Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Dziecko

Dziecko – co warto wiedzieć, stając się rodzicem?

Dziecko stanowi marzenie wielu par - jego nadejście rodzi jednak też pewne obawy. Co warto wiedzieć stając się rodzicem? Jak dobrze wychować dziecko i jak o nie zadbać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba bowiem pamiętać, że tak jak każdy rodzic jest inny, tak każde dziecko jest inne i może wymagać indywidualnego podejścia. Niemniej, istnieją pewne uniwersalne zasady postępowania z dzieckiem, o których każdy świeżo upieczony rodzic powinien wiedzieć.

Pojęciem, które każdy rodzic powinien sobie przyswoić, są prawa dziecka. Są to wyrażone przez ONZ prawa, które są dla dziecka przyrodzone i niezbywalne. Wymienia się tutaj prawo do życia, prawo do tożsamości, prawo do rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów czy prawo do informacji. Stosowanie kar cielesnych jest absolutnie niedopuszczalne – zarówno z prawnego, jak i moralnego punktu widzenia.

Dziecko myśli, czuje i kocha zupełnie tak, jak dorosły. Można by wręcz zaryzykować trywialne dość stwierdzenie, że gdy idzie o wychowanie dziecka, to podstawą jest to, by dać mu miłość, uwagę i zrozumienie. Rodzic powinien wykazywać się cierpliwością i wyrozumiałością, dbając o komfort psychiczny dziecka oraz o jego zdrowie i edukację, otaczając je ciepłem i opieką przez cały okres jego rozwoju.

Do kiedy jest się dzieckiem?

Bycie dzieckiem to przywilej, który najczęściej doceniamy dopiero po latach. Jednak do kiedy jest się dzieckiem? Z punktu widzenia prawa, rzecz ta jest dość dokładnie określona. Konwencja o Prawach Dziecka mówi, definiuje dziecko jako „każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat, chyba że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka, uzyska ono wcześniej pełnoletność”. Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka precyzuje tę definicję, mówiąc, że „dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”.

Noworodek w domu – zasady postępowania

Noworodek w domu, pomimo ogromnego szczęścia jakie do niego wnosi, jest w pewnym stopniu odzwierciedleniem stresu świeżo upieczonych rodziców. Zwykle szukają oni wówczas wsparcia u swoich matek i babć, które mają przecież doświadczenie w wychowywaniu dzieci, również tak maleńkich, które wydają się być podatnymi na najdrobniejsze niebezpieczeństwa.

Zasady postępowania z noworodkiem nie są jednak tak skomplikowane, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać – będą jednak wymagać od rodziców sporej dawki wyrzeczeń i siły, szczególnie od matki, której powinnością jest karmienie piersią.

Szczególnie w trakcie pierwszych dni po porodzie, noworodki głównie śpią, często jednak się wybudzając, głośnym płaczem dopraszając się pokarmu – to może stanowić największe wyzwanie. Ponadto, należy monitorować rozwój dziecka, a w razie wątpliwości nie obawiać się kontaktu z lekarzem. Niezmiernie istotny jest stały kontakt z dzieckiem – przytulanie, rozmowa i okazywanie mu uwagi. W trakcie kontaktu skóry rodzica ze skórą dziecka, w wyraźny sposób zacieśniać się będzie więź obu stron – wpływa na to hormon, jakim jest oksytocyna. 

Rozwój dziecka – jak przebiega i jak o niego zadbać?

Rozwój dziecka zaczyna się już od pierwszych godzin, w których przychodzi ono na świat. Tempo rozwoju dziecka najwyraźniej widać właśnie w okresie pierwszych miesięcy jego życia, gdzie w ciągu jednego roku odnotowuje się aż siedem wyraźnych kamieni milowych, związanych ze wzrostem jego aktywności, ciekawości świata i świadomością własnego istnienia. Warto śledzić skoki rozwojowe u dzieci, a wszelkie odstępstwa od normy konsultować z lekarzami.

W przypadku dzieci nieco starszych, dobrze jest dbać nie tylko o ich zdrowie i poczucie własnej wartości, ale także o odpowiednią aktywność fizyczną. Trudno apodyktycznie stwierdzić, jakie są najlepsze zabawy dla dzieci – wiele zależy od preferencji dziecka i rodzica. Nie brakuje jednak kreatywnych pomysłów na to, by rozwinąć wyobraźnię dziecka i zachęcić je do poznawania świata. Przykład stanowić wspólne gotowanie, domowy teatrzyk, ciekawe eksperymenty, czy chociażby układanie klocków i kolorowanie kolorowanek.

Pokaż więcej

tata z synem
22.04.2024 15:27 Co dziecko dziedziczy po ojcu? Geny taty determinują dwie ważne cechy

"Wykapany tata!", "Wygląda jak mama!", "No cały ojciec" - już od pierwszych chwil życia dziecka rodzina i przyjaciele chcą zdecydować, do kogo bardziej podobne jest dziecko. Jeśli chodzi o wygląd, jest to w zasadzie genetyczna loteria, czy dziecko będzie bardziej podobne do mamy, czy do taty.Jednak są takie cechy, które dostajemy tylko od jednego z rodziców. Rozwój genetyki pozwala nam stwierdzić, które geny znajdują się w chromosomie X przekazanym przez mamę, a które w X lub Y przekazanym przez tatę. Co dziecko dziedziczy po ojcu?

plac zabaw
22.04.2024 10:48 To ostatnia szansa na dyżur wakacyjny. Jeśli ci zależy, musisz się spieszyć!

Publiczne przedszkola mają to do siebie, że w wakacje mają... wakacje. Lipiec i sierpień są więc bardzo trudnymi miesiącami dla wielu pracujących rodziców. Nie każdy może pozwolić sobie na tak długi urlop i nie każdy może zapewnić dziecku należytą opiekę w tym czasie, np. u babci.Rozwiązaniem są dyżury wakacyjne, które w placówkach odbywają się na zmianę. By jednak móc z nich skorzystać, trzeba być czujnym. Tu obowiązują zapisy, a odpowiedni wniosek trzeba złożyć w ściśle określonym terminie. Zostało już niewiele czasu!

ospa wietrzna
22.04.2024 10:01 Fakty i mity na temat ospy wietrznej. Tę wiedzę powinien posiadać każdy rodzic

W przedszkolach już się zaczął nowy sezon – na ospę wietrzną. Ta typowa choroba wieku dziecięcego jest zarazem jedną z najbardziej uciążliwych. Ma tak nieprzyjemne objawy, że rodzice starają się robić wszystko, by jak najbardziej ulżyć maluchom.Na temat ospy krąży sporo mitów. Czy podczas choroby można się kąpać? Czy gencjana to najlepsze rozwiązanie na wysypkę? Ta wiedza może ci się teraz bardzo przydać.

biegnące dzieci
20.04.2024 15:43 W tym roku wakacje zaczną się wcześniej, niż zwykle. Twoje dziecko już skreśla dni w kalendarzu

Przed nami majówka, za chwilę wolny weekend Bożego Ciała, a potem szaleństwo czerwcowego poprawiania ocen. Do wakacji jest bliżej, niż może się wydawać!A w tym roku dzieci zaczną wakacje nieco wcześniej niż zazwyczaj. Zakończenie roku szkolnego jak zawsze jest w piątek, ale i tak wcześniej niż w poprzednich latach szkolnych.

dziewczynka na łące
20.04.2024 11:02 Rosną pod płotem, a są naprawdę toksyczne. Od tych roślin trzymaj siebie i dziecko z daleka

Wysokie temperatury na początku kwietnia sprawiły, że wszystko zaczęło wcześniej wschodzić. Bujne rośliny pięknie wyglądają, ale część z nich może stanowić zagrożenie.Wiele rodzimych gatunków może być niebezpieczna dla ludzi, zwłaszcza dla dzieci. Rosną nie tylko w lasach czy na dzikich, niekoszonych łąkach, lecz także na osiedlach, przy stawach czy wzdłuż parkowych alejek. Zbaczanie ze ścieżki bywa niebezpieczne.

dojrzała kobieta
18.04.2024 08:50 Największa obelga, jaką można usłyszeć od własnej matki. Wielu ją zna

Dzieci bezwarunkowo kochają obydwoje rodziców. Nie zawsze zdają sobie sprawę, co się między nimi dzieje. Kiedy są stawiane na równi z ojcem, ale w negatywnym sensie, czują, że coś jest z nimi nie tak. Zaczynają się obwiniać i kwestionować swoją wartość, podobnie jak własne uczucia do rodzica. O tym, jak niszczącą siłę mają te słowa, porozmawialiśmy z psycholożką Jagodą Buczyńską-Kozłowską."Jesteś taki sam jak twój ojciec!" rzucone z ust rozgniewanej matki do dziecka, jest jak policzek. Kiedy to dziecko ma już 20, 30 czy 40 lat, poczuje się co najmniej urażone, ale raczej zrozumie. Bo takich słów używa tylko kobieta będąca w nieszczęśliwym małżeństwie, lub już rozwiedziona. Ale kiedy coś takiego słyszy maluch, jego świat zaczyna się załamywać.

schabowy z mizerią
17.04.2024 12:42 Nigdy nie dodawaj tego do mięsa. W ten sposób szkodzisz własnemu dziecku

W poniedziałek schabowy z mizerią, w środę sos z kurczaka ze śmietaną, a codziennie na kolację kanapeczki z szynką i z serem. Wydaje się, że taka ilość mięsa w tygodniowej dziecięcej diecie powinna w pełni zaspokoić jego potrzeby. A jednak nie. Mięso podawane w takiej formie to prosta droga do niedoborów żelaza.Większość rodziców jest zaskoczonych niedoborem żelaza stwierdzonym u dziecka. Przecież maluch zjada mięsko kilka razy w tygodniu i to ze smakiem. Ale łączenie mięsa z niektórymi produktami sprawia, że nawet 60 proc. żelaza w nim zawartego, nie wchłania się do organizmu. To ważne, zwłaszcza gdy zostaje stwierdzona anemia spowodowana niewystarczającą ilością żelaza w diecie.

urodziny
16.04.2024 17:43 Organizacja urodzin przedszkolaka kosztuje krocie. 1000 zł przeleciało, nie wiem kiedy

Czego my nie robimy dla szczęścia własnych dzieci… W końcu urodziny przedszkolaka to nie byle co! Kiedy dziecko ma już pierwszych kolegów, to koniecznie chce ich zaprosić na przyjęcie. Rodzice nie mają więc wyjścia i organizują kinderbal. Ich dziecko jest wniebowzięte, goście zadowoleni, tylko na koncie jakoś tak pusto się zrobiło…Pierwsze przedszkolne urodziny zorganizowałam mojej córce w domu i było świetnie. Ale później okazało się, że co chwilę jest zapraszana na przyjęcia w różnych salach zabaw i dziecięcych klubach. Teraz właśnie tak się organizuje 4., 5. czy 6. urodziny, a koszty takiej imprezy powalą was na kolana.

ojczym Piotrusia
16.04.2024 07:26 Ojczym walczy o Piotrusia. Sąd zwrócił go matce, która dusiła dziecko poduszką

Matka znęcała się nad Piotrusiem latami, a wszystko to nagrała kamera. Odkąd chłopiec skończył roczek, wychowywał go mąż matki, pan Grzegorz. To do niego Piotruś mówi "tato" i to on nie ustaje w walce o chłopca. Tymczasem sąd w Bytomiu zwleka z podjęciem działania. Wygląda na to, że sprawa Kamilka niczego w polskim prawie nie zmieniła.Materiał programu "Uwaga TVN" jest tak wstrząsający, że trudno go obejrzeć. Na nagraniach widać jak matka szarpie, bije i wyzywa bezbronne pięcioletnie dziecko. Najbardziej poruszające jest to, że urządzenie, które ją nagrywało, było widoczne. Kobieta wiedziała, że to, co robi, jest w polu kamery, ale nie powstrzymało to jej agresji wobec syna. Szokuje też opieszałość sądu w tej sprawie. Po emisji reportażu coś się w końcu zmieniło.

Oczy chłopczyka
15.04.2024 11:09 Brak tej witaminy może grozić chorobą krwi u dziecka. Objaw poznasz po oczach

Tę chorobę widać po oczach, powoduje ją niedobór witaminy B12 i żelaza. Charakterystycznym objawem są podkrążone oczy.  Cienie pojawiają się i u dorosłych, i u dzieci. Rodzice powinni zacząć martwić się, jeśli pomimo odpowiednich godzin snu dziecka, cienie pod jego oczami nie znikają. Wręcz przeciwnie — wydaje się, że tylko się pogłębiają. Nie można tego bagatelizować. To może być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

krem
14.04.2024 12:09 Został ci taki krem z ubiegłego roku? Farmaceuta mówi, czy można go jeszcze używać

Choć dopiero zaczęła się wiosna, w wielu zakątkach kraju w ostatnich dniach zrobiło się wręcz upalnie. Z lubością wystawiamy więc twarz do słońca, ale zaczyna już się nam zapalać czerwona lampka.Czy to nam nie zaszkodzi? Może lepiej użyć kremu z filtrem przeciwsłonecznym? Czy np. taki z zeszłego roku jeszcze się nada? Sprawdzamy datę ważności i smarujemy twarz i ramiona. Tu jednak trzeba uważać. 

dziewczynka na placu zabaw
14.04.2024 12:07 Odebrałam córkę z przedszkola i oniemiałam. Nauczycielki nie pisnęły o tym ani słowa

Moja córka jest zdrowym, aktywnym dzieckiem. Zdarzają jej się wypadki, ale niespodziewane siniaki lub zadrapania ujawniające się po powrocie z przedszkola to już co innego. Zwłaszcza gdy nikt nie informuje mnie, że doszło do jakiegoś niepokojącego zdarzenia. Zatajanie takich informacji w polskich przedszkolach jest na porządku dziennym.W końcu zrobiło się ciepło. Na wiosnę czekaliśmy wszyscy, ale chyba najbardziej nauczycielki w przedszkolach. Jak tylko stało się możliwe wychodzenie z dziećmi na przedszkolne place zabaw, korzystają z tego bez umiaru. I nie ma w tym nic złego, o ile rodzice dowiadują się o wszystkim, co się tam działo.

dziecko
12.04.2024 14:57 Infekcja czasem zaczyna się niepozornie. Tych objawów nigdy nie lekceważ

Bywa, że poranek wygląda tak: dziecko wstaje z łóżka i wygląda troszkę niewyraźnie. Kilka razy zakaszle, choć niezbyt intensywnie. Ma lekko zapchany nos, ale właściwie nic poza tym. Wydaje się, że maluch czuje się dobrze. Więc co robić? Prowadzić go do przedszkola, póki jeszcze jest w dobrej formie? Czy od razu zatrzymać w domu? Przed tym dylematem staje od czasu do czasu każdy rodzic. I każdy musi podjąć jakąś decyzję. Potem zastanawia się, czy była słuszna, czy nie. Choć odpowiedź powinna być tu tylko jedna.  

plac zabaw
12.04.2024 10:25 "Flaszki i pety też". Place zabaw dla dzieci są źródłem wszelkiej patologii?

Na ogrodzeniu jednego z warszawskich placów zabaw umieszczono informację o tym, by użytkownicy sprzątali po sobie wszelkie śmieci, z “petami i flaszkami” na czele. Zdjęcie szybko znalazło się w sieci i wzbudziło falę wesołości wśród internautów.Ale dzieciom, które bawią się na takim placu, oraz ich rodzicom, do śmiechu na pewno nie jest. Jeśli wkoło poniewierają się śmieci i szkło, to raczej ciężko takie miejsce nazwać przyjaznym dla najmłodszych. Niestety, ten obrazek z warszawskiej Pragi nie jest wyjątkiem.

Dekoracje Pierwsza Komunia Święta
11.04.2024 11:42 Pierwsza Komunia Święta. Dekoracje, które zachwycą gości, nie muszą być drogie

Dekoracje na Pierwszą Komunię Świętą wcale nie muszą być drogie. Koszt organizacji przyjęcia z tej okazji wielu rodzicom spędza sen z powiek. A tymczasem wystarczy odrobina kreatywności i dobry pomysł. Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne wydarzenie w życiu dziecka, ale też jego bliskich. Musi mieć odpowiednią oprawę. Wiemy, jak wykonać dekoracje, żeby były zjawiskowe, ale jednocześnie nie zrujnowały naszego budżetu. 

małe dziecko
10.04.2024 20:05 Jajecznica dla małego alergika. Nie zawiera ani grama jajka

Gdy dziecko ma alergię na jajko, rodzice muszą ściśle pilnować jego diety. Świetnym sposobem na urozmaicenie śniadań lub kolacji małego alergika jest… jajecznica. Ale taka bez jajek. Jej przygotowanie jest banalnie proste, a smak do złudzenia przypomina tę tradycyjną.Sekretem oszukanej jajecznicy jest specjalna sól o silnym jajecznym zapachu. Mimo egzotycznej nazwy bardzo łatwo ją dostać. Nie jest też droga, bo pół kilograma tej przyprawy można kupić już za 5 zł. Sposobów na oszukaną jajecznicę jest więcej.

samotna matka
10.04.2024 12:33 Warunki, w których mieszkali, wołały o pomstę do nieba. Zaskakujący finał sprawy pani Darii

O historii pani Darii z Rudy Śląskiej pisaliśmy kilka dni temu. Kobieta wraz z niepełnosprawnym synem mieszkała w mieszkaniu komunalnym w koszmarnych warunkach. Po emisji reportażu programu "Uwaga TVN" coś się jednak zmieniło. Wygląda na to, że ta smutna historia właśnie znalazła szczęśliwy koniec.Po wizycie reporterów miasto nagle znalazło dla samotnej matki nowe, wyremontowane mieszkanie. Na przeszkodzie stała tylko kaucja — ponad 3600 zł, które pani Daria powinna wpłacić praktycznie od razu. Kobieta nie miała takich pieniędzy, ale na pomoc przyszli jej ludzie dobrej woli. Internetowa zbiórka zakończyła się sukcesem.

kowal bezskrzydły
09.04.2024 15:13 "Tramwajarze" opanowały nasze ogrody. Czy mogą być groźne dla zdrowia?

Te robaki wyłażą ze swoich kryjówek, gdy tylko zrobi się cieplej. W pochmurny dzień trudno na nie trafić, ponieważ uwielbiają słońce i wysokie temperatury. Dla małych dzieci stanowią bardzo interesujący element przyrody.Maluchy kucają nad nimi i potrafią spędzić w ten sposób naprawdę dużo czasu. Podkładają im patyczki, robią dla nich przeszkody i domki. Co odważniejsze – biorą "wagoniki” w rączki i przyglądają im się z bliska. Czy powinniśmy na to pozwalać? Spokojnie! Kowale bezskrzydłe to zupełnie niegroźne owady.

rodzina
09.04.2024 14:20 Rząd uchwalił "babciowe". Wiemy, kiedy wpłynie na konto

Zapadła decyzja o przyjęciu projektu ustawy w sprawie programu Aktywny Rodzic. Chodzi o tak zwane "babciowe”. Zakłada on wprowadzenie trzech nowych świadczeń dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a "sejm i prezydent nie zrobią nam kłopotów”, pieniądze będą wypłacane już od 1 października.

Conan i Dagmara Kazimierska
08.04.2024 14:57 Conan idzie do wojska? Syn Dagmary Kaźmierskiej zdradził swoje plany

Komisje wojskowe, które kwalifikują młodych mężczyzn jako mogących wesprzeć "w razie czego" zawodowych żołnierzy pracują pełną parą. Wezwania dostają wszyscy, którzy skończyli 19 lat. Ten los spotkał też Conana, syna Dagmary Kazimierskiej, znanej z "Królowych życia" (TTV), obecnie pląsającej po parkiecie "Tańca z gwiazdami" (Polsat).Student medycyny otrzymał wezwanie i zamierzał się stawić, jednak jak się okazuje, nie do końca zrozumiał, gdzie ma się pojawić, czeka go więc kolejna wycieczka przed komisję. Conan ma jednak pewne plany, które... mogą ściągnąć na niego kłopoty. O wszystkim opowiedział swoim obserwatorom na Instagramie.

niemowlę
05.04.2024 15:47 Oblizanie dziecięcego smoczka to nie grzech. Pediatra o zaskakujących skutkach

Każda mama, której dziecko używa smoczka uspakajającego, w pewnym momencie stanie przed tym dylematem: co zrobić, kiedy upadnie on na podłogę? Umyć go pod kranem? A może sparzyć we wrzątku? A może... nic nie robić?Na temat sterylnego środowiska, które powinno otaczać, zwłaszcza te najmniejsze dzieci, krąży wiele mitów. Pediatra wyjaśnia, co tak najbardziej szkodzi tu naszym pociechom.

reakcja alergiczna
05.04.2024 14:21 Pierwsze objawy alergii u dziecka, które łatwo przeoczyć. Rodzice uważajcie!

Alergia może dopaść każdego, także małe dziecko. Bywa, że znienacka. Wtedy pojawia się zwykle łzawienie oczu, kichanie, czy katar. Ale czasem alergia może przybrać mniej typowy obraz i nie powinno się go ignorować, bo może to mieć niebezpieczne skutki dla zdrowia.Tak jest szczególnie w przypadku anafilaksji, czyli ciężkiej reakcji alergicznej. Tu trzeba reagować błyskawicznie, by zminimalizować ryzyko powikłań, a czasem nawet ratować życie.

dziecko lustro
04.04.2024 11:08 Objawy zespołu Möbiusa można poznać po twarzy. Choruje 20 noworodków na milion

Te dzieci nigdy się nie uśmiechają. Ich twarz wyraża zawsze to samo – obojętność. Choroba, na którą cierpią, dotyka zaledwie od 2 do 20 noworodków na milion, a pierwszym objawem, jaki można zauważyć, jest brak umiejętności ssania.Zespół Möbiusa to niezwykle rzadka wada wrodzona, związana z wieloma zaburzeniami neurologicznymi. Dzieci, które na nią cierpią, w zasadzie nie mają mimiki twarzy. Borykają się też z innymi problemami i niestety nie ma dla nich żadnego leczenia.

dziewczyna wsiada do auta
03.04.2024 10:51 Genialny pomysł na zabawkę w podróży. Wystarczą klocki lego i klej na gorąco

Tak genialnego pomysłu na zabawki w podróży jeszcze nie widzieliśmy. Przygotowanie tego gadżetu zajmuje 5 minut, a dzieci bawią się nim przez długie godziny. Jeżeli wybierasz się na majówkę i na samą myśl o kilku godzinach spędzonych w aucie z dziećmi masz ciarki, koniecznie wypróbuj ten patent!Dzieci w samochodzie się nudzą i to bardzo szybko. A jak się nudzą, to marudzą, a wtedy podróż zaczyna przypominać mały horror. Ale koniec z tym. Dzięki temu pomysłowi na podróżną zabawkę wasze wyprawy zmienią się całkowicie. Genialny patent pojawił się na Instagramie, na kanale zabawkowa_sjesta.

dzieci
01.04.2024 10:57 Janek tłucze Maćka, ale jego matka nie odpuści. "Bo przecież się przyjaźnią"

"Dziś miałem świetny dzień w przedszkolu" - powitał tatę Maciek. "Nie było Janka i nikt mi nie dokuczał" - dodał rezolutny 6-latek. Jego relacja z Jankiem była od dłuższego czas bardzo trudna. Na początku przedszkolnej przygody chłopcy bardzo się zaprzyjaźnili, jednak Janek w ostatnich miesiącach zmienił się i zaczął Maćkowi dokuczać.Rodzice Maćka zaczęli odliczać dni do końca przedszkola, w szkolnej zerówce ich synowie mieli się już nie spotkać w jednej grupie. Jednak mama Janka zupełnie nie rozumiała problemu i zaczęła naciskać, żeby chłopców zapisać do tej samej szkoły. "Bo przecież się przyjaźnią".

darmowa komunikacja miejska
31.03.2024 19:02 Tylko do tego wieku dzieci mogą jeździć komunikacją za darmo. Potem rodzice płacą karę

Dzieci najczęściej mają duże zniżki w środkach transportu publicznego. Na znaczną ulgę można liczyć w pociągach i autobusach dalekobieżnych. Niższe opłaty są dostępne także dla uczniów korzystających z komunikacji miejskiej.W niektórych miastach dzieci w ogóle jeżdżą za darmo i rodzice nie muszą kupować im biletu. U różnych przewoźników wygląda to inaczej, w niektórych przypadkach uczniowie muszą mieć dokumenty, które potwierdzają ich uprawnienie do bezpłatnego przejazdu.

dzieci
31.03.2024 15:00 To nie powinno się znaleźć w żadnym żłobku, ani przedszkolu! A jest w prawie każdym

W żłobkach i przedszkolach dzieci spędzają większość dnia. Dlatego rodzice, podczas wyboru placówki, robią dokładny rekonesans i – w miarę możliwości – wybierają taką, która będzie im pod wieloma względami odpowiadała.Dla niektórych istotne jest to, by była blisko domu, dla innych, czy wyposażona jest w odpowiednio duży plac zabaw, a jeszcze inni zwracają uwagę na kuchnię. Mało kto zastanawia się nad tym, jakie sprzęty znajdują się w salach.

tanie wakacje dla dzieci
30.03.2024 16:15 Jak zorganizować dziecku tanie wakacje? Mamy dla ciebie aż 9 propozycji

Tani wypoczynek z dzieckiem jest jak najbardziej możliwy. Wcale nie trzeba wysyłać pociechy na drogie kolonie, ani wyjeżdżać całą rodziną na zagraniczne wycieczki, żeby spędzić czas ciekawie i przy okazji wartościowo.Nie chcesz, żeby twój maluch nudził się latem? Szkoda ci patrzeć, jak bezczynnie kręci się po mieszkaniu nawet w weekendy? Z naszymi pomysłami, dziecko już nigdy nie będzie się nudziło. A ty zaoszczędzisz sporo pieniędzy.