portalparentingowy.pl
Bańki lekarskie

pixabay.com

Bańki lekarskie

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Bańki lekarskie mają tylu samo zwolenników co przeciwników. Sceptycy wykazują brak jakichkolwiek badań potwierdzających ich skuteczność. Zwolennicy powołują się na długą tradycję stawiania baniek oraz argumenty wynikające z doświadczeń własn

Czym są bańki lekarskie

Leczenie przy pomocy baniek lekarskich wywodzi się z tradycyjnej medycyny irańskiej oraz chińskiej, tradycja ich stawiania sięga III w. p.n.e. jeszcze w XX wieku były często zalecane jako element wspierający terapię wielu chorób. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i powszechnemu dostępowi do lekarzy oraz brakiem badań potwierdzających skuteczność baniek lekarskich – metoda w krajach tak zwanego zachodu została prawie całkowicie zapomniana.

Ale czym w właściwie są bańki lekarskie? To kuliste szklane naczynia, w których podczas stawiania wytwarza się podciśnienie. Część bańki, która ma bezpośredni kontakt z ciałem jest zaokrąglona tak aby nie podrażnić skóry osoby, na której mają być stawiane.

Rodzaje baniek lekarskich

Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów baniek lekarskich.

 1. Szklane bańki – znane również jako bańki ogniowe. Przeznaczeniem baniek szklanych jest stawianie ich na gorąco. Bańki ogrzewa się za pomocą podpalonego wacika zanurzonego w denaturacie. Po przyłożeniu bańki do skóry, obniża się jej temperatura i dochodzi do wytworzenia podciśnienia zasysającego skórę do wnętrza bańki. Stawianie szklanych baniek przez osobę bez umiejętności w tej dziedzinie grozi spowodowaniem poparzeń u osoby ‘leczonej’.

 2. Próżniowe – znane również jako bańki bezogniowe. Bańki te posiadają specjalny zawór, którego zadaniem jest odessanie powietrza przy użyciu specjalnej pompki. Z racji tego, że nie występuje przy nich ryzyko poparzenia, oraz możliwe jest kontrolowanie ciśnienia zaleca się je zarówno dla dzieci jak i seniorów.

 3. Chińskie – lub gumowe. W mechanice podobne do próżniowych, jednak nie są one wyposażone w zawór a ciśnienie wytwarzane jest przez naciskanie bańki przyłożonej do skóry.

Na jakiej zasadzie działają bańki lekarskie?

To bardzo dobre pytanie – główną zasadą działania baniek lekarskich jest aktywacja układu odpornościowego organizmu do walki z powstałymi podskórnymi mikrourazami, które są spowodowane ich postawieniem. Podczas stawiania baniek, ma dojść do wynaczynienia krwi, a krew, która w drodze tego procesu znalazła się poza układem przez organizm ma być rozpoznana jako wrogie przeciwciała. W celu usunięcia tychże, organizm wytwarza właściwe przeciwciała, a gdy okazuje się, że żadnych patogenów nie ma, wówczas przeciwciała atakują faktyczną infekcję. Nie ma jednak żadnych badań, które by potwierdzały skuteczność tej metody. Część środowiska twierdzi, że działanie baniek może być związane z zwiększeniem przepływu krwi a co za tym idzie lepszego dotlenienia organizmu.

Kiedy stawiać bańki?

Bańki lekarskie mają wciąż szerokie grono zwolenników, osoby wierzące w ich skuteczność podają szereg dolegliwości, które można leczyć, lub których leczenie może być wspomagane przy pomocy baniek lekarskich. Do tych najczęściej wymienianych zaliczane są:

 • Zapalenie płuc

 • Zapalenie oskrzeli

 • Przeziębienie

 • Grypa sezonowa

 • Zapalenie gardła

Rzadziej bańki stawiane są w przypadkach

 • Astmy

 • nerwobóli

 • Bólów kręgosłupa

 • Chorób układu krążenia

 • Chorób stawów

Jak stawiać bańki?

Przede wszystkim przypominamy – stawianie baniek jako element terapii nie jest w żaden sposób zweryfikowany przez współczesną medycynę. Aby prawidłowo postawić bańki  należy dokładnie umyć, osuszyć a następnie natłuścić skórę. W przypadku baniek ogniowych, rozgrzaną bańkę przykłada się do skóry i czeka, aż nastąpi zassanie tejże. Przy bańkach bezogniowych skórę zasysa się po przyłożeniu bańki do skóry. Chorego z bańkami pozostawiamy pod kocem/kołdrą na około kwadrans po czym zdejmujemy bańki. Gdzie stawia się bańki – zależy to od dolegliwości. Należy jednak unikać okolic serca i dużych naczyń krwionośnych oraz kręgosłupa. Najczęściej bańki stawiane są na plecach (przeziębienie, zapalenie płuc) po obu stronach kręgosłupa (nerwobóle) lub w okolicy lędźwi lub krzyża (rwa kulszowa, ból kręgosłupa)

Kiedy nie wolno stawiać baniek?

Są przypadki, w których stawianie baniek jest całkowicie niewskazane. Jednym z nich jest wysoka gorączka u chorego (38.5 stopni Celsjusza). Poza tym baniek nie stawiamy – na brzuchu ciężarnej kobiety, na kręgosłupie (można natomiast stawiać je wzdłuż kręgosłupa). Nie stawiamy baniek również w przypadku obrzęków, stłuczeń i urazów. Powinno się również unikać stawiania baniek w miejscach owrzodzonych, dotkniętych łuszczycą, wysypką czy toczniem.

Czy warto stawiać bańki? Ciężko powiedzieć, nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby ich skuteczność. Jednak stoją za nimi wieki doświadczeń poszczególnych jednostek.

undefined

Bibliografia

https://apteline.pl/artykuly/banki-lekarskie-jak-i-na-co-dzialaja#Ba+ki+lekarskie+jak+dzia+aj+

https://www.acusmed.pl/blog/banki-lekarskie-dzialanie/

https://www.praxisdienst.pl/pl/Diagnostyka/Terapia+i+wellness/Banki+lekarskie/

https://alfa-lek.pl/pl/poradnik/90\_medycyna\_naturalna/707\_jak\_i\_kiedy\_stawiac\_banki\_lekarskie

undefined

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >