Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Badanie TORCH – co oznacza i w jakim celu się go wykonuje?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:11

Badanie TORCH – co oznacza i w jakim celu się go wykonuje?

Badanie TORCH – co oznacza i w jakim celu się go wykonuje?
unsplash.com/ Adhy Savala

Badanie TORCH – co oznacza?

Badanie TORCH to skrót od pierwszych liter nazw czynników zakaźnych, które mogą wywoływać choroby szczególnie groźne dla kobiet w ciąży. Pierwsza litera T to skrót od toksoplazmowy, czyli choroby pasożytniczej wywołanej przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Najczęściej do zakażenia dochodzi w skutek spożycia zanieczyszczonej wody lub pokarmu w których obecne są cysty pierwotniaka. Możliwe jest również zakażenie w skutek zjedzenia mięsa od zakażonego zwierzęcia czy kontakt z kocimi odchodami. Toksoplazmoza w ciąży stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i dziecka, ponieważ istnieje ryzyko, że pasożyt przeniknie przez łożysko i spowoduje zakażenie wrodzone. Choroba ta jest najgroźniejsza w początkowej fazie ciąży, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie do poronienia lub zgonu wewnątrzmacicznego. Znajdująca się w słowie TORCH litera O oznacza skrót od słowa „other”, które znaczy „inne”. Mowa tu o takich chorobach jak kiła, zapalenie wątroby typu B, zakażenie wirusem HIV oraz Epsteina-Barr, wirus Varicella zoster wywołujący ospę wietrzną i półpasiec. Litera R znajdująca się w skrócie TORCH oznacza różyczkę, czyli chorobę wirusową, która również stanowi duże zagrożenie dla płodu. Wykryta zwłaszcza na początku ciąży wiąże się z dużym ryzykiem poronienia alb ciężkiego uszkodzenia płodu, jak np. upośledzenie rozwoju umysłowego , zaburzenia krążenia, wady wzroku i słuchu, cukrzyca, upośledzenie ośrodka mowy czy wady serca. Co więcej, powikłania mogą pojawić się równie w okresie dziecięcym i skutkować chorobą tarczycy albo chorobą centralnego układu nerwowego. Litera C oznacza wirusa cytomegalii. Do zakażenia może dojść w wyniku częstego kontaktu z dziećmi do 2 roku życia. W ślinie maluchów przez pierwsze 24 miesiące od urodzenia znajduje się wirus CMV, czyli cytomegalii, który wydalany jest wraz ze śliną. W przypadku kobiet spodziewających się dziecka zakażenie tym wirusem może skutkować wrodzonym zakażeniem u noworodka, co w konsekwencji może doprowadzić do upośledzenia rozwojowego oraz wad płodu. Litera H oznacza wirusa opryszczki, zarówno wargowej jak i narządów płciowych. Przyczyną zakażenia jest kontakt płciowy lub oralny. W przypadku wykrycia tego wirusa ważne jest podjęcie natychmiastowego leczenia, ponieważ istnieje ryzyko, że dojdzie do trwałego uszkodzenia centralnego układu nerwowego u dziecka.

Badanie TORCH – kiedy i w jakim celu się go wykonuje?

Badanie TORCH wykonuje się w celu wykrycia groźnych dla zdrowia matki i dziecka chorób zakaźnych, które mogą doprowadzić do poronienia albo trwałego uszkodzenia płodu. Badanie to zleca się profilaktycznie, aby wykluczyć ryzyko zagrożenia, ale również wtedy, gdy istnieją przesłanki świadczące o tym, że mogło dojść do zakażenia. Wykonanie tego badania jest o tyle istotne, że choroby należące do jednego z patogenów zaliczanych do grupy TORCH nie dają charakterystycznych i silnych objawów. Lekarz może również zlecić wykonanie badanie TORCH noworodkowi, gdy pojawiają się u niego niepokojące objawy, jak padaczka, żółtaczka, głuchota, bardzo niska masa urodzeniowa, powiększona śledziona lub powiększona wątroba.

Badanie TORCH – jak odczytać wynik?

Każdy wynik badania powinien interpretować lekarz, jednak w przypadku badania TORCH można w łatwy sposób odczytać czy doszło do zakażenia. Jeśli w badaniu  wykryto obecność przeciwciał IgM świadczy to o świeżym zakażeniu. Obecność przeciwciał IgG świadczy o tym, że zakażenie jest już przebyte. Brak przeciwciał IgM oznacza wynik prawidłowy i świadczy o tym, że w pobieranej krwi nie wykryto czynnika zakaźnego.

Tagi: Dziecko