Bańki lekarskie
Czym są bańki lekarskie
Leczenie przy pomocy baniek lekarskich wywodzi się z tradycyjnej medycyny irańskiej oraz chińskiej, tradycja ich stawiania sięga III w. p.n.e. jeszcze w XX wieku były często zalecane jako element wspierający terapię wielu chorób. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i powszechnemu dostępowi do lekarzy oraz brakiem badań potwierdzających skuteczność baniek lekarskich – metoda w krajach tak zwanego zachodu została prawie całkowicie zapomniana.
Ale czym w właściwie są bańki lekarskie? To kuliste szklane naczynia, w których podczas stawiania wytwarza się podciśnienie. Część bańki, która ma bezpośredni kontakt z ciałem jest zaokrąglona tak aby nie podrażnić skóry osoby, na której mają być stawiane.
Rodzaje baniek lekarskich
Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów baniek lekarskich.
Szklane bańki – znane również jako bańki ogniowe. Przeznaczeniem baniek szklanych jest stawianie ich na gorąco. Bańki ogrzewa się za pomocą podpalonego wacika zanurzonego w denaturacie. Po przyłożeniu bańki do skóry, obniża się jej temperatura i dochodzi do wytworzenia podciśnienia zasysającego skórę do wnętrza bańki. Stawianie szklanych baniek przez osobę bez umiejętności w tej dziedzinie grozi spowodowaniem poparzeń u osoby ‘leczonej’.
Próżniowe – znane również jako bańki bezogniowe. Bańki te posiadają specjalny zawór, którego zadaniem jest odessanie powietrza przy użyciu specjalnej pompki. Z racji tego, że nie występuje przy nich ryzyko poparzenia, oraz możliwe jest kontrolowanie ciśnienia zaleca się je zarówno dla dzieci jak i seniorów.
Chińskie – lub gumowe. W mechanice podobne do próżniowych, jednak nie są one wyposażone w zawór a ciśnienie wytwarzane jest przez naciskanie bańki przyłożonej do skóry.
Na jakiej zasadzie działają bańki lekarskie?
To bardzo dobre pytanie – główną zasadą działania baniek lekarskich jest aktywacja układu odpornościowego organizmu do walki z powstałymi podskórnymi mikrourazami, które są spowodowane ich postawieniem. Podczas stawiania baniek, ma dojść do wynaczynienia krwi, a krew, która w drodze tego procesu znalazła się poza układem przez organizm ma być rozpoznana jako wrogie przeciwciała. W celu usunięcia tychże, organizm wytwarza właściwe przeciwciała, a gdy okazuje się, że żadnych patogenów nie ma, wówczas przeciwciała atakują faktyczną infekcję. Nie ma jednak żadnych badań, które by potwierdzały skuteczność tej metody. Część środowiska twierdzi, że działanie baniek może być związane z zwiększeniem przepływu krwi a co za tym idzie lepszego dotlenienia organizmu.
Kiedy stawiać bańki?
Bańki lekarskie mają wciąż szerokie grono zwolenników, osoby wierzące w ich skuteczność podają szereg dolegliwości, które można leczyć, lub których leczenie może być wspomagane przy pomocy baniek lekarskich. Do tych najczęściej wymienianych zaliczane są:
Zapalenie płuc
Zapalenie oskrzeli
Przeziębienie
Grypa sezonowa
Zapalenie gardła
Rzadziej bańki stawiane są w przypadkach
Astmy
nerwobóli
Bólów kręgosłupa
Chorób układu krążenia
Chorób stawów