portalparentingowy.pl
Alternaria

pixabay.com

Alternaria

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Alternaria to bardzo powszechnie występujące grzyby, w szczytowym okresie rozprzestrzeniania się zarodników można je spotkać praktycznie wszędzie, tak w domu, jak i na zewnątrz. Szczególnie powszechne w okresie od maja do października, mogą

Alternaria – co to jest?

Alternaria to nazwa kategorii grzybów pleśniowych, pokrywających kilkaset gatunków. Grzyby te są mikroskopijne, nie ujrzymy ich gołym okiem. Duża ich ilość to pasożyty mogące przeżyć w każdym środowisku, zarówno na zewnątrz jak i w domu. Można je znaleźć wszędzie, warunki klimatyczne nie mają dla tych organizmów żadnego znaczenia, są niesamowicie odporne i mogą przetrwać w wielu pozornie niesprzyjających im miejscach. Są w glebie, na roślinach, tam gdzie jest ciepło i wilgotno.

W Polsce alergeny tych grzybów obecne są w powietrzu od maja do końca października, a największe stężenie osiągają podczas ciepłych i słonecznych dni lipca i sierpnia. W tym okresie Alternaria rozmnażają się uwalniając zarodniki, a to przyczynia się do rozwoju alergii.

Jeśli te zarodniki dostaną się do naszych dróg oddechowych, mogą powodować astmę i stany zapalne górnych dróg oddechowych na tle alergicznym. Może pojawić się też alergia pokarmowa. Dzieje się tak wtedy, gdy zjemy roślinę, na której były grzyby. Nie jesteśmy od nich bezpieczni także w mieszkaniach. Przebywają na wilgotnych parapetach i framugach okiennych, świetne warunki mają też na ścianach w źle wentylowanych pomieszczeniach.

Alternaria – objawy

Alternaria i wywoływane przez nie powikłania najczęściej zaczynają objawiać się katarem, drapaniem w gardle i kichaniem. Może się to rozwinąć w zapalenie krtani oraz napady duszności. Szczególnie groźne mogą okazać się u dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze tak dobrze wykształcony jak u dorosłych. Nie pomaga też fakt, że zarodniki są bardzo powszechne.

Aby poradzić sobie z tymi objawami przede wszystkim należy zadbać o czystość i higienę. Zatroszczyć się warto zwłaszcza o lodówkę, zlew kuchenny, umywalki, wanny i kabiny prysznicowe, a także pralki. Regularne czyszczenie preparatami grzybobójczymi pomoże zredukować ilość grzybów.

Uważać trzeba też na źle przechowywaną żywność, zwłaszcza pieczywo, szczególnie lubiane przez zarodniki. Przez usuwanie resztek jedzenia z kuchni i lodówki sprawimy, że Alternaria nie będą miały okazji się na nim rozwijać i tym sposobem nie będzie też szansy, by wniknęły do naszego organizmu podczas jedzenia. 

Alternaria – leczenie

W przypadku uczulenia, leczenie jest głównie objawowe. Zależnie od tego jakie objawy wystąpią, można przepisać leki wziewne, antyhistaminowe, redukujące uczulenie skórne lub rozszerzające oskrzela. Ze względu na rozległość dolegliwości, które mogą wystąpić, Alternaria leczy się bardzo indywidualnie.

Nieczęsto stosuje się odczulanie, ponieważ szczepionki odczulające nie zostały jeszcze dostatecznie dobrze zbadane, a taka immunoterapia trwa długo, zwłaszcza w porównaniu do odczulania kogoś, kto jest uczulony na pyłki traw. Szczepienia te nie są też refundowane i mogą mieć różne skutki uboczne, takie jak astma.

Jednak najłatwiejszą metodą na to, by pozbyć się alergii wywoływanej przez Alternaria, jest stosowanie się do wyżej wspomnianych zasad: przestrzegania higieny i utrzymywania czystość w swoim otoczeniu. Unikając ekspozycji na zarodniki w suche i gorące dni możemy znacznie złagodzić objawy.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >