portalparentingowy.pl
Bakterie w moczu w ciąży – objawy, przyczyny, możliwe powikłania

pixabay.com

Bakterie w moczu w ciąży – objawy, przyczyny, możliwe powikłania

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Bakterie w moczu w ciąży świadczą o nieprawidłowościach w organizmie przyszłej mamy. W takiej sytuacji konieczna jest podjęcie leczenia, ponieważ istnieje możliwość pojawienia się powikłań, które mogą być niebezpieczne dla płodu. Dlatego też warto

Co oznacza pojawienie się bakterii w moczu w ciąży?

Pojawienie się bakterii w moczu w ciąży może świadczy o tym, że w organizmie kobiety dzieje się coś niepokojącego. Co prawda problem ten nie dotyczy dużej grupy przyszłych mam, ale mimo wszystko istnieje ryzyko pojawienia się powikłań, co w rezultacie wiąże się z zagrożeniem zarówno dla kobiety jak i jej nienarodzonego dziecka. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze bakterie w moczu powinny wzbudzać niepokój. Niewielka ich ilość nie tylko nie jest niczym groźnym, ale jest całkowicie normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Obawy powinny wzbudzać liczne bakterie w moczu, które świadczą o nieprawidłowościach, co biorąc pod uwagę szczególny stan kobiet w ciąży jest tym bardziej niebezpieczne. Konsultacja lekarska jest konieczna wtedy, gdy ilość bakterii w moczu ciężarnej przekracza 100 tysięcy komórek drobnoustrojów na 1 mililitr moczu. W takim przypadku nie wolno zwlekać z wizytą u ginekologa, zwłaszcza że w niektórych przypadkach niepodjęcie leczenia wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Jakie są objawy bakterii w moczu w ciąży?

Niestety bakterie w moczu w ciąży nie dają żadnych objawów, dlatego nie ma możliwości, aby na podstawie obserwacji organizmu zauważyć niepokojące sygnały. Najlepszym sposobem, aby utwierdzić się, że nie dzieje się nic niepokojącego jest regularne wykonywanie badań ogólnych moczu. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do zakażenia pęcherze lub nerek, a w takim wypadku pojawią się objawy, które powinny zaniepokoić. W przypadku zapalenia pęcherza charakterystycznym sygnałem, na który należy zwrócić uwagę, jest uczucie pieczenia podczas oddawania moczu oraz ciągłe uczucie pełnego pęcherza, co wiąże się z częstszą wizytą w toalecie. Może się także zdarzyć, że pojawi się krwiomocz, a także ból w okolicach pęcherza. W przypadku zapalenia nerek może dodatkowo pojawić się wysoka temperatura, ból nerek, a nawet biegunka. Każdy z tych objawów powinien być sygnałem, że należy udać się do lekarza, dlatego nie wolno ich bagatelizować.

Jakie są przyczyny pojawienia się bakterii w moczu w ciąży?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się bakterii w moczu w ciąży są zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie kobiety po zapłodnieniu. Ma na to wpływ głównie spowolniona perystaltyka moczowodu. Dodatkowo za sprawą hormonów ciążowych, czyli estrogenu i progesteronu, drogi moczowe są znacznie bardziej ukrwione i nabrzmiałe, co przyczynia się do przedostawania się bakterii do moczowodu. Zdarza się również, że przyczyną pojawienia się bakterii w moczu w ciąży jest trudność z utrzymaniem odpowiedniej higieny miejsc intymnych pod koniec ciąży z powodu zwiększonej masy ciała. Wpływ na pojawienie się bakterii w moczu ma także fakt, że w ciąży zmienia się odczyn moczu, który z powodu zmian zachodzących w organizmie ciężarnej staje się bardziej kwaśny.

Bakterie w moczu w ciąży – jakie są możliwe powikłania?

Nieleczone bakterie w moczu w ciąży mogą nieść szereg groźnych konsekwencji. Najczęściej prowadzą do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które mogą skutkować przewlekłą niewydolnością nerek, ostrą niewydolnością oddechową czy wstrząsem septycznym. W przypadku pojawienia się bakterii w moczu brak szybkiej reakcji i wprowadzenia odpowiedniego leczenia może w zależności od etapu ciąży prowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu.

Bakterie w moczu w ciąży – jak wygląda leczenie?

W przypadku pojawienia się bakterii w moczu w ciąży zawsze konieczne jest leczenie w postaci przyjmowania antybiotyku. O konkretnym wyborze leku zdecyduje lekarz, nigdy nie należy przyjmować żadnych środków farmakologicznych na własną rękę. W czasie ciąży większość antybiotyków jest zakazanych, dlatego tak ważne jest, aby to lekarz podjął decyzję o podaniu konkretnego leku.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >