portalparentingowy.pl
Badanie hormonów płciowych

unsplash.ocm/M.

Badanie hormonów płciowych

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Badanie hormonów płciowych może pomóc nam wykryć bardzo wiele potencjalnych chorób i problemów zdrowotnych. Warto je wykonać gdy zauważymy u siebie pewne objawy, które wywołują nasz niepokój. Na czym polega badani

Czemu służy badanie hormonów płciowych?

Badanie hormonów płciowych pozwala kobietom określić, czy w poszczególnych okresach cyklu miesiączkowego stężenia hormonów w ich ciałach są prawidłowe. Badania takie wykonuje się gdy mamy do czynienia z nieprawidłowym miesiączkowaniem, określając przyczyny bezpłodności oraz przed menopauzą.

Układ hormonalny utrzymuje w organizmie stan równowagi, który nazywamy homeostazą. Każdy hormon ma inną funkcję i wpływa na różne części ciała i układy. Poszczególne komórki posiadają odpowiednie receptory, a te wchodząc w kontakt z danym hormonem reagują, co wpływa na sposób działania właściwego im narządu, albo i całego organizmu.

Badanie hormonów płciowych – normy

Pierwszym z mierzonych hormonów jest folikulotropina. Jej normy różnią się w zależności od fazy cykli miesiączkowego. Podczas fazy folikularnej jest to 2,8 do 11,3 mlU/ml, podczas owulacji 5,8 do 21,0 mlU/ml, w fazie lutealnej, czyli ostatniej fazie cyklu, wynosi od 1,2 do 9,0 mlU/ml. Po menopauzie zaś 21,7 do 153 mlU/ml. Jeśli wynik jest zaniżony, może świadczyć o niedoczynności przysadki albo podwzgórza, a wzrost mówi o pierwotnej niewydolności jajników albo o tym, że stymulacja owulacji została zatrzymana.

W przypadku niskiego stężenia lutropiny możemy podejrzewać niedoczynność przysadki mózgowej, a wzrost jej ilości mówi o niewydolności jajników. W fazie folikularnej normy to od 1,1mlU/ml do 11,6 mlU/ml, przy owulacji zaś 17mlU/ml do 77 mlU/ml, w fazie lutealnej – od 0 do 14,7 mlU/ml. Po menopauzie normy wynoszą od 11,3 do 39,8 mlU/ml.

Estrogen jest żeńskim hormonem, którego synteza zachodzi głównie w jajnikach, ale w niewielkich ilościach również w innych organach. Bardzo ważny w czasie ciąży, wpływa na działanie mózgu, kondycję włosów, układ sercowo-naczyniowy, skórę i układ moczowy. W fazie folikularnej powinien wynosić od 0 do 587 pmol/l, podczas owulacji od 124 do 1468 pmol/l, w fazie lutealnej od 101 do 110 pmol/l, a po menopauzie od 0 do 110 pmol/l.

Progesteron zaś wytwarzany jest po owulacji (przez jajniki) i w trakcie samej ciąży (czym zajmuje się wtedy łożysko). Przygotowuje on kobietę do ciąży i hamuje produkcję estrogenu po owulacji. Odpowiednia norma progesteronu to od 0,6 do 3,6 nmol/l podczas fazy folikularnej, w trakcie owulacji od 1,5 do 5,5 nmol/l, w fazie lutealnej od 3 do 68 nmol/l, a po menopauzie od 0,6 do 3,2 nmol/l.

Badanie hormonów płciowych – wyniki

Jeśli mamy do czynienia z brakiem równowagi hormonalnej (co może oznaczać, że we krwi znajduje się zbyt dużo lub zbyt mało danego hormonu), to może sygnalizować nam postępujące stany chorobowe. Zazwyczaj jednak zmiany hormonalne są zupełnie naturalne i zachodzą w czasie ciąży, karmienia piersią, stosowania antykoncepcji opartej na hormonach czy po menopauzie.

Funkcjonowanie hormonów w nieprawidłowy sposób może owocować zespołem policystycznych jajników. Jego objawem są nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę, pojawia się też trądzik oraz łysienie typu męskiego. Może pojawić się też wyjątkowo uciążliwy hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu i plecach.

Jeśli kobieta odczuwa poranne mdłości, jej cykle miesiączkowe są nieregularne i pojawiły się problemy dermatologiczne, to jest to dobry powód by wykonać badanie hormonów płciowych. Podobnie jest gdy zaobserwuje ona u siebie trudności z zajściem w ciążę, bóle miednicy, wahania nastroju, chroniczne zmęczenie, trudności z koncentracją i wypadanie włosów.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >