Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Antykoncepcja długoterminowa – co to jest, metody, skuteczność
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:11

Antykoncepcja długoterminowa – co to jest, metody, skuteczność

Antykoncepcja długoterminowa – co to jest, metody, skuteczność
pixabay.com/ JuliaFiedler

Antykoncepcja długoterminowa  - co to jest?

Antykoncepcja długoterminowa jak sama nazwa wskazuje polega na przyjmowaniu środka hormonalnego o działaniu antykoncepcyjnym, który jest skuteczny przez dłuższy okres czasu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych oraz plastrów, antykoncepcja długoterminowa nie wiąże się z codziennym przyjmowaniem antykoncepcji. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o regularnym stosowaniu środków antykoncepcyjnych i jednocześnie można mieć pewność, że jest się odpowiednio zabezpieczonym przed ciążą.

Antykoncepcja długoterminowa – dlaczego warto ją stosować?

Antykoncepcja długoterminowa to nowoczesne rozwiązanie, które wraz z upływem czasu zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Nie dość, że jest wyjątkowo wygodną metodą zapobiegania ciąży, ponieważ nie wymaga codziennego pamiętania o przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych to jeszcze jest znacznie bezpieczniejsze, ponieważ nie ma obawy, że zapomnimy przyjąć na czas tabletkę lub przykleić plaster antykoncepcyjny. Dlatego też osoby, które regularnie współżyją, ale nie planują potomstwa coraz chętniej wybierają tą formę antykoncepcji, mając na względzie jak dużym ułatwieniem jest jej stosowanie. Zalet antykoncepcji długoterminowej jest jednak więcej. Jest ona dostępna zarówno dla kobiet, które już rodziły, jak te, które nie są matkami. Prócz niewątpliwej wygody, plusem jej stosowania jest skład. Okazuje się, że w przeciwieństwie do innych środków antykoncepcyjnych jak tabletki czy plastry, antykoncepcja długoterminowa zawiera tylko jeden hormon. Mowa o progesteronie, czyli hormonie, który odpowiada za zagęszczanie śluzu z pochwy, przez co utrudnia przedostanie się plemników albo przyśpiesza ich umieranie i w konsekwencji znacznie obniża ryzyko zajścia w ciąże. Jak łatwo się domyśleć, środek antykoncepcyjny zawierający jeden hormon, jakim jest progesteron ma znacznie mniej skutków ubocznych, niż środki zawierające więcej składniki. Dlatego też korzystanie z tej metody antykoncepcji jest nie tylko skuteczne, ale również bezpieczniejsze dla zdrowia kobiety. Zaletą stosowania antykoncepcji długoterminowej jest także możliwość przyjmowania jej przez kobiety przewlekle chore, które nie mogą stosować środków zawierających estrogen. Mowa o sytuacji, gdy zachodzi ryzyko pojawienia się zakrzepicy, albo gdy przyjmowanie środków zawierających estrogen mogłoby wpłynąć na rozwój niektórych typów nowotworów.

Antykoncepcja długoterminowa – metody

Obecnie istnieje kilka metod zaliczanych do antykoncepcji długoterminowej. Należą do niej wkładki wewnątrzmaciczne, wkładki uwalniające hormony, zastrzyk hormonalny i implant podskórny. Wkładki wewnątrzmaciczne dzielą się na hormonalne i miedziane. Wkładki hormonalne są uznawane za skuteczniejsze od miedzianych, ponieważ za sprawą działania hormonu plemniki nie przedostają się do błony śluzowej macicy i co za tym idzie nie dochodzi do zapłodnienia. Kobiety stosujące tą metodę antykoncepcji mają znacznie mniejsze, niż dotychczas krwawienia, co również może się okazać zaletą stosowanie wkładek hormonalnych. Drugi typ to wkładki zawierające miedź, która wykazuje działanie plemnikobójcze, przez co nie dopuszcza do zapłodnienia. Jednak w porównaniu do wkładek hormonalnych, wkładki miedziane są mniej skuteczne. Bardzo wygodną i coraz popularniejszą metodą antykoncepcji jest zastrzyk hormonalny. W składzie znajduje się jedynie progesteron, przez co nie tylko jest skuteczny, ale również znacznie korzystniejszy pod względem zdrowotnym od tabletek antykoncepcyjnych o szerszym składzie. Zastrzyk jest wykonywany domięśniowo w pośladek lub ramię, jedynie raz na 3 miesiące. Ostatnią dostępną metodą antykoncepcji długoterminowej jest implant podskórny, czyli niewielki pręcik wszczepiany pod skórę. Implant jest jednoskładnikowy i zawiera jedynie progesteron, dzięki czemu mogą z niego korzystać również kobiety, które nie mogą stosować środków zawierających estrogen. Implant podskórny w stosunku do innych metod ma najbardziej wydłużony czas działania. W zależności od konkretnego implanta jego działanie może wynosić od 6 miesięcy do nawet 5 lat, choć większość z nich zakłada działanie do 3 lat. Ten typ antykoncepcji zalecany jest kobietom, które w przeciągu kilku najbliższych lat nie planują potomstwa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę niewielką dostępność tej metody, oraz jej koszt, który waha się między 1000-1500 zł.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?