola? Możesz odwołać się od tej decyzji

Rekrutacja do przedszkoli właśnie się rozpoczęła. Na razie placówki są na etapie zbierania wniosków wraz z dokumentami dostarczonymi przez rodziców. Za kilka tygodni zostaną ogłoszone listy przyjętych.A wraz z nimi pewnie rozczarowania. Bo chociaż dotknął nas niż demograficzny i maluchów jest mniej niż w poprzednich latach, w wielu miastach i gminach zabraknie miejsc dla przedszkolaków. Na szczęście od negatywnej decyzji można się odwołać.

Pani Kinga i jej ojciec
22.03.2024 14:18 27 lat temu uciekła od ojca alkoholika. Teraz musi płacić na jego utrzymanie

Rodzice mają obowiązek utrzymywania niepełnoletnich dzieci. Muszą też pomagać im, jeśli dalej się uczą, aż do ukończenia 26 r.ż. Jeśli tego nie robią, do gry wkracza sąd, który może ustanowić alimenty.Okazuje się, że to działa także w drugą stronę. Dorosłe dzieci też mogą mieć obowiązek utrzymywania rodziców. Nawet jeśli rodzina nie utrzymuje ze sobą kontaktu.

dziecko
20.03.2024 11:48 Ile punktów może dostać dziecko podczas rekrutacji do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkoli na rok 2024/2025 trwa, w niektórych miastach już się nawet kończy, i wkrótce komisje rekrutacyjne i dyrektorzy poszczególnych placówek będą analizować wnioski, które do nich wpłynęły. Rodzice z niecierpliwością oczekują na ten moment, kiedy okaże się, czy ich dziecko zostało przyjęte do wybranego przedszkola. Niektóre placówki są bardziej popularne niż inne, cieszą się świetną opinią, więc i są bardziej oblegane. By do nich się dostać, trzeba zdobyć odpowiednią liczbę punktów. A za co i ile można ich dostać? 

niemowlę
16.03.2024 11:36 "A moje już siada!” W jakim wieku niemowlę powinno ćwiczyć tę umiejętność?

Każda mama chciałaby, by jej dziecko zdrowo się rozwijało, prawidłowo przybierało na wadze i zgodnie z "planem” osiągało kolejne umiejętności. Gdy w wieku 3 miesięcy niemowlę nie próbuje jeszcze przekręcać się na boczki, mama zaczyna się niepokoić. A kiedy ma 6 miesięcy i siedzi – jest nieprawdopodobnie z niego dumna.Bywa, że rodzice zachęcają dzieci do robienia czegoś, na co te w gruncie rzeczy są jeszcze za małe. Tak może być w przypadku wspomnianego siadania. Zbyt wczesne usadawianie maluszka, nawet z podparciem, może mu nie posłużyć. Fizjoterapeuci podkreślają, że rozwoju nie należy przyspieszać.

dziewczynka
15.03.2024 13:07 Miej litość dla rodzica! Te 4 zabawki są uwielbiane przez dzieci i znienawidzone przez dorosłych

Gdy następnym razem przyjdziesz do mnie i przyniesiesz moim dzieciom coś z tej listy... To właściwie nic nie zrobię, bo one będą skakać z radości. Po prostu jak wyjdziesz, to cicho sobie popłaczę w kąciku nad moim losem. A potem złapię za odkurzacz, albo zatyczki do uszu.Oto 4 zabawki, których rodzice nie znoszą. Przyprawiają nas o ból głowy, wywołują awantury albo zmuszają do żmudnego sprzątania. Kiedy następnym razem wybierzesz się w odwiedziny do swojej kochanej siostrzenicy albo słodkiego bratanka i zapragniesz przynieść ze sobą coś wystrzałowego, zabawki z tej listy omiń w sklepie szerokim łukiem.

dziewczynka na hulajnodze
07.03.2024 10:50 Nie będę płacić na cudze dziecko! Rodzice awanturują się o składki w przedszkolu

Publiczne przedszkola wcale nie są darmowe, wie to każdy rodzic. Płacić trzeba nie tylko za posiłki, ale także ponadprogramowe godziny spędzone w placówce. A do tego dochodzą jeszcze składki na przedszkolną radę rodziców, które w różnych placówkach wynoszą od 20 do nawet 60 zł miesięcznie. Czy trzeba je płacić?Nie trzeba, bo składki są dobrowolne. Jedni rodzice płacą, bo chcą lub wypada. Inni nie płacą, bo przecież nie muszą. Tutaj pojawia się spory zgrzyt, bo z tego, co finansuje rada rodziców, korzystają po równo wszystkie dzieci. Nic dziwnego, że raz na jakiś czas w przedszkolach wybuchają spory, podczas których rodzice mówią jasno, że nie chcą płacić na cudze dziecko.

przedszkole
05.03.2024 18:54 Zapisz dziecko do publicznego przedszkola. Zyskasz nawet 2000 złotych

Rekrutacja do przedszkoli publicznych na rok 2024/2025 już się rozpoczyna. Dla wielu rodziców to dość stresujący moment. Co roku były problemy z dostępnością miejsc w przedszkolach. A czesne w placówkach prywatnych jest po prostu bardzo wysokie.Dlatego wiele rodzin stara się, by dostać miejsce w przedszkolu publicznym. Dla każdej rodziny to bardzo duża oszczędność.

kolejka przed żłobkiem w Lubaniu
05.03.2024 12:38 Kolejka przed żłobkiem w Lubaniu. Rodzice stali całą noc, żeby zapisać dziecko

W nocy z niedzieli na poniedziałek pod miejskim żłobkiem w Lubaniu doszło do niezwykłej sytuacji. Rodzice z dziećmi, krzesełka turystyczne, grille na placu zabaw. Wszystko to w imię jednego celu: zapisu dziecka do żłobka.Pierwsze osoby stanęły w kolejce już w ciągu dnia. A to dlatego, że w poprzednim roku nie dla wszystkich dzieci wystarczyło miejsc w miejskim żłobku.

prawnik
05.03.2024 08:42 Kto dziedziczy po bezdzietnym? Wcale nie najbliższa rodzina

Kolejność dziedziczenia jest w Polsce określona przez prawo. Ustawa decyduje o tym, kto i w jakich częściach dostanie spadek po zmarłym.Na pierwszym miejscu jest małżonek i dzieci. Co jednak się dzieje, jeśli zmarła osoba nie założyła rodziny? Kto dziedziczy po bezdzietnym? Czasami nie jest to wcale najbliższa rodzina.

3-miesięczny Arturek pod wpływem narkotyków
01.03.2024 09:14 3-miesięczny Arturek w szpitalu. Nie do wiary, co zrobili mu rodzice

Arturek miał niespełna trzy miesiące, gdy do szpitala w Legnicy przyniósł go ojciec. Dziecko było pod wpływem narkotyków. Samo ich nie wzięło, podano mu je z mlekiem.O tej szokującej sprawie pisaliśmy na początku sierpnia 2023 roku. Wówczas media informowały, że rodzice podawali narkotyki dziecku, aby było spokojniejsze. Ruszył proces 25-latki i jej o pięć lat starszego partnera. 

karetka
27.02.2024 09:36 Dramatyczny wypadek w centrum handlowym. Dwuletnia dziewczynka straciła palce

Tragedia w centrum handlowym. Schody ruchome w obcięły dwa palce malutkiej dziewczynce. Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę 25 lutego w Suwałkach. Okoliczności zdarzenia są badane przez policję.O dramacie w centrum handlowym jako pierwszy poinformował portal suwalki.naszemiasto.pl. Wiadomo, że dziecko podróżowało schodami ze swoimi rodzicami, a po wypadku zostało przewiezione do szpitala. Jak to możliwe, że dwulatka straciła palce?

matka i syn
25.02.2024 02:45 Tak wychowasz pewne siebie dziecko. 5 zasad dla rodziców

Brak pewności siebie rzutuje na całe nasze życie. Gdy poczucie własnej wartości jest zbyt niskie, nie walczymy o siebie, nie próbujemy nowych rzeczy, boimy się sięgać wyżej. Jesteśmy zalęknieni, a przez to nieszczęśliwi. Budowanie pewności siebie u dziecka już od najmłodszych lat jest niezwykle ważne dla jego przyszłości.Te 5 sposobów na to, jak wychować pewne siebie dziecko, nie wymaga od rodziców ani wielkich starań, ani wybitnej wiedzy. Wystarczy zwrócić uwagę na podstawowe komunikaty, jakie kierujemy do swojego kochanego malucha i popracować nad tym, aby nie niszczyły, tylko budowały jego wewnętrzną siłę, jaką jest właśnie pewność siebie.

rodzina w kościele
24.02.2024 14:07 Ksiądz stworzył kącik dla dzieci w kościele. Spadła na niego lawina krytyki

W kościele w Pleszewie powstał kącik dla dzieci. Na potrzeby rodzin, które chcą uczestniczyć we mszy świętej z maluchami, zaadaptowano jedną z kaplic, za co wdzięczni są rodzice z tutejszej parafii. Okazało się jednak, że nie wszystkim ten pomysł się podoba.Proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie podzielił się w mediach społecznościowych swoim najnowszym przedsięwzięciem. W kaplicy kościoła zorganizował salę zabaw dla dzieci, żeby jak mówi, wyjść naprzeciw rodzicom. Zapowiada, że wkrótce zorganizuje także miejsce do przewijania. Niestety oprócz wdzięczności rodziców, spotkał się także z ostrą krytyką.

PIT dla samotnych rodziców
20.02.2024 13:15 Fiskus przyjrzy się, z kim sypiasz. Ulga na dziecko nie dla samotnych matek

Samotni rodzice mogą skorzystać z możliwość rozliczenia podatku PIT na preferencyjnych warunkach. A komu przysługuje ulga dla samotnie wychowujących dziecko? By móc rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, samotny rodzic musi spełniać kilka warunków.Podstawowym jest udowodnienie samodzielnego wychowywania dziecka. I tu czasem powstaje problem. Gdy, przykładowo, samotna mama zwiąże się z nowym partnerem, to może zastanawiać się, czy nadal jest samotną matką. 

dziewczynka
19.02.2024 16:34 Te słowa niszczą dzieciństwo i rujnują dorosłość. Nigdy nie mów tak do swojego dziecka

”Nie przesadzaj”,  “nie dramatyzuj”, “znowu histeryzujesz” - to najgorsze, co może usłyszeć dziecko, które przychodzi do rodzica z problemem. Takie komunikaty są bardzo krzywdzące, bo mówią wprost, że uczucia dziecka są nieprawdziwe, albo że ono w ogóle nie powinno się tak czuć. To czysta przemoc psychiczna, której skutki są tragiczne.Takie zagrania ze strony rodziców niszczą psychikę dziecka. Może się to objawiać już w wieku przedszkolnym, nie tylko zamykaniem się w sobie, ale też objawami psychosomatycznymi, chociażby bólem brzucha. Jeżeli używasz takich słów w rozmowie z dzieckiem, natychmiast przestań.

rekrutacja
12.02.2024 13:51 Rekrutacja do przedszkoli 2024. Na rodziców czeka kilka niespodzianek

Rekrutacja do przedszkola 2024 rusza pod koniec lutego. Zapisać można każde dziecko, które w dniu rozpoczęcia rekrutacji ukończyło 2,5 roku. Dzieci sześcioletnie mają obowiązek uczęszczania do placówki, która zapewnia przygotowanie zerówkowe. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje dziecko dostanie się do wymarzonego przedszkola, zacznij działać już teraz, ponieważ aby przystąpić do rekrutacji, nie wystarczy tylko złożenie wniosku.Miejsce w przedszkolu przysługuje każdemu dziecku, ale nie wszystkie placówki cieszą się takim samym zainteresowaniem. Kiedy chętnych jest więcej niż miejsc, pierwszeństwo mają kandydaci z większą liczbą punktów. Pozostali muszą zadowolić się inną placówką. Warto wcześniej skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, których może być naprawdę dużo. 

rodzeństwo
11.02.2024 12:35 Młodzi mają wszystko, czego zapragną, oprócz dzieci. Pokolenie lat 80. nie może tego zrozumieć

Większość Polaków ma mniej dzieci, niż by chciała — tak wynika z badań CBOS z 2023 roku. Idealnie się odnajduję w tej grupie, bo zawsze marzyłam o dużej rodzinie, ale dzieci mam dwoje  i nie będę miała więcej. Myślę, że z podobnych powodów, co większość osób przebadanych w ankiecie CBOS-u.Rodzi się nas coraz mniej, a ci, co mają dzieci, często narzekają. A to na brak czasu, a to na za małe mieszkanie. Nie mówiąc już o wysokich cenach i problemach z edukacją potomstwa. Trudno spotkać gdziekolwiek rodzinę, w której jest więcej niż 3 dzieci. A i tych z trójeczką maluchów jest niewiele. Z drugiej strony jedno dziecko to według wielu z nas za mało. Jedynakowi jest trudno, a rodzice często po latach żałują, że nie mieli więcej dzieci. Ile dzieci tak naprawdę warto mieć? Czy można w ogóle znaleźć odpowiedź na takie pytanie? Będzie trudno, ale spróbujmy.