portalparentingowy.pl
Świadczenie 500 plus

fot. greg801, canva.com

500 plus dla rodzin z Ukrainy. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków

28 Marca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Setki tysięcy rodzin z Ukrainy uciekło do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego życia. Rząd dość szybko postanowił się nimi zaopiekować i zapewnił im nawet podstawowe świadczenia. 26 marca ZUS oficjalnie rozpoczął przyjmowanie wniosków o 500 plus w języku ukraińskim.

Uchodźcy z Ukrainy mogą już ubiegać się o liczne świadczenia rodzinne. W ich skład wchodzą: Rodzina 500 plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku. O rozpoczęciu przyjmowania pierwszych wniosków poinformowała już rzecznik ZUS.

500 plus dla rodzin z Ukrainy

- W najbliższy weekend (26 i 27 marca przyp. red.) otwieramy się specjalnie dla uchodźców, którzy mogą do nas przyjść, żeby założyć konto na PUE i złożyć wniosek — powiedziała Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Kto może składać wniosek o 500 plus na dziecko z Ukrainy?

- obywatel Ukrainy albo jego małżonek, który po 23 lutego br. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,

- obywatelka Ukrainy albo żona obywatela Ukrainy, która po 23 lutego br. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi i urodziła dziecko w Polsce,

- obywatel Ukrainy albo jego małżonek, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego br., ale dziecko, na które ma zostać przyznane świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego br. w związku z działaniami wojennymi,

- obywatel innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego br. w związku z działaniami wojennymi.

Ukraińcy mogą wnioskować w swoim ojczystym języku za pomocą platformy elektronicznej ZUS. Kowalska-Matis zapewniła, że zainteresowani uzyskają pełną pomoc od pracowników instytucji.

Pieniądze

400 zł na dziecko. Kiedy rusza program?

CZYTAJ DALEJ

Świadczenie dla uchodźców

500 plus to nie jedyne świadczenie, na jakie mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy. Przysługuje im również prawo do programu Dobry Start, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i dofinansowania na pobyt w żłobku.

- Założenia są takie, że osoba, która przekroczyła granicę od 24 lutego, będzie miała tak zwaną pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce. I taka osoba będzie miała prawo także do korzystania ze świadczeń — przekazała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

7 rzeczy, których rodzice zabraniają dzieciom. Popełniają gigantyczny błąd

“Zostaw to, bo się skaleczysz!”, “Uważaj, bo spadniesz!” “Nie ruszaj, bo się pobrudzisz”... Takie słowa często rodzice kierują do swoich dzieci. Czasem jednak ich troska jest nadmierna i zapominają o tym, że dziecko po prostu potrzebuje poznawać swoje możliwości i ograniczenia, aby się rozwijać.

Zobacz galerię >

Dzieci polskich gwiazd - co o nich wiecie?

Pytanie 1 z 5

Jak mają na imię córki Lewandowskich?

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Skuteczne sposoby na wzmocnienie odporności u dzieci. Zapomnisz o ciągłym bieganiu do lekarza

  • Twoje dziecko skończyło 6 miesięcy? To jeden z najważniejszych momentów

  • Ania Bardowska pokazała projekt pokoju dla dziecka. Robi wrażenie

Źródło: parenting.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Bon turystyczny 2022. Kto i jak może z niego skorzystać?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zmiany w programie 500 plus. Szef klubu PIS potwierdza doniesienia

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Mama 4 plus. Komu przysługuje emerytura za urodzenie dzieci?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

City break z dzieckiem. Czy jechać z maluchem do dużego miasta?

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Raport. Tyle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Zmiany w wypłatach 500 plus. Wejdą w życie już w czerwcu

Czytaj więcej >